Jete vegan a raw? Čo na to vaše kosti?

Existuje niekoľko dôležitých vitamínov, minerálov či aminokyselín, ktorých býva vo vegánskej a raw strave veľmi málo. Podľa odborníkov prívrženci tohto životného štýlu zákonite trpia nedostatkom vápnika. 

 

Vegetariáni nie sú ukrátení 

 

Väčšina ľudí prijíma vápnik najmä z mliečnych výrobkov a mäsa. Vegáni a prívrženci surovej stravy to majú o čosi komplikovanejšie. Tmavá listová zelenina, tofu, sezam, tahini pasta, kapusta, všetky orechy a semienka, to všetko sú síce plnohodnotné zdroje vápnika a dokonca taký malý nenápadný mak je vo vegánskych kruhoch nekorunovaným kráľom tejto cennej látky. Horšie je to však s jeho vstrebávaním, ktoré je tlmené vysokým príjmom vlákniny z rastlinnej stravy. Pre tento proces je nevyhnutý vitamín K2, ktorý zaistí presun vápnika z krvi a ciev do kostí a tým ich posilňuje.

 

Japonská pochúťka ako zdroj K2

Počuli ste už niekedy o natto? Ide o japonskú vegan-friendly pochúťku zo sójových bôbov. Pôvodne si na nej pochutnávalo japonské vojsko okolo roku 1 080. Hovorí sa, že vojaci si tento poklad skrývali počas útokov do slamených skrýš. Keď boje po niekoľkých dňoch ustali, vyhladovaní vojaci sa s chuťou pustili do sójových bôbov. Hoci boli do značnej miery nakvasené, Japoncom to vôbec neprekážalo. Práve naopak.

 

Zakrátko sa z natto stala vyhlásená pochúťka a tento sójový pokrm si obľúbil aj sám cisár. Ide zároveň o najlepší zdroj vitamínu K2. V malých množstvách sa vyskytuje aj v brokolici, špenáte, pečeni, hovädzom mäse, vajciach, mlieku alebo v rôznych syroch. Môžeme ho nájsť aj v živočíšnych tukoch alebo rastlinných olejoch.

 

Bude vás zaujímať: Vitamín K2: U nás novinka, v zahraničí hit

raw strava

Zdroj: Shutterstock®

Kosti potrebujú aj vitamín K2

Keďže je vitamín K2 v bežnej strave veľmi vzácny, odporúča sa siahnuť po kvalitných výživových doplnkoch. Dobrou voľbou je Vitamín K2 od NaturaMed Pharmaceuticals, ktorý obsahuje prírodnú zložku VitaMK7®. Ide o najúčinnejšiu formu vitamínu K2 a získava sa kvasením kultúry Bacillus subtilis, ktorá sa nachádza práve v natto. Tento výživový doplnok obsahuje navyše vitamín D3 a spolu s ním pomáha zachovávať silu zubov, svalov, zdravý krvný obeh a podporuje zrážanie krvi aj funkcie imunitného systému. 

 

Takisto je účinnou prevenciou voči zlomeninám. Dávkuje sa veľmi jednoducho, na zaistenie denného príjmu stačí jedna kapsula. Neobsahuje žiadne chemikálie ani konzervačné látky a je vhodný aj pre vegánov a budúce mamičky. Kúpite z pohodlia domova na bezplatnej linke 0800 444 204 alebo na www.vitamink2.sk.

 

Odporúčame prečítať: Vitamín K2: U nás novinka, v zahraničí hit

vegan strava

Zdroj: Shutterstock®

3 komentárov
Mária Maxianová

Mária Maxianová

22.06.2017 07:51

neuznávam tieto módne vlny v stravovaní, pestrá strava a pohyb, ako mali naši predkovia

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

22.06.2017 14:46

Tiež si myslím že sa to už preháňa,pestrá strava je základ.

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

22.06.2017 21:20

myslím si, že kto sa pre takýto životný štýl rozhodne má naštudované informácie aby mu nechýbali žiadne živiny a dopĺňa ich inak..

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE