Aké sú nežiaduce účinky kávy? Na toto si daj pozor!

Pre mnohých je milovaná vôňa kávy nenahraditeľná. Pre iných naopak neznamená nič extra. Každý si ju však dokáže vychutnať, keď je pripravená podľa jeho chuti. Pridaním smotany alebo cukru však káva stráca na svojej kvalite. Ale máte na výber, keď nám práve taká chutí? Samozrejme, že sú medzi nami aj úplní gurmáni.

Dokážu si vychutnať len naozaj kvalitnú čistú kávu. Hoci nám tento nápoj pomôže prebudiť sa a udržať našu koncentráciu, má niektoré nežiaduce účinky. Iste, jedna šálka kávy cez deň neuškodí. No poctiví kávičkári s jej pitím nevedia prestať a tak si doprajú aj šesť a viac šálok denne. Tu je zoznam azda toho najdôležitejšieho, čo by ste mali vedieť o vplyve kávy na naše telo. Aké sú nežiaduce účinky kávy?

Závislosť na káve

Vedeli ste, že káva vám môže spôsobiť aj závislosť? Či už tomu veríte alebo nie, niektorí ľudia bez nej nevedia žiť. Nehovoríme hneď o dvadsiatich kávach denne. Vám možno postačí jedna. Ľudia s ťažšou závislosťou môžu byť nervózni. Nedostatok kávovej dávky sa môže prejaviť aj studeným potom alebo triaškou. Niekedy môže viesť až k zlosti. Preto si dávajte dobrý pozor na množstvo kávy, ktoré vypijete.

Odporúčame: Aké sú účinky včelích produktov? Pozri sa na ich zázračnú silu

nespavosť

Zdroj: Shutterstock®

Nespavosť

Ak pijete kávu vo večerných hodinách, môžete trpieť nespavosťou. Bude sa vám zle zaspávať a ešte horšie vstávať. Ráno sa zobudíte úplne zlomené. Existujú však aj ľudia, na ktorých príjem kofeínu už nemá žiadny účinok. To je ešte horší signál. Znamená to, že už vypili príliš veľa kávy a telo si vybudovalo odpor. Kofeín je azda najväčším nepriateľom spánku. V tomto prípade si dajte pozor na hodinu, kedy si zalejete poslednú kávičku.

Vysoká hladina cholesterolu

V prípade, že pijete nekvalitnú kávu, odzrkadlí sa to na vašom cholesterole. Zlý cholesterol vzrastie. V tele sa zvýši aj hladina triglycerínov. To v priebehu rokov môže zvýšiť riziko srdcového infarktu. Káva sa neodporúča ľuďom, ktorý trpia ochorením srdca. Je jedno, či ide o vážnejšie alebo ľahké ochorenie. Chcete sa predsa dožiť čo najdlhšieho veku. Preto sa poraďte so svojím lekárom a počúvajte rady odborníka.

vysoký tlak

Zdroj: Shutterstock®

Vysoký krvný tlak

Kofeín zvyšuje krvný tlak. Tento účinok je však dočasný. Ak budete piť veľa kávy, môže dôjsť k trvalému zvýšeniu krvného tlaku. Nepríjemné pískanie v ušiach a bolesti hlavy – to sú časté príznaky zvýšeného krvného tlaku. Ak máte tieto príznaky, pouvažujte nad tým, že prejdete na bezkofeinovú kávu.

Osteoporóza

Držte sa pravidla – dve kávy za deň a dosť! Vypitím viac ako troch šálok si akurát tak dopomôžete k zrednutie kostí. Osteoporóza je choroba, ktorou trpí veľa žien. Kosti sa stanú až príliš krehké. Preto si to dobre ustriehnite a pamätajte na množstvo vypitej kávy.

dehydratácia

Zdroj: Shutterstock®

Dehydratácia

Už viete načo slúži pohár vody, ktorý sa podáva ku káve? S každou jednou šálkou budete potrebovať minimálne dva poháre vody. Až vtedy vyrovnáte tekutiny, ktoré ste stratili pri pití kávy. Preto počas celého dňa nezabúdajte na pitný režim a vedzte, že káva sa nepočíta. Práve naopak!

Emocionálna únava

Vypitím kávy dostane vaše telo viac energie. Doslova vás preberie. To je síce pravda, no niekedy si musíte aj vy oddýchnuť. V prípade, že počas pracovného týždňa pijete kávu každý deň a na víkend sa zaobídete bez nej, môžete pociťovať ešte väčšiu únavu. Vaše telo si potrebuje vydýchnuť a to mu v dôsledku pitia kávy nedovolíte.

Venujte pozornosť týmto riadkom. Možno v nich nájdete odpovede na nezodpovedané otázky. Každá z nás by mala načúvať svojmu telu. Nepochybujeme ani o pozitívnych vplyvoch kávy. No netreba to s jej pitím preháňať.

Pozri aj: Už si vyskúšala kôprový olej? Rozhodne ho budeš milovať!

18 komentárov
Katarina Lapsanska

Katarina Lapsanska

15.02.2013 20:49

Len nedávno som zistila, že voda čo sa podáva ku káve, sa má vypiť pred kávou a nie po nej. Slúži na vypláchnutie úst od zvyškov potravy, aby sa tak prejavila čistá chuť kávy

Vaše meno:

Stanka Adamčíková

Stanka Adamčíková

07.03.2013 12:48

 no toto som teda nevedela ani ja, myslela som , že je koli tomu, že káva odvodňuje :D...no budem múdrejšia  :)

Andrea

Andrea

15.02.2013 22:03

Ano netreba to s kavou prehanat tak ako s nicim. Riadim sa tym, ze si treba v zivote dopriat vsetko s mierou. Ja kavu pijem rano a poobede. Mam nizky tlak, takze ked si kavu zabudnem dat rano, okolo obeda ma strasne zacne boliet hlava a podobne je to aj poobede, to ma potom vecer chyta uz migrena :o( Samozrejme pijem ju aj preto, ze mi chuti a hovori sa, ze je pravidelne pitie je aj prevenciou proti rakovine. No a dolezite je povedat, ze treba pit kvalitnu kavu ;o)

Vaše meno:

Blazena Sadovska

Blazena Sadovska

17.02.2013 18:26

Vôňa kávy sa nedá ničím nahradiť a deň bez kávy si neviem predstaviť, doprajem si 2 kávičky a zároveň si užijem s ňou aj relax. Už sa teším na ráno a raňajšiu kávičku...

Vaše meno:

Stanka Adamčíková

Stanka Adamčíková

07.03.2013 12:47

Milujem kávu, pijem dve za deň. Nerobievam si moc silnú,ale neviem si predstaviť bez nej fungovať. hned ráno ked vstávam sa na ňu teším.. 

Vaše meno:

Martina Sentešová

Martina Sentešová

07.03.2013 13:22

Den bez kavy si neviem predstavit,rano ma prebudi,poobede zrelaxuje.

Vaše meno:

Januléna Janula Hviezdička

Januléna Janula Hviezdička

08.03.2013 12:54

mne nechutí a ani nevonia čierna zrnková káva. Ja pijem presso s mliekom no takú nesku, zelený, mätový čaj s citrónom a s medom. 

Vaše meno:

Peter kobo

Peter kobo

19.03.2013 06:45

Neviem si uz ani predstavit den bez kavy

Vaše meno:

Helena Kravcová

Helena Kravcová

23.03.2013 18:55

Denne vypijem 2 neska-kávy .Jednu ráno a druhú poobede okolo 15 hod. Dobre si pri nej zrelaxujem...

Vaše meno:

Janka Ľalíková

Janka Ľalíková

26.03.2013 20:07

Tak - a dozvedela som sa mnoho nových vecí o káve..... článok je veľmi poučný, treba si pripustiť, že aj keď nám kávička nesmierne chutí, netraba to s ňou preháňať....všetkého veľa škodí

Vaše meno:

Martula Hanusová

Martula Hanusová

27.03.2013 15:14

milujem kávu :)

Vaše meno:

Lenka

Lenka

27.03.2013 20:52

mne staci jedna kava denne ale ta musi byt jednoznacne s mliekom :)

Vaše meno:

cucoriedka

cucoriedka

14.08.2013 18:20

toto nejdem radsej ani citat :) ale viem co spravite s usadeninou po zrnkovej kave. Je super na piling tela :)

Vaše meno:

Jana Komadova

Jana Komadova

14.08.2013 19:08

ja kávu nepijem občas si dám na návšteve nesku z mliekom, najradšej mám klasickú meltu z mliekom

Vaše meno:

Daniela Širová

Daniela Širová

11.10.2013 18:26

kavu milujem, neviem si pedstaviť deň bez troch káv, presso z popradskej kávy s mllekom ma vždy poteší :)

Vaše meno:

Blažena Sádovská

Blažena Sádovská

11.10.2013 18:37

Mne stačia dve šálky, vôňa kávy je neodolateľná.

Vaše meno:

anka  -                fb anka all saga saganová

anka - fb anka all saga saganová

08.10.2014 18:18

ja som uz závisla na káve , ráno musí byť a tak ma to dobre preberie,

Vaše meno:

QlqzzNwr QlqzzNwr

QlqzzNwr QlqzzNwr

04.08.2023 18:47

1

Vaše meno:

QlqzzNwr QlqzzNwr

QlqzzNwr QlqzzNwr

04.08.2023 18:47

1

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE