Frutariánstvo - ÁNO alebo NIE ?

Frutariánstvo je druh vegánstva, ktoré zahŕňa len jedlá z čerstvého ovocia, orechov a semienok. Ľudia, ktorí tento životný štýl presadzujú sú proti zraňovaniu rastlín, preto konzumujú len plody, bez ktorých rastlina naďalej žije.

 

Patria sem napríklad čerešne, marhule, jablká alebo slivky. Rastliny, ktoré zberom zničíme, napríklad šaláty alebo zemiaky, frutariáni vôbec nejedia

 

Pestrá strava? Určite nie

 

Jedálny lístok obsahujúci len čerstvé ovocie a orechy však prináša mnoho obmedzení. Okrem toho, že tento druh jedál reštaurácie či iné stravné zariadenia nepodporujú, musia frutariáni siahnuť hlbšie do vrecka. Striedanie niekoľko ľahko dostupných druhov ovocia po pár týždňoch omrzí a človek hľadá nové, neznáme chute, aby mal zážitok z jedla.  

 

 

Odporúčame prečítať: Vypestujte si šampiňóny u vás doma

Ovocie

Zdroj: Shutterstock®

Pozor na zdravie

 

Dlhodobé dodržiavanie tohto životného štýlu sa však môže nepríjemne odzrkadliť aj na vašom zdraví. Hoci ovocie obsahuje mnoho vitamínov a semienka sú skvelým zdrojom rôznych olejov, náš organizmus potrebuje aj bielkoviny a vitamíny skupiny B, ktoré sa nachádzajú práve v mäse a mliečnych výrobkoch. Po niekoľkých týždňoch sa dostaví únava a môžu nastať závažné ochorenia spôsobené nedostatkom niektorých látok.  

 

 

Odporúčame prečítať: Grilovacia sezóna sa začína

Letné ovocie

Zdroj: Shutterstock®

Áno či nie?

 

Správna životospráva by mala obsahovať pestrú stravu, ktorá dodá telu všetky potrebné živiny. Nemala by sa skladať z jednostrannej stravy, v ktorej chýbajú základné látky pre normálne fungovanie organizmu. Frutariánstvo je vhodný spôsob ako na pár dní odľahčiť svoje telo od ťažkých a nezdravých jedál, avšak uberať sa touto cestou dlhodobo nemusí byť tým správnym rozhodnutím. 

 

 

Odporúčame prečítať: Pestujte chren v záhrade a využite ho v kuchyni

Ovocie

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com  

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE