Čo pomáha pri močových kameňoch? Nielen s tým si poradí táto bylinka!

Prítomnosť kamienkov môže byť v močovom trakte zaznamenaná v obličkách, močovom mechúre i močovode. Ide pritom o nepríjemný zdravotný problém, ktorý neradno ignorovať. Kamienky pritom môžu na seba upozorňovať bolesťami v bokoch rôznej intenzity, krvou v stolici či bolesťou pri močení. Pri problémoch s močovými či obličkovými kameňmi je nápomocné dodržiavať dostatočný pitný režim. I vhodná strava môže môže byť užitočná pri liečbe a rovnako i prevencii daného problému. V tomto smere sú užitočnými pomocníkmi aj rozličné byliny. Jednou z nich je aj bedrovník, ktorý však nemá pozitívny vplyv len na vylučovací systém. 

Poznáte bedrovník?

Bedrovník lomikameňový, latinsky Pimpinella saxifraga, je trváca bylina z čeľade mrkvovité, ktorá dorastá do výšky okolo 60 centimetrov. Značne rozšírený je naprieč celou Európou s výnimkou najsevernejších oblastí. Rovnako sa vyskytuje na mnohých územiach Ázie. Rastie na lúkach či pasienkoch, vo svetlých a riedkych lesoch, lomoch aj pozdĺž ciest. Ide skôr o teplomilnú rastlinu, ktorú je však možné nájsť od nížin až po podhorské oblasti. Obľubuje suchšie stanovištia a kamenisté pôdy či pôdy chudobné na živiny. Rastlina vyrastá z vretenovitého podzemku, ktorý pomerne nepríjemne zapácha. 

Stonka bedrovníka je spravidla priama, jemne ryhovaná a rozkonárená, listy sú perovito zložené. Kvety majú zvyčajne bielu farbu, prípadne majú ružový až červenkastý nádych. Sú usporiadané do väčších okolíkov a objavujú sa od júna až júla do septembra. Predmetom zberu je podzemná časť rastliny. Koreň sa využíva na liečebné účely, pričom na jeho zber je možné sa vybrať na jar alebo počas jesene. Na jar sa zbierajú staršie korene, v septembri či októbri zase korene mladšej rastliny. Okrem tohto druhu bedrovníka je známy aj bedrovník väčší, latinsky Pimpinella major, ktorého koreň rovnako našiel liečebné využitie.

Pozri aj: Poznáš účinky kapsaicínu? Prekvapí ťa, ako vplýva na tvoje telo!

účinky bedrovníka

Zdroj: Shutterstock®

Pomôže nielen pri problémoch s močovými cestami

Bedrovník lomikameňový obsahuje triesloviny, éterický olej, saponíny i minerálne látky. Sušená droga z koreňa sa údajne v minulosti používala ako ochranný prostriedok proti moru. V tradičnej ľudovej medicíne je však už od nepamäti využívaný pri liečbe močových a obličkových kameňov. Vo všeobecnosti môže byť používaný ako podporný prostriedok pri ochoreniach močovej sústavy. Bedrovník má skvelé dezinfekčné a detoxikačné účinky. Pozitívny vplyv má aj na tráviaci trakt človeka. Môže osožiť pri poruchách trávenia. Vyskúšať ho môžete, ak vás trápia napríklad hnačky či nadúvanie. 

Okrem toho sa droga z bedrovníka lomikameňového využíva aj pri ochoreniach dýchacieho ústrojenstva, ústnej dutiny a hltana. Podporuje najmä vykašliavanie hlienov. Zvyšuje sekréciu slizníc horných dýchacích ciest a môže byť nápomocný pri liečbe katarov priedušiek či suchom kašli. Taktiež podporuje látkovú premenu. Bedrovník je možné využívať i zvonka. Napomáha hlavne pri ťažko sa hojacich ranách.

odvar z bedrovníka

Zdroj: Shutterstock®

Ako bedrovník využiť?

Koreň bedrovníka si môžete počas blížiacej sa jari nazbierať, usušiť pri teplote do 35 °C a uskladniť chránené pred svetlom v dobre uzatvárateľných nádobách. Sušenú drogu však priamo zoženiete aj na internete, v lekárňach či špecializovaných predajniach so zdravou výživou a sušenými bylinami. Podzemná časť bedrovníka je pritom vhodná na prípravu klasického odvaru. Asi štvrť litra vody sa nechá zovrieť. Následne sa pridá jedna čajová lyžička sušeného koreňa. Po vychladnutí sa odvar scedí a počas akútnych ťažkostí sa podáva dvakrát denne. Odvar si môžete dopriať pri vyššie spomínaných ťažkostiach.

Okrem toho je dostupná aj tinktúra z bedrovníka, ktorá rovnako podporí vykašliavanie hlienov a zlepšuje zdravotný stav pri močových kameňoch. Podporuje správnu funkciu dýchacieho systému aj močových ciest. Okrem toho si z koreňa bedrovníka môžete pripraviť i silnejší odvar a ten využiť na výplach ústnej dutiny. Rovnako sa ním odporúča premyť a ošetriť ťažko sa hojace rany. Odvar tiež môžete pridať do kúpeľa, čím podporíte procesy hojenia pokožky.

Odporúčame: Poznáš božie drievko? Táto stará rituálna bylinka lieči mnohé neduhy!

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE