Jarná očista: Ako zbaviť telo toxínov

Obdobie jari nie je len symbolom prebúdzajúcej sa prírody, príjemných teplôt a slnečnejších pozitívnych dní. Tak ako sa zbavujeme nepotrebných vrstiev oblečenia, mali by sme po zime očistiť  telo aj od nepríjemných toxínov, ktoré sa nám počas zimy uložili v tele.

 

Slovo detoxifikácia sa častokrát zamieňa s diétou, oba termíny však pomenúvajú odlišné procesy.

 

Prečistenie tela po jari sa neodporúča iba preto, aby sme mohli čím skôr začať s diétou a vyzerať v lete príťažlivo. Zatiaľ čo počas zimy sme náchylnejší k leňošeniu, konzumácii ťažkých jedál a  prejedaniu sa, s prichádzajúcou jarou nás začínajú napáchané hriechy ťažiť na tele. Je preto na mieste telo odľahčiť od prebytočných a škodlivých toxínov, prečistiť nielen žalúdok a črevá, ale najmä pečeň, ktorá je hlavným hnacím motorom pri očiste organizmu.

 

Odporúčame prečítať: Nový Zéland - úžasná krajina na druhom konci sveta

Jarná očista: Ako zbaviť telo toxínov

Zdroj: Shutterstock®

Pite veľa vody

 

Základným pravidlom pri akejkoľvek očiste je dostatok tekutín. Voda je dôležitým prostriedkom na fungovanie buniek, keďže zbiera nečistoty a usadeniny a vyplavuje ich z tela von. Počas detoxikačného obdobia by ste si jej mali dopriať viac ako zvyčajne, minimálne dva litre. Deň začínajte pohárom čistej vody s citrónom a pohár vody nevynechajte ani minimálne polhodinu pred jedlom. Pitný režim môžete v čase očisty posilniť aj bylinkovými čajmi, ideálne s obsahom bylín, ktoré detoxikáciu organizmu podporujú.

 

Krehká rastlina divokej ruže, ktorá rastie vo forme kríka na suchých svahoch gréckych hôr, je účinná v boji so všetkými druhmi  vírusov a zabraňuje ich prenikaniu do buniek. Čaj z tejto rastliny Cistus Incanus detoxikuje organizmus, posilňuje imunitu a pôsobí protizápalovo. Obsahuje 95 % lístkov cistu a 5 % lístkov mäty priepornej a ocenia ho najmä ľudia citliví na zmeny počasia, ktorých imunita je oslabená a trpí častými virózami a nachladnutím.

 

Odporúčame prečítať: Ako na jačmeň v oku? Máme pre vás zopár tipov!

Jarná očista: Ako zbaviť telo toxínov

Zdroj: Shutterstock®

Zelená na tanieri

 

Aby ste zbavili telo toxických látok a škodlivín potrebujete svojmu telu dopriať dostatok vlákniny. Zelená zelenina okrem vlákniny obsahuje aj potrebný chlorofyl, ktorý telo očisťuje od toxínov a pôsobí ako antioxidant. Ak vám nesedí zelenina na tanieri, zmixujte ju spolu s ovocím a doprajte si pohár čerstvej šťavy. Okrem vlákniny tak dodáte telu dostatočné množstvo vitamínov, minerálov a enzýmov. Do štiav nezabudnite pridať šťavu z citróna, ktorý je vynikajúcim zdrojom vitamínu C, vytrvalým bojovníkom proti toxínom.

 

Odporúčame prečítať: Vrásky, akné, jazvičky a fliačiky na tvári? Rozlúčte sa s nimi pomocou domácej pleťovej masky!

Jarná očista: Ako zbaviť telo toxínov

Zdroj: Shutterstock®

Hýbte sa

 

Počas zimy majú ľudia tendenciu hybernovať viac ako inokedy, keďže rýchle stmievanie a chladné počasie nemotivuje k pozitívnemu prístupu k športu či už vonku alebo vo fitnescentre. Počas jari sa však dni predlžujú a príjemné počasie je vynikajúcim lákadlom rozhýbať telo. Ak sa bojíte, že vás príliš skorý a akčný štart od fyzickej aktivity odradí, ideálnou alternatívou sú dlhšie prechádzky. Nájdite si spriaznenú dušu, s ktorou sa budete vzájomne motivovať v cvičení a pohyb sa stane čoskoro prirodzenou súčasťou vášho týždenného harmonogramu.

 

Odporúčame prečítať: Jarné upratovanie bez chémie

Jarná očista: Ako zbaviť telo toxínov

Zdroj: Shutterstock®

Cistus Incanus

 

Krehká rastlina divokej ruže rastie vo forme kríka na suchých svahoch gréckych hôr. Je účinná v boji so všetkými druhmi  vírusov a zabraňuje ich prenikaniu do buniek. Čaj z tejto rastliny detoxikuje organizmus, posilňuje imunitu a pôsobí protizápalovo.

 

Cistus Incanus ocenia ľudia citliví na zmeny počasia, ich imunita je oslabená a trpí častými virózami a nachladnutím. Čaj Cistus Incanus obsahuje 95 % lístkov cistu a 5 % lístkov mäty priepornej.

 

Odporúčané dávkovanie:

  • 2-3 šálky denne

Kopcovitú lyžičku zalejte 250 ml vriacou vodou a nechajte 8 – 10 minút lúhovať.

 

Odporúčame prečítať: Zmena stravy a chudnutie nemusí byť také ťažké, ak vieš ako na to!

3 komentárov
Mária Maxianová

Mária Maxianová

31.03.2017 17:09

veru, jarná očista nikomu z nás nezaškodí

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

01.04.2017 12:53

jarnú očistu si robíme spolu s manželom, o tomto čajíku som ešte nepočula

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

16.05.2017 17:55

jarná očista je potrebná v tejto uponáhľanej dobe

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE