Manilkara zapota - ovocie, ktoré možno nepoznáte

Pokračujeme v poznávaní neznámeho exotického ovocia, ktoré má navyše množstvo pozitívnych účinkoch pre naše telo. Tento krát je to sladké karibské ovocie manilkara zapota, ktorú môžeme nazvať aj sapodilla alebo sapota.

 

Existuje viacero druhov tohto tropického ovocia, ktoré sa líšia tvarom plodu, farbou jeho šupky a chuťou. Plod manilkary zapota je veľký 5-10 cm, šupka má hnedú alebo hnedočervenú farbu, dužina plodu je svetlooranžová a vnútri sa nachádzajú čierne zrniečka, ktoré sú však nejedlé. Ich konzumácia by nám mohla spôsobiť tráviace ťažkosti. Zrelý plod manilkary by mal chutiť ako sladké hrušky s karamelom, takže kto je na sladké ovocie, určite by mal manilkaru vyskúšať.

 

Odporúčame prečítať: Magické ovocie NONI z ostrova Tahiti

 

Chicle – prírodná guma z manilkary

 

Strom sapodilly dorastá v karibskej oblasti až do výšky 15 metrov, ale rastie aj v podobe nízkeho kra a môžeme ho pestovať dokonca aj v kvetináči. Plody môžu z diaľky pripomínať kiwi, ale na rozdiel od neho je ich povrch hladký. Tiež sa niekedy prirovnávajú k malému zemiaku, no v porovnaní s ním majú hrubšiu šupku a, samozrejme, mäkkú dužinu.

 

Okrem plodu, z ktorého konzumujeme iba dužinu, má strom manilkary aj iné využitie. Pod kôrou sa nachádza tekutá biela látka, z ktorej sa vyrába materiál podobný latexu – preto sa aj manilkara volá gumová. Tento významný produkt sapoty sa volá chicle, je to prírodná guma, z ktorej sa tradične vyrábajú napríklad žuvačky.

manilkara zapota, manilkara gumová, sapodilla, exotické ovocie, ovocie z Karibiku

Zdroj: Shutterstock®

Manilkara a jej pozitívne účinky

 

Ako každé ovocie, aj manilkara v sebe ukrýva rôzne vitamíny a telu prospešné látky, ktoré nám môžu pomôcť pri mnohých ťažkostiach. Vďaka veľkému množstvu cukrov je dobrým zdrojom energie, ale napriek tomu ju môžeme konzumovať aj počas diéty, avšak netreba to s ňou preháňať.  Obsahuje tiež veľké množstvo vitamínu C, a tak má detoxikačné účinky, podporuje imunitný systém a je prevenciou vzniku rakoviny.

 

Odporúčame prečítať: Exotické hadie ovocie - SALAK

 

Pomáha aj nášmu tráviacemu traktu. Obsahuje polyfenoly, ktoré majú sťahujúce účinky, preto je vhodné toto ovocie konzumovať pri hnačke. Celkovo podporuje trávenie, prečisťuje tráviaci trakt a urýchľuje metabolizmus.  Okrem týchto účinkov pomáha znižovať cholesterol a je prevenciou proti anémii. Čo sa týka hľadiska krása, podporuje rast vlasov a nechtov.

manilkara zapota, manilkara gumová, sapodilla, exotické ovocie, ovocie z Karibiku

Zdroj: Shutterstock®

Ako ju konzumovať a skladovať

 

Najčastejšie sa manilkara konzumuje v surovom stave. Môžeme ju skladovať niekoľko dní v chladničke alebo plody zmraziť a takto vydrží asi mesiac. Toto ovocie môžeme pridať napríklad do smoothie, jogurtu, milkshake-u alebo do ovocného šalátu. Dá sa však tepelne spracovať napríklad ako džem alebo želatína.

 

Odporúčame prečítať: Kalisia voňavá - elixír života

 

Môžeme z nej upiecť koláč, urobiť sorbet či krémové souflé a dokonca ju môžeme aj smažiť. Ako vidíte, má naozaj mnohostranné využitie a každý si z nej môže vykúzliť niečo pre seba. Preto, ak budete mať možnosť, určite ju vyskúšajte. 

manilkara zapota, manilkara gumová, sapodilla, exotické ovocie, ovocie z Karibiku

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto:

Shutterstock.com

8 komentárov
Lucia Valková

Lucia Valková

26.08.2016 06:38

O tomto ovocí som ešte nepočula.

Vaše meno:

Katarina Hovancova

Katarina Hovancova

26.08.2016 12:12

ešte som ho nechutnala a myslím si, že so ho zatial ani nikde nevidela, ale začnem ho hladat

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

26.08.2016 12:51

prvý raz čo o tom čítam

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

26.08.2016 13:15

je to pre mňa velká neznáma

Vaše meno:

Marika Michálková

Marika Michálková

26.08.2016 20:23

ešte nikdy som o ňom nepočula

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

30.08.2016 19:37

Zaujímavé nové druhy ovocia ,ktoré nepoznám.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

07.09.2016 20:39

Tak o tomto ovocí som ešte nepočula

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

14.07.2017 18:55

je veľa exotického ovocia čo ešte nepoznáme

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE