Endodoncia: Skutočnosť o „vytiahnutí nervu“ zo zuba

endodoncia

Zuby nám musia vydržať skrátka celý život, preto sa o ne musíme náležite starať. Zanedbaná starostlivosť sa ľahko a rýchlo skončí stratou zuba. Základom by malo byť ranné a večerné čistenie, a to nielen zubov, ale aj medzizubných priestorov. Preto netreba zabúdať na medzizubné kefky alebo zubnú niť. 

Druhým krokom sú pravidelné prehliadky u zubára. Ak starostlivosť o zuby nie je dostatočná, nejakému zákroku u zubára sa vyhneme asi len ťažko. Potrebná môže byť napríklad aj takzvaná endodoncia, ktorá je v ľudovej reči často nazývaná vytiahnutie nervu. Z časti je to pravda, nie však úplná. Čo to vlastne znamená?

Aké predstavuje endodoncia ošetrenie?

Oficiálne ide o endodontické ošetrenie zuba (alebo ošetrenie koreňových kanálikov), ktoré je často poslednou záchranou zuba pred jeho vytiahnutím. Spočíva v odstránení celej zubnej drene zuba. V tejto mäkkej časti sa nachádzajú drobné cievy a nervy, preto jej odstránením zub už nikdy nebudete cítiť, čo však prináša aj jeho výrazné oslabenie. 

Kedy podstúpiť ošetrenie koreňových kanálikov?

V praxi sa zubný lekár stretáva s potrebou endodontického ošetrenia veľmi často. Najmä ak ide o zuby poškodené rozsiahlym zubným kazom, ktorý prenikol až do vnútra zuba (zubnej drene), kde baktérie spôsobili zápal. Vo chvíli, ako sa to stalo, zub začína bolieť. Bolesť môže byť rôzna. Na studené alebo teplé podnety, na dotyk alebo spontánna a vystreľujúca do rôznych oblastí.

Na druhej strane existuje aj prípad, kedy prídete do zubnej ambulancie, nič vás nebolí a zubný lekár vám oznámi, že ošetrenie zubnej drene aj tak potrebujete. O čo ide? Pravdepodobne vaša zubná dreň už odumrela. Niekedy sa to deje nepozorovane, napríklad pri rozsiahlej výplni v zube. Zubár to zistí skúškou zuba na studený podnet či zmenou sfarbenia zuba.

Odporúčame: Vstupné stomatologické vyšetrenie – čo má obsahovať?

vytiahnutie nervu zo zuba Shutterstock®

Diagnostika pred endodontickým ošetrením

Diagnostika je kritickým prvkom úspešného endodontického ošetrenia. Presné určenie problému a jeho rozsahu je nevyhnutné pre efektívnu liečbu a prevenciu komplikácií. Diagnostický proces zahŕňa rôzne metódy a nástroje, ktoré pomáhajú zubárom stanoviť správnu diagnózu. Zubný lekár vizuálne skontroluje zuby a okolité tkanivá a môže aplikovať mierny tlak na oblasť, aby identifikoval citlivosť, bolesť zuba, opuch alebo iné abnormality.

Poklepanie na zub nástrojom pomáha zistiť prítomnosť bolesti, čo môže indikovať zápal alebo infekciu v koreni. Röntgenový snímok poskytuje detailný obraz zuba a jeho koreňa. Pomáha zubárovi vidieť štrukturálne abnormality, kaz, zápal alebo či sa tu vyskytuje infekcia zubnej drene (pulpitída) v oblasti koreňového kanálika. Použitie chladného alebo teplého stimulu na zub pomáha zubárovi určiť, či je zubová dreň živá alebo mŕtva.

Tiež môže byť použitý endodontický mikroskop na mikroskopické vyšetrenie. Tento prístroj umožňuje zubárovi detailne preskúmať vnútornú štruktúru zuba a identifikovať problémy, ktoré by inak neboli viditeľné voľným okom.

Ako endodoncia prebieha – fázy ošetrenia koreňového kanálika:

  1. Diagnostika – zub je nevyhnutné pred ošetrením dôkladne vyšetriť.

  2. Anestézia – lokálne podanie znecitlivujúcej látky pre bezbolestné ošetrenie.

  3. Ošetrenie kazov – potrebné je odstrániť infikované zubné tkanivo v korunkovej časti zuba.

  4. Spriechodnenie kanáliku – kanálik sa rozšíri a vypláchne dezinfekčným roztokom.

  5. Hermetické vyplnenie kanálika – rozšírený a očistený koreňový kanálik sa vysuší a hermeticky vyplní koreňovou výplňou.

  6. Ošetrenie korunkovej časti – pevný zub sa utesňuje výplňou, oslabený zub sa ošetrí napríklad korunkou. 

Odporúčame: Začínaš behať? Toto sú rady profi atléta, ako začať

vytiahnutie nervu zo zuba Shutterstock®

Je liečba koreňových kanálikov bolestivá?

Žijeme v dobe, kedy by jednou z hlavných priorít u zubného lekára mala byť bezbolestnosť. Preto prvým krokom je aj pri tomto ošetrení lokálna anestézia. Je lepšie pretrpieť päť sekúnd vpichu, než niekoľko minút oveľa intenzívnejšej bolesti.

Avšak, nezľaknite sa, ak sa zubný lekár rozhodne injekciu nepoužiť. Bude to určite preto, že vaša zubná dreň už odumrela a s ňou aj nervy v nej. Nebudete cítiť nič aj bez znecitlivenia. 

Napriek tomu, že odumretá zubná dreň nebolí, zostáva časovanou bombou a musí sa odstrániť. Môže sa prejaviť vznikom cysty alebo infekciou, ktorá sa rozšíri do kosti v okolí zuba a ďalej hlbšie do tela. To predstavuje oveľa vážnejší problém.

Nie je lepšie zub vytiahnuť?

Vytiahnutie zuba pre mnohých pacientov znie ako jednoduchšie, rýchlejšie a hlavne jednorazové riešenie namiesto endodoncie. Ak sa ale zamyslíme, budúcnosť už tak pekne nevyzerá. V ústnej dutine zostane navždy diera. Tú vyriešite jedine protetikou (fixný mostík, implantáty a podobne).

Čím menej zubov v ústach zostalo, tým ťažší, či pre pacienta nepohodlnejší, môže byť návrh protetického riešenia. Naopak, čím viac zubov zostane (aj tých endodonticky ošetrených) tým lepšie možnosti sa otvárajú do budúcna. 

Odporúčame tiež: 10 najčastejších príčin bolesti zubov

vytiahnutie nervu zo zuba Shutterstock®

Základom je dôkladne sa starať o zuby

Zubný lekár spozná, či vám na záchrane vašich zubov naozaj záleží. A verte, že by malo! Môže sa zdať, že ide o jednoduchú procedúru, no v skutočnosti to tak zďaleka nie je. Vyžaduje si disciplínu, pravidelné návštevy a čas. Zubár nebude takto zachraňovať zub pacientovi, ktorý sa o zuby nestará, či nechodí na prehliadky alebo rovno požaduje zub vytiahnuť a doslova mať pokoj.

V prvom rade si treba uvedomiť, že takto ošetrený zub je síce mŕtvy, ale je stále váš. Nič nenahradí tak dobre vaše zuby ako ich zachovanie na svojom mieste čo najdlhšie. 

Článok aktualizovaný 12.6.2024

5 komentárov
Monika Filípková

Monika Filípková

23.05.2017 16:20

Nič príjemné, dúfam, že niečo takéto nikdy nezažijem, lebo zubára sa nejako viac bojím.

Vaše meno:

Janko Žilinčan

Janko Žilinčan

23.05.2017 18:08

Tak toto je jedna stránka mince. Po rokoch takýto mŕtvy zub skrehne a jeden nevie. kedy sa mu rozpadne v ústach napr. pri ohrýzaní výborne ugrilovaného bravčového rebierka. A potom začnú peripetie ako vytrhnúť ten zvyšok čo ostal v čeľusti.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

23.05.2017 21:40

už som to zažila viackrát, sú aj horšie veci, hlavne tie duševné

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

24.05.2017 06:19

Zrozumitelne vysvetlené,dobrý clánok.

Vaše meno:

Mária Frnová

Mária Frnová

24.05.2017 06:38

z vlastnej skúsenosti viem, že nakoniec takýto zub musel ísť po čase aj tak von...

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE