Existuje zdravšia náhrada rybieho oleja? Toto hovorí veda a výskum

O tom, či sú ryby zdravé jednoducho netreba polemizovať, pretože sú. Aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča skonzumovať jednu až dve porcie rýb za týždeň a ak viete, čo obsahuje ryba, neprekvapí vás to. Najdôležitejšie sú totiž cenné omega-3 mastné kyseliny, ktoré majú mnoho blahodarných účinkov na ľudský organizmus. Aj preto mnohí užívajú rybí olej na pravidelnej báze. Existuje však zdravšia náhrada rybieho oleja?

Rybí olej nadovšetko

Rybí olej sa najčastejšie získava z tkaniva mastných rýb ako sú makrely, slede, tuniaky či ančovičky, no vyrábajú ho aj z pečene iných rýb. Spravidla obsahuje až 30 percent omega-3 mastných kyselín, pričom ostatok bývajú iné druhy tuku. Býva však bohatý aj na vitamín A a tiež dôležitý vitamín DAk sa pýtate, s čím nám pomôže rybí olej, tak známy je najmä pre svoje účinky na kardiovaskulárny systém a teda zdravie srdca. Môže pomôcť posilniť aj zrak či mentálne zdravie a spomína sa aj v súvislosti s krásnou pokožkou, zdravými vlasmi a nechtami. Údajne má aj  protizápalové účinky.

Pozri ajReumatoidná artritída: V ktorom veku sa začína prejavovať a ako?

najlepšie zdroje omega 3 mastných kyselín

Zdroj: Shutterstock®

Alternatíva rybieho oleja

Čo keby sme vám povedali, že možno existuje ešte zdravšia alternatíva rybieho oleja? Na popularite totiž každým dňom naberá krilový olej, ktorý pochádza z malého kôrovca menom kril. Krilový olej je tiež bohatý na omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú pre ľudský organizmus pravdepodobne aj ľahšie vstrebateľné. Čo krilový olej údajne dokáže? Na organizmus pôsobí protizápalovo a tým môže byť nápomocný pri bolestiach kĺbov a artritíde. Niektoré výskumy naznačujú, že krilový olej pomáha uľaviť od príznakov PMS a môže pozitívne pôsobiť na zdravie srdca. 

Ktorý je zdravší?

Ak beriete rybí olej, na krilový náročky prechádzať nemusíte. To, že je krilový olej vynikajúcim a ľahko vstrebateľným zdrojom omega-3 mastných kyselín sa síce potvrdilo, no na to, aby sa dokázalo, že je zdravší než starý dobrý rybí olej sú potrebné ďalšie výskumy. Tým, že budete brať krilový olej teda určite nič nepokazíte a ak sa na to chystáte, tak len smelo do toho. 

Zaujme ťa: Status single má svoje výhody: Pre toto by si si ho mala vychutnávať

7 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

26.10.2020 06:44

Ešte som o ňom nepočula, ďakujem za článok!

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

26.10.2020 09:24

Krilový olej zaujímavá novinka.

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

26.10.2020 09:27

O krilovom oleji počujem prvýkrát.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

27.10.2020 07:46

Zasa som sa niečo nové dozvedela.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

29.10.2020 09:34

krilový olej na organizmus pôsobí protizápalovo a tým môže byť nápomocný pri bolestiach kĺbov a artritíde

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

01.11.2020 10:24

Prvýkrát počujem o takom oleji- dostať ho kúpiť u nás bežne v obchode alebo v lekárni?

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

29.11.2020 09:27

o krilovom oleji som už počula kedysi

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE