Čo o vašom zdraví prezradia nechty?

Naša imunita nám dáva viacero indíciu k tomu, ak s ňou nie je niečo v poriadku. Svoje telo by sme preto mali pozorne a hlavne pravidelne sledovať. A nepodceňovať ani tie najmenšie príznaky, ani na tých najmenších kúskoch nášho tela, akými sú napríklad nechty. Či ich máte pravidelne nalakované načerveno, alebo nie, mali by ste sledovať ich vzhľad, lámavosť, aj pevnosť.

Odporúčame prečítať: Všetko pre zdravé a krásne nechty

Čo teda vedia o našom zdraví prezradiť nechty?

Čo o vašom zdraví prezradia nechty?

Zdroj: Shutterstock®

Najčastejšie sa môžeme stretnúť s lámavosťou nechtov. Nechty nám môžu oslabiť nekvalitné odlakovače, ale tiež časté máčanie vo vode. Lámavosť môže byť ale príznakom nielen zanedbanej starostlivosti, ale tiež znakom nedostatku niektorých vitamínov a minerálov. Ak sa vám teda začnú nechty lámať a štiepiť, skúste si doplniť vitamíny A, aj E, ale tiež železo a vápnik. Pokiaľ problém s lámavosťou neustupuje, na rade by malo byť krvné vyšetrenie, môže ísť totiž aj o problémy so štítnou žľazou.

Čo o vašom zdraví prezradia nechty?

Zdroj: Shutterstock®

Odporúčame prečítať: Rýchla úprava dlhých vlasov

Sfarbenie nechtov tiež vypovedá o našom zdraví. Ak ste už zabudli ako vyzerajú vaše nechty bez nánosov lakov, odlakujte si ich a dívajte sa.

 

• Zošednuté nechty hovoria o nedostatku železa, namodralé nechty zas o problémoch s pľúcami (ich nedostatočné okysličenie). 

 

• Zožltnuté nechty nemusia prezradiť len to, že patríte k silným fajčiarkám, môže ale vypovedať aj o problémoch s plesňami. Podobne ich žlté sfarbenie môže by príznakom žltačky, tá sa prejaví aj tmavšími okrajmi nechtov.

 

• Fialové a modrasté nechty - Ak má vaše telo problémy s prekrvením, najavo vám to môže dať fialovým aj modrým sfarbením nechtov.

 

• Biele škvrny hovoria o nedostatku vitamínov skupiny B.

Čo o vašom zdraví prezradia nechty?

Zdroj: Shutterstock®

Okrem sfarbenia je dôležitý aj tvar nechtov. Ak sú vaše nechty prehnuté dovnútra (tzv. lyžičkový tvar) môže to naznačovať poruchy látkovej výmeny. Zmena tvaru nechtov však môže naznačovať aj tehotenstvo, či stresové obdobie.

 

Znaky na nechte – ryhy sú znakom nielen poškodených nechtov, ale aj toxikovaného organizmu. Môžu nimi trpieť už spomínaní fajčiari, ale ľudia, ktorí majú problémy s trávením, žalúdkom, či črevným ústrojenstvom. Pravidelnou detoxikáciou by ste si mali vedieť dať nechty do poriadku. Malé dierky môže vypovedať o psoriáze, polámané kúsky môžu byť aj znakom upchatých ciev. 

Odporúčame prečítať: Čo prezradia oči o vašom zdraví?

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

3 komentárov
Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

04.11.2014 08:29

určite na to niečo pravdy je

Vaše meno:

Gabriela Diheneščíková

Gabriela Diheneščíková

04.11.2014 19:40

určite nechty odrážajú zdravie, každá šikovná a skúsená manikérka to dobre vie

Vaše meno:

Petronela Miklóšová

Petronela Miklóšová

04.11.2014 21:12

a čo celé také biele - mliečne nechty? To znamená aký nedostatok?

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE