Droždie: Nahradí liečivá, kozmetiku i hnojivá pre rastliny!

Droždie je potravina bežne používaná asi v každej kuchyni. Napríklad pri pečení chleba je takmer neodmysliteľnou prísadou. V supermarketoch ho môžeme nájsť za pár centov v rôznych podobách. Zaobstarať sa dá ako klasická čerstvá kocka, tiež v práškovej podobe a dostupné sú aj tablety z droždia.

Droždie je veľmi zdravé, obsahuje množstvo vitamínov a má pozitívne účinky na telo človeka. Prečítajte si, ako ho môžete okrem pečenia využiť na dosiahnutie krajšej pleti či na výrobu účinného hnojiva pre vaše rastliny!

Čo by ste o droždí mali vedieť?

Droždie, známe aj ako kvasnice, je zmes mikroskopických živých organizmov. Obsahuje zlisované kvasinky vajcovitého tvaru s názvom Saccharomyces cerevisiae, ktoré patria medzi jednobunkové huby. Či už ide o čerstvé kvasnice v tvare kocky, alebo dehydrované sušené kvasnice, obe formy v rovnakej miere obsahujú spomínané živé kultúry.

Známe sú aj pivovarské kvasnice, no tie sú o niečo menej účinné. Droždie nezabudnite správne uskladniť. Sušená verzia vydrží neporušená i mimo chladničky, približne pri teplote do 20 °C. Čerstvé kvasnice je však potrebné skladovať v chladničke.

Droždie je zdrojom všetkých vitamínov skupiny B a vitamínu D. Obsahuje tiež dôležité enzýmy, esenciálne kyseliny, proteíny a minerálne soli. Kvasnice telu dodajú i stopové prvky, železo a meď.

Bude vás zaujímať: Prečo je také dôležité odsávanie slín u zubára?

Droždie pomôže pri mnohých zdravotných problémoch

Zdroj: Shutterstock®

Kvasnice ako prírodný liek

Kvasnice majú množstvo pozitívnych účinkov na naše telo. Majú protizápalové vlastnosti, upravujú trávenie a zlepšujú vylučovanie stolice. Podporujú správnu funkciu pečene, obličiek a celého imunitného systému. Znižujú produkciu žlče, pomáhajú pri únave, nervozite, depresiách i nespavosti.

Droždie zlepšuje stav nechtov i vlasov a veľmi účinné je pri liečbe kožných problémov. V neposlednom rade môžu kvasnice predstavovať pomoc pri žalúdočných vredoch i zápche. Aby vám kvasnice pomohli bojovať proti menovaným zdravotným ťažkostiam, najvhodnejšie je konzumovať ich samostatne alebo v kombinácii s teplou vodou či mliekom. Iba vtedy dosiahnete požadované účinky.

Rozpustené droždie, čerstvé či sušené, vypite ráno alebo večer pred spaním. Takýto nápoj si však pokojne môžete dopriať aj dva až trikrát denne. V prípade, že vám chuť kvasníc nie je veľmi blízka, vyskúšajte ich vo forme tabliet.

TIP: Recept na drožďovú nátierku

Ingrediencie:

  • 1 kocka droždia

  • 1 cibuľa
  • 4 vajcia
  • olej
  • 50 g rastlinného masla
  • soľ a mleté čierne korenie

Postup: Cibuľu očistíme a nasekáme nadrobno. Opražíme ju na panvici s trochou oleja dozlatista. Následne pridáme rozdrvené droždie a osmažíme asi dve minúty, kým nezačne voňať. Potom vlejeme vajíčka, osolíme, okoreníme. Premiešame a odstavíme. Keď zmes vychladne, pridáme do nej maslo. Poriadne premiešame a môžeme podávať na čerstvom pečive. Môžeme posypať čerstvou pažítkou. 

Odporúčame: Idete na festival? Toto je povinná festivalová výbava!

Pleťová maska z droždia

Zdroj: Shutterstock®

Pleťová maska z kvasníc

Droždie je ideálnou ingredienciou na prípravu domácej pleťovej masky. Tú si môžete pripraviť hneď na niekoľko spôsobov.

  • Najjednoduchšie je zmiešať kúsok droždia s mliekom či vodou. So zvolenou tekutinou to však nepreháňajte. Musí vám totiž vzniknúť hustejšia konzistencia, ktorú bude možné natrieť na pleť a zároveň vám z nej nebude stekať. Po nanesení masky počkajte približne 20 minút a následne poriadne opláchnite.
  • Ak vás trápi suchá či svrbiaca pokožka, vyskúšajte pri príprave masky vymeniť obyčajnú vodu či mlieko za ružovú vodu.
  • Do takejto kvasnicovej masky však môžete pridať ešte niekoľko ďalších prísad a podporiť tak jej účinok. Zmiešajte čerstvé kvasnice s pár kvapkami citrónovej šťavy, lyžičkou medu a s jedným vaječným bielkom. Masku nechajte pôsobiť 15 minút a opláchnite vlažnou vodou. Vaša pleť bude napnutá, žiarivá a svieža.

Bude vás zaujímať: Klimatizácia môže aj škodiť - ako znížiť riziká?

Z droždia je účinné hnojivo

Zdroj: Shutterstock®

Hnojivo z kvasníc pre rastliny

Droždím môžete okrem vlastného zdravia podporiť i svoje rastliny. Ak máte záhradku, pestujete ovocie, zeleninu či kvetiny, tento tip je presne pre vás. Z kvasníc sa dá totiž vyrobiť výživné alternatívne hnojivo.

Môžete naň dokonca použiť aj droždie, ktoré je už po záruke. Tento produkt je plný organického železa i minerálov, a to ocení každá rastlina. Hnojivo z kvasníc je vhodné použiť pri pestovaní ovocia, zeleniny aj izbových rastlín a mimoriadne dobrý vplyv má na jahody a muškáty.

POSTUP: Množstvo pripravovaného hnojiva si prispôsobíte podľa potreby, no platí, že na 1 kg droždia pripadá 5 litrov vody. Kvasnice nechajte poriadne rozpustiť v určenom množstve teplej vody. Výsledný produkt, čiže kvasnicové hnojivo, nakoniec slúži na riedenie v ďalších päťdesiatich litroch vody.

Aktualizovaný článok: 11.7.2023

9 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

13.07.2017 07:11

Ako dievčatá sme si z neho robievali masku na aknóznu pleť, o hnojive na kvety som nevedela, dobré vedieť

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

13.07.2017 07:27

využívam ako hnojivo, tiež zostatok pri pečení rada zjem

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

13.07.2017 08:09

droždie sa ako čítam dá využívať na rôzne spôsoby.... najradšej však mám drožďovú pomazanku..... neviem sa jej dojesť.... ako hnojivo som ešte nevyskúšala.....

Vaše meno:

Mária Terefenková

Mária Terefenková

13.07.2017 08:09

Menej chémie a viacej prírodných látok. Aj ja som si niekedy robila drožďovú masku a ujedala si po troche z droždia. Už som na to prizabudla, dobre, že ste to pripomenuli.

Vaše meno:

Tincura Štípalová

Tincura Štípalová

13.07.2017 08:10

droždie má naozaj rôznorodé využitie...

Vaše meno:

Monika Č

Monika Č

13.07.2017 20:32

Moja mamina raz spravila praženicu s droždím a bolo to viac než zaujímavé a tak trošku smradľavé, veď ako droždie.. ale vraj zdravé :D Ako maska na tvár je mivšak viac pochuti :)

Vaše meno:

Natália Kurciníková

Natália Kurciníková

14.07.2017 21:30

Droždie je výborná vec - nielen na varenie a pečenie, ale aj ako hnojivo a v neposlednom rade aj na krásu.... len keby som lepšie znášala tú jeho arómu.... nevylepšil ju v maske na tvár ani citrón.

Vaše meno:

Anna Vargová

Anna Vargová

30.12.2018 13:46

Článok o droždí má skutočne upútal. Bezproblémové riešenie posilnenia imunitného systému. Kúsok droždia zapiť teplou vodou, to je rýchlovka. Žiadne vyluhovanie,žiadne čakanie...Toto sa mi páči.

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

26.05.2020 15:30

Droždie je naozaj všestranný pomocník, pomohlo mi v boji proti vyrážkam na tvári a takisto ho používam aj ako masku na vlasy :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE