Čakanka obyčajná - prečo je pre nás malým zázrakom?

Drobné fialové kvety tejto byliny sú vďačnou súčasťou každého bylinkového čaju. V ich zázračnú moc verili už v starom Egypte.

 

Ľuďom mala údajne prinášať neobyčajnú krásu a úspech.

 

Čakanku obyčajnú (Cichorium intybus) nájdete takmer všade. Jej rastu sa darí na pasienkoch, lúkach, ale i popri cestách. 

 

 

Babky bylinkárky využívajú kvety čakanky do zmesí čajov. Táto rastlina prečisťuje krv a pečeň a zmierňuje bolesti pri žlčníkových a obličkových kameňoch. Keďže je močopudná, napomáha organizmu pri vyplavovaní prebytočnej žlče z organizmu. K jej pozitívnym účinkom radíme aj podporenie tráviacej sústavy a zlepšenie chuti do jedla. 

 

Odporúčame prečítať: Zastavte kašeľ a nespavosť s jarnými bylinkami z lesa

bylinkový čaj

Zdroj: Shutterstock®

Z byliny je najúčinnejší koreň, z ktorého sa vyrába náhrada kávy, cigória. Tá sa spracúva pražením usušeného koreňa. Túto lahodnú zdravú pochúťku môžete nájsť aj v našich obchodoch. Čakanka obyčajná nemá nepriaznivé účinky a preto je možné ju užívať aj dlhodobo v zmesiach čajov, ale i samostatne.

 

Odporúčame prečítať:  Mäso na tanieri – ktoré je najzdravšie?

bylinkový čaj

Zdroj: Shutterstock®

Letný osviežujúci čaj z byliniek

Lipa veľkolistá

• Čakanka obyčajná

• Nechtík lekársky

 

Tri až štyri lyžičky zmesi byliniek zalejeme horúcou vodou a necháme vylúhovať cca 10 minút. Následne scedíme a do vychladnutého čaju pridáme jednu až dve kocky ľadu a lyžičku medu. 

 

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE