Krásna pleť vďaka púpave lekárskej

 

S príchodom jari začínajú kvitnúť aj žlté nápadné kvety divorastúcej byliny púpavy lekárskej. Stovky žltých hlavičiek je vidno na lúkach, v parkoch a predzáhradkách, kde sa tejto rastline najviac darí. Táto žltá rastlinka vám dokáže pomôcť nielen pri problémoch so zažívaním, ale môžete s ňou vyhrať aj boj s rôznymi kožnými ochoreniami

 

Nestačia len kvety

 

Zber púpavy lekárskej si môžete rozložiť na niekoľko období. V prírode ju nájdete od apríla do augusta a na každé obdobie je vhodný zber inej časti rastliny. Listy by ste mali zbierať pred kvitnutím, stonku a kvety počas kvitnutia a korene na jeseň. Každá časť rastliny je liečivá a pomáha pri rôznych zdravotných problémoch. 

 

 

Odporúčame prečítať: Čo ste o domácom kvásku nevedeli

Púpava lekárska

Zdroj: Shutterstock®

Obsahuje veľa vitamínov

 

Púpava lekárska obsahuje horčiny, vitamíny A, B, C, D, histamín, veľké množstvo síry a aminokyseliny. Korene vám pomôžu pri trávení a prečistia organizmus. Stonky sú vynikajúce pre ľudí trpiacich cukrovkou a jesť by ich mali aj ľudia so žlčníkovými problémami.  

 

Púpava lekárska je aj skvelým pomocníkom pri ochoreniach obličiek. Pre tých, ktorí trpia ekzémami a inými kožnými ochoreniami dokážu pomôcť korene a listy tejto liečivej byliny. Taktiež pomáha pri chronickej únave a pomáha vyvolať menštruáciu.

 

 

Odporúčame prečítať: Šošovica, ktorá vyrieši problémy s nadúvaním

Púpava lekárska

Zdroj: Shutterstock®

Vyrieši problém s problematickou pleťou

 

Odvar z púpavových listov môžete použiť ako pleťovú čistiacu vodu, ktorá po čase zbaví vašu pleť nepríjemných vyrážok. Je vynikajúca najmä pre mastnú pleť. Ak máte tvár podráždenú od slnka, mliečna šťava zo stonky vám pokožku upokojí.

 

Recept na pleťovú vodu z púpavy lekárskej: 30 kvetov púpavy lekárskej nechajte vylúhovať v ½ litri horúcej vody. Preceďte a pravidelne ňou oplachujte tvár. 

 

 

Odporúčame prečítať: Jedli ste už mungo fazuľu?

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com  

4 komentárov
Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

15.04.2015 13:46

kedysi sme doma varili púpavový med a bol super

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

08.05.2015 19:26

Púpavový med robievám aj koren som jedávala skvelé na exém no ze je dobrá púpava aj na pleť som nevedela

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

18.05.2016 19:58

púpava je dobrá na všetko

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

26.12.2016 18:02

púpava je dar prírody

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE