Máš rada raw potraviny? Tak tieto radšej surové nikdy nejedz!

Určite ste už počuli o „RAW“ strave, ktorá nie je tepelne upravovaná, ale surová. To, či je tento spôsob stravovania správny alebo nie, je ťažké zistiť. Zástancovia samozrejme tvrdia, že je to ideálny spôsob, ako sa dostať ku všetkým výživným zložkám potravy a odporcovia si nájdu svoje proti.

Pokiaľ ste už prepadli tomuto životnému štýlu, tak si dajte pozor, čo všetko budete jesť v surovom stave! Ukážeme vám, ktoré štyri potraviny sa určite nesmú jesť surové.

Na toto treba dávať pozor!

V mnohých ohľadoch je raw food určite ideálnou voľbou. Mnohé látky, ktoré sú obsiahnuté v čerstvej zelenine, sa pri varení strácajú alebo sa nedostanú do tela v potrebnom množstve. Naopak, v surovej strave sa zachovajú všetky výživné látky tak, ako majú. Avšak, pri výbere vhodných potravín na raw stravu si treba dať pozor. Mnohé totiž obsahujú látky, ktoré sú bez tepelnej úpravy nebezpečné.

Ktoré to sú a čo môžu spôsobiť? Okrem látok, ktoré môžu byť pre nás nebezpečné, je dôležité vyvarovať sa aj zbytočnej nákaze baktériami. Tie totiž môžu spôsobiť závažné ochorenia a stále patria medzi najnebezpečnejších pôvodcov ochorení. Teplota nad 70°C ich dokáže účinne zabiť, takže skôr, ako sa rozhodnete pre surovú stravu, nezabudnite aj na toto riziko!

Zaujme ťa: Trikrát hádaj! Vieš, ktorá zelenina má najviac kalórií?

nevýhody raw stravy

Zdroj: Shutterstock®

Vaječné bielko

Áno, niektorí ľudia preferujú aj raw živočíšne potraviny a medzi nimi surové vajcia. Problémy môže spôsobiť surové bielko, a to hneď dvojaké. Prvý problém sa netýka iba tých, čo sú „raw-pozitívni“, ale aj kulturistov, ktorí konzumujú surové vajcia, kvôli väčším svalom. Je tu možnosť, že vajce je nakazené baktériami, ktoré sa vyskytujú väčšinou v bielku, hlavne v starších vajciach a spôsobujú salmonelózu. Vyhnúť sa tomu môžete konzumáciou čerstvých vajec a tým, že vajcia pred uložením do chladničky neumyjete (umytá škrupina je vraj priepustnejšia pre baktérie).

Druhý problém je, že surové bielko obsahuje látku, avidín, ktorý zabraňuje využitiu vitamínu H. Avidín je glykoproteín, ktorý sa viaže na biotín a zabraňuje jeho vstrebaniu. Pre telo je vitamín H nenahraditeľný, hlavne pre cievny systém a kožu. Jeho nedostatok vedie k nervovým problémom, podieľa sa na vzniku depresie a spôsobuje aj vypadávanie vlasov a bolesti svalov.

vaječný bielok

Zdroj: Shutterstock®

Rebarbora

Zaujímavá zelenina, ktorá je typická pre letné obdobie. Jej kyslá chuť skvelo osvieži, či už v limonáde alebo v koláči. Obsahuje kyselinu listovú, ktorá je dôležitá pre krv, činnosť mozgu a nervov. Okrem toho má mnoho ďalších pozitívnych účinkov na naše telo. Prvé upozornenie je, že z rebarbory sa konzumuje iba stonka a nikdy nie listy, ktoré sú jedovaté. A druhé, že ju nikdy nesmieme jesť surovú. Prečo?

Obsah kyseliny šťavelovej v rebarbore je naozaj pozoruhodný. Lenže, táto kyselina má schopnosť viazať vápnik, ktorý začne telu chýbať a vápnik je pre naše telo mimoriadne dôležitý. Spolu s vápnikom vytvorí zlúčeninu, ktorá je častým tvorcom obličkových kameňov. Obdobne sa táto kyselina nachádza aj v špenáte. Tepelnou úpravou sa časť tejto kyseliny zničí a zvyšok eliminujete pridaním mlieka alebo smotany.

Kukni sem: Povieme ti, aké vitamíny obsahuje zelená listová zelenina

jedovatá rebarbora

Zdroj: Shutterstock®

Zelené fazuľky

Aj keď na prvý pohľad vyzerajú veľmi lákavo a mnoho z nás ich ako deti chrúmalo, fazuľky patria do skupiny – surové nejesť! Táto klasická príloha ku steaku totiž obsahuje nebezpečné lektíny. V podstate sa vyskytujú vo väčšine strukovín, ale v malých množstvách nepredstavujú pre telo problém. Inak sú strojcami žalúdočných problémov, zvracania, krvácania do tráviaceho traktu.

Najnebezpečnejšie lektíny môžu spôsobiť trombózu, preto by sa im mali vyhnúť hlavne ľudia, ktorí majú vyšší predpoklad vzniku trombózy alebo majú problém so zrážaním krvi. Predísť sa tomu dá varením, kedy už zhruba po 20 minútach dochádza k rozkladu lektínov a samozrejme vyhnúť sa konzumácii čerstvých alebo zmrazených strukovín.

jedovaté zemiaky

Zdroj: Shutterstock®

Baklažán

Obľúbená zelenina, ktorá sa dá jesť aj samotná, ale vynikajúca je v šalátoch, ako príloha k mäsu či vyprážaná. Patrí k potravinám, ktoré za žiadnych okolností nejedzte surové! Obsahuje jedovatý solanín, ktorý sa nachádza aj v zemiakoch a v nezrelých paradajkách. Tak, ako pri ostatných spomenutých potravinách, malé množstvo surového baklažánu určite neškodí. Vo väčšom množstve ale spôsobí otravu, rovnako ako zemiakové klíčky.

Môžete pociťovať pálenie záhy, nevoľnosť, zvracanie, bolesť v bruchu alebo horúčku. Čím viac ho zjete, tým sa príznaky môžu stupňovať. Môže sa zhoršiť dýchanie, vznikať halucinácie, môže dôjsť k strate citlivosti až ochrnutiu. Solanín slúži rastlinám ako prirodzený fungicíd a pesticíd a v našom tele môže pri nadmernom množstve spôsobiť dokonca smrť.

Odporúčame: Kedy si dať pozor na zeleninu? Nie vždy je totiž zdraviu prospešná

3 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

19.04.2018 06:07

RAW stravu poznám, no určite sa neoplatí riskovať, potom už radšej výber spoľahlivých potravín.

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

19.04.2018 14:21

Rebarbora je vyborna, najme rebarborovy puding, uz zacina jeho sezona.

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

20.04.2018 16:01

To by ma teda ani nenapadlo jesť surové..

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE