Máš bolestivé kŕče v nohách? Vieme prečo a aj to, ako ich zmierniš

Ak ste ich ešte nezažili, je veľmi pravdepodobné, že sa to počas vášho života stane… Nepríjemné a bolestivé kŕče v nohách môžu udrieť vo dne či v noci, počas fyzickej aktivity či v úplnom pokoji, keď práve spíte.

 

Ide o veľmi náhlu bodavú bolesť, ktorá nejedného človeka dokázala zniesť z nôh a priviesť až na kolená. Existuje niekoľko možných dôvodov, prečo máte s kŕčami v nohách skúsenosti a s nimi aj návod, ako sa týmto bolestivým nepríjemnostiam vyhnúť a zbaviť sa ich navždy.

 

Odporúčame: Toto sú najčastejšie príčiny nočných môr. Ako sa ich zbaviť?

čo zaberá na bolestivé kŕče

Zdroj: Shutterstock®

Dehydratácia a nedostatok minerálov

Lekári často spájajú kŕče v nohách s dehydratáciou, a to najmä u aktívnych športovcov, u ktorých sa vyskytujú pomerne častejšie. Ukázalo sa, že častejšie udierajú v lete ako v zime, čo dáva zmysel, keďže v teple dochádza pri športe k intenzívnejšiemu poteniu.

 

S tým súvisí aj nedostatok minerálov v tele, ktoré takisto často vypotíme a následne nám chýbajú. Oba problémy sa dajú ľahko riešiť. Pite dostatok vody, v lete pri aktivite oveľa viac ako v zime, a dopĺňajte minerály prírodnou cestou, napríklad ovocím a zeleninou.

dehydratácia vedie ku kŕčom v nohách

Zdroj: Shutterstock®

Tehotenstvo

V treťom trimestri tehotenstva sa ženy na kŕče v nohách sťažujú pomerne často. Nie je to len kvôli pribúdajúcej váhe, ale aj kvôli nedostatku draslíka a magnézia v organizme. V tomto prípade je dobrým liekom na kŕče intenzívna hydratácia tela a možno doplnky stravy, o ktorých sa poraďte so svojím gynekológom.

 

Zaujme ťa: Ako správne nanášať očný makeup? Takto to zvládneš ako profička!

tehotné ženy majú s kŕčami v nohách skúsenosti

Zdroj: Shutterstock®

Zaťaženie a únava

Poznáte to. Vaším novým športovým cieľom je tento rok zabehnúť maratón, a tak ste svoju športovú rutinu neúmerne preťažili a s ňou aj váš organizmus. Ak sa u vás objavia kŕče, je to znak, že ste pridali na intenzite príliš rýchlo. Všetko robte postupne.

 

Toto úzko súvisí v tým, že kŕče v nohách sa objavujú, ak ste nedali telu dostatok času na regeneráciu, teda vaše svaly sú unavené.

 

Pozri aj: Ako vyčistiť záchodovú misu? Rýchlo a jednoducho vďaka tomuto!

prehnaný tréning spôsobuje kŕče

Zdroj: Shutterstock®

Príliš veľa státia či sedenia

Ani jedno, ani druhé nie je žiadna výhra. Ak máte sedavé zamestnanie, mali by ste sa počas dňa viac hýbať a vymýšľať si dôvody na to, aby ste sa postavili, prípadne si pocvičili.

 

Ak je to naopak a musíte v práci celý deň stáť, mali by ste si dať niekde v blízkosti stoličku a občas dať nohám pauzu. Inak riskujete bolesti, ktoré vám prácu určite nespríjemnia!

 

Bude sa ti páčiť: Je pohár vína denne zdravý? Prekvapí ťa, čo na to hovorí veda!

sedavé zamestnanie vyžaduje cvičenie

Zdroj: Shutterstock®

6 komentárov
Mária Maxianová

Mária Maxianová

26.01.2018 08:01

ja mávam kŕče v lýtkach z chladu, nie je to moc príjemné

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

26.01.2018 08:18

magnerot to istííííííí

Vaše meno:

benynka

benynka

26.01.2018 12:18

občas mávam v lýtku kŕče a ako tu čítam tak zrejme z dehydratácie

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

26.01.2018 17:35

Mávala som takéto krče v noci .. Juuuj ,to bola bolesť .. !! Asi to bolo tou dehydratáciou ,vtedy som kašľala na nejaký pitný režim - ved puberta.. Človek čím je starší , je aj múdrejší .. Už chválabohu ,nemám krče.. !!!!!!

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

26.01.2018 17:59

Existuje skutočne viacero dôvodov, u mňa konkrétne to bol deficit vitamínu D.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

26.01.2018 21:37

našťastie problémy s kŕčami nemám...zatiaľ

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE