Čo spôsobuje nadváha a obezita? Následky môžu byť skutočne vážne!

Mnohí sa na nadváhu pozerajú najmä ako na estetický a kozmetický problém. Pre veľkú časť populácie vyzerá skrátka lepšie a príťažlivejšie jedinec s primeranou hmotnosťou. Treba však myslieť na to, že nadváha predstavuje v prvom rade riziko z hľadiska nášho zdravia. Problémom nie je pár kíl navyše, ale výraznejšia nadváha až obezita. Neprimeraná vysoká telesná hmotnosť totižto značne zvyšuje riziko rozvoja mnohých zdravotných ťažkostí i vážnych ochorení. Udržiavať si primeranú váhu je preto najmä otázkou nášho zdravia a nie vzhľadu. Čo všetko môže spôsobovať nadváha a obezita?

Ochorenia pohybového aparátu

Nadváha a obezita v prvom rade predstavujú obrovskú zaťaž pre náš pohybový aparát, a teda kosti a kĺby. Nadmerná hmotnosť je neraz príčinou stále sa zhoršujúcej bolesti kĺbov aj chrbtice. Môže rovnako zvyšovať riziko vzniku degeneratívnych ochorení kĺbov, akým je napríklad artróza, ktorá sa spája s opotrebovaním a poškodením kĺbov. Vysoká hmotnosť môže viesť k poškodeniu váhonosných kĺbov či medzistavcových platničiek, môže sa tiež spájať s vyšším rizikom úrazov aj s ťažkosťami s hybnosťou. 

Odporúčame: Adenóm hypofýzy: Ako sa môže prejavovať nádor na podmozgovej žľaze?

cukrovka typu 2

Zdroj: Shutterstock®

Cukrovka 2. typu

Nadváha a obezita predstavujú významný rizikový faktor cukrovky 2. typu. V súčasnej dobe ide o jedno z najrozšírenejších metabolických ochorení, ktoré postihuje obrovskú časť populácie. Toto ochorenie je charakteristické zvýšenou hladinou cukru v krvi, čo je spôsobené postupne získanou rezistenciou tela na účinok inzulínu. Úprava hmotnosti v prípade potreby často napomáha zlepšovať zdravotný stav pacienta s týmto typom cukrovky. V dôsledku nadváhy však môže dôjsť i k rozvoju mnohých iných porúch metabolizmu, napríklad poruchy metabolizmu tukov.

Srdcovo-cievne problémy

Nadmerná hmotnosť negatívne vplýva aj na srdcovo-cievny systém. Zvyšuje riziko vysokého krvného tlaku, ischemickej choroby srdca či trombózy. Môže sa podieľať na rozvoji kŕčových žíl či porúch srdcového rytmu. Obezita predstavuje obrovskú záťaž pre naše srdce a môže vo vážnych prípadoch viesť až k jeho zlyhaniu v dôsledku dlhodobého pretrvávania ochorenia tohto orgánu. Ďalej môže súvisieť so zvyšovaním rizika infarktu myokardu či cievnej mozgovej príhody. Tiež ju radíme medzi hlavné rizikové faktory aterosklerózy, pri ktorej sa v stenách ciev ukladajú tukové látky.

neplodnosť

Zdroj: Shutterstock®

Problémy s plodnosťou

Výrazná nadváha až obezita patria medzi hlavné príčiny ženskej neplodnosti, no rovnako môžu mať vplyv na zníženiu plodnosti u mužov. U žien môže nadmerná hmotnosť ďalej spôsobovať poruchy cyklu či zvyšovať riziko výskytu komplikácií počas tehotenstva a pri pôrode. U obéznych žien je tiež prítomné vyššie riziko gynekologických zápalov. U mužov môže nadváha negatívne vplývať na hladinu testosterónu. 

Nádorové ochorenia

Neprimeraná telesná hmotnosť je rovnako rizikovým faktorom viacerých nádorových ochorení a môže spolu s ďalšími faktormi prispievať k rozvoju niektorých druhov rakoviny. Obezita môže v prvom rade zvyšovať riziko veľmi rozšírenej a zákernej rakoviny hrubého čreva. Riziková je v tomto smere najmä brušná obezita. Vysoká váha sa však môže ďalej podieľať i na rozvoji rakoviny žlčníka či pečene, u žien aj rakoviny prsníka, maternice a vaječníkov. U mužov predstavuje aj rizikový faktor rakoviny prostaty. 

tráviace problémy

Zdroj: Shutterstock®

Problémy so zažívaním

Obezita môže podnecovať rozvoj celého radu zažívacích ťažkostí a problémov s tráviacim traktom človeka. Bežné je zhoršené trávenie či problém s nafukovaním. Neprimeraná telesná hmotnosť prispieva napríklad k vzniku pálenia záhy či zápalových ochorení sliznice žalúdka a iných častí tráviacej sústavy. U jedincov s výraznou nadváhou je tiež prítomné zvýšené riziko steatózy pečene, čo je vlastne stukovatenie pečene. Vyskytovať sa tiež môžu problémy so žlčníkom. 

Ďalšie následky

Nadváha a obezita môžu zvyšovať riziko výskytu mnohých ďalších zdravotných problémov a ochorení. Zvýšené môže byť riziko rozličných kožných chorôb, napríklad ekzémov, ale aj mykotických ochorení, taktiež môže dôjsť k zhoršeniu hojenia rán. Výnimkou nie sú ani respiračné ťažkosti. U obéznych ľudí často dochádza k poklesu respiračného rezervného objemu pľúc a poklesu ich funkčnej reziduálnej kapacity. Objaviť sa môže dýchavičnosť. Nadmerná hmotnosť ďalej zvyšuje riziko výskytu problémov so spánkom (spánkové apnoe), psychických porúch či depresívnych stavov. Obezita rovnako zvyšuje riziko rozvoja komplikácií počas anestézie a výkonu chirurgických zákrokov.

Pozri aj: Čo je vírus? Ktoré ochorenia vírusy spôsobujú a ako sa ochrániť?

10 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

12.03.2021 06:11

Následkov je množstvo a môžu byť skutočne vážne...

Vaše meno:

Margaret Zimova

Margaret Zimova

12.03.2021 15:53

Úplne súhlasím ... nadváha a obezita je doslova zabijak, smutné, že v dnešnej dobe tak veľmi rozšírený.

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

12.03.2021 16:04

Až sa to zle číta.. Momentálne v tejto situácii , asi každý trocha priberie, ked musíme väčšinou sedieť doma ..!! Ale netreba sa prejedať , a doma sa dá tiež cvičiť. Do prírody sa takisto dá ísť ,tak podme aspoň na prechádzku a urobíme pre svoje zdravie niečo ♥

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

13.03.2021 16:45

Môže byt veru vela dôvodov

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

13.03.2021 21:17

Je toho teda dosť :-( Obezita a nadváha spôsobuje veľa ochorení,treba si svoju váhu strážiť.

Vaše meno:

Erika Podskubová

Erika Podskubová

14.03.2021 10:32

Ako sa to hovorí každý to má vo svojich rukách,ale aj genetika zohráva úlohu

Vaše meno:

Marián Podmanický

Marián Podmanický

14.03.2021 12:54

Stále dookola ten istý problém, s ktorým sa čoraz ťažšie bojuje, ale môžeme si za to sami. Ľudia sú už takí leniví, že keby nemuseli, tak ani nedýchajú a namiesto pohybu iba hľadajú výhovorky, aby dokázali, že naň nemajú čas.

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

15.03.2021 20:37

V tomto čase je to príliš veľký problém

Vaše meno:

Lea Junsk

Lea Junsk

04.05.2023 12:02

nas syn zacina mat problem s obezitou a moc nevieme s muzom ako to riesit, skusali sme ho navohorit aby zacal nejako sportovat ale moc sa nam to nedari

Vaše meno:

Oliv Medk

Oliv Medk

09.05.2023 15:38

skuste zacat sportovat s nim, my chodievame napriklad s detmi na bicykle a dost casto

Anna Nusk

Anna Nusk

14.05.2023 13:16

ja s muzom nemame nadvahu a snazime sa aby ani nase deti neprisli na tuto cesticku, vela s nimi sportujeme

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE