Fazialisparéza: Zisti, aké ochorenie sa skrýva pod týmto pojmom!

Fazialisparéza znie hrozivo už na prvé počutie. A nič nezostáva toto slovo dlžné ani svojmu významu. Fazialisparéza je totiž čiastočné ochrnutie tváre. Tento mimoriadne nepríjemný zdravotný problém sme sa rozhodli rozmeniť na drobné, pretože je užitočné vedieť, ako a prečo vzniká a či je vôbec možné vyhnúť sa mu.

Sprievodný znak viacerých ochorení

Fazialisparéza (Diplegia facialis) alebo čiastočné ochrnutie tváre býva pomerne častým sprievodným javom pásového oparu. Šťastím v nešťastí však je, že sa tento problém postupom času sám od seba vytratí. Avšak nielen pásový opar má na svedomí túto mimoriadne výraznú nepríjemnosť. Fazialisparéza môže rovnako tak sprevádzať aj prechladnutie, kedy ste dlhodobo a intenzívne vystavené studenému vzduchu, vrátane toho z klimatizácie, či už v aute, nákupnom centre alebo v kancelárii. Vtedy hovoríme o takzvanej chladovej obrne tvárového nervu.

 

Pozri aj: Trápia ťa tráviace ťažkosti? Zisti, čo môže byť príčinou dyspepsie!

čiastočné ochrnutie tváre

Zdroj: Shutterstock®

Prejaví sa rýchlo a intenzívne

Fazialisparéza taktiež sprevádza boreliózu, zápal stredného ucha či dokonca syfilis a zápal mozgových blán. Ochrnutie tvárového nervu však na seba nenecháva dlho čakať. Jeho symptómy sa prejavia pomerne skoro, dochádza k nim následkom opuchu tvárového nervu. S týmto vážnym zdravotným problémom sa môžete stretnúť aj pod iným odborným názvom, a to paréza nervi facialis. Ak vás začína pobolievať ucho, pričom bolesti sa postupne zintenzívňujú a sú pravidelné, k tomu sa pridruží aj nepríjemný pocit v oku či dokonca na jazyku, nepodceňujte tieto príznaky a ihneď navštívte lekára!

obrna tvárového nervu

Zdroj: Shutterstock®

Silu ochrnutia tváre rozhodne nepodceňujte!

V prípade, že si polovicu tváre necítite vôbec, zamierte rovno na pohotovosť alebo do nemocnice! Je to už štádium, kedy nedokážete zatvoriť oko, neovládate mimiku tváre a kútik úst máte viditeľne ovisnutý. Súčasťou je aj vytekanie slín z úst a neschopnosť napiť sa z pohára. Liečbu fazialisparézy sprevádza nasadenie protizápalových liekov, vitamínu B, očné kvapky, masáže a rehabilitačné cvičenia, avšak táto liečba musí byť pod lekárskym dohľadom. V prípade ťažšieho poškodenia tvárového nervu je nevyhnutný operačný zákrok.

znecitlivenie tváre

Zdroj: Shutterstock®

Ako dlho trvá liečba?

Liečba väčšinou trvá približne jeden mesiac, pričom rehabilitácie, pod dohľadom fyzioterapeuta, zvyknú trvať aj niekoľko mesiacov. Účinná prevencia v skutočnosti neexistuje. Jediné, čo viete ovplyvniť je, že sa budete dostatočne chrániť pred studeným vzduchom, teraz v lete predovšetkým pred tým z ventilátorov, klimatizácií a prievanov. Zároveň rozhodne nepodceňujte príznaky ochorení a zápalov, uvedených vyššie.

 

Zaujme ťa: Vieš, čo je vitiligo? Zisti viac o tomto kožnom ochorení!

5 komentárov
Elena Švachová

Elena Švachová

13.07.2018 23:12

Toto presne sa stalo môjmu kolegovi v práci...veľmi nepríjemné.Potom si to liečil akupunktúrou.

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

14.07.2018 15:59

tak ako to znie,tak to aj vyzerá-hrozne.

Vaše meno:

Richard Prát

Richard Prát

14.07.2018 16:27

Tí čo ste sa stretli priamo s týmto onemocnením ste sa nedozvedeli nič nové.
Ten článok je opis problému nejakého rozhovoru s lekárom -nič nové.

Vaše meno:

Ivana Tatárová

Ivana Tatárová

15.07.2018 08:20

Tento článok ani nemal ambíciu priniesť niečo nové a prevratné. Na to slúžia odborné portály. My sa pokúšame o to, aby u nás našli čitatelia všetky potrebné informácie o tom, čo ich aktuálne trápi, prípadne rozširovať obzory o tom, s čím všetkým sa môžu v živote stretnúť. A ak náš článok navyše čitateľa nakopne riešiť svoj problém alebo navštíviť lekára, budeme len rady. V každom prípade, ďakujeme, že nás čítate a rovnako ďakujeme za spätnú väzbu. :-)

Lucia Valková

Lucia Valková

14.07.2018 20:05

Ten názov som teda este nepočula...

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

14.07.2018 21:47

Fúúúú, tak toto by som veru nechcela mať....moja švagrinka sa s tým vytrápila a nebolo to nič príjemné..

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE