Máte dostatok horčíka? 10 najčastejších znakov jeho nedostatku

Vitamíny a minerály sa radia medzi základné jednotky, potrebné pre fungovanie nášho organizmu. Horčík je minerál zodpovedný za viac ako 300 metabolických procesov v tele. Je to minerál, ktorý chráni telo od rôznych chorôb a súčasne pomáha eliminovať a odstraňovať vysoký krvný tlak, cukrovku,  respiračné ochorenia a ďalšie. Máte ho dostatok? Zistite to spolu s nami!

 

 

10 najčastejších znakov, že trpíte nedostatkom horčíka:

 

  1. svalové kŕče
  2. vysoký krvný tlak
  3. únava
  4. zlá pamäť, alebo zmätenosť
  5. syndróm nepokojných nôh
  6. slabosť tela
  7. oneskorené zotavenie z chorôb
  8. respiračné Problémy
  9. zvýšená Citlivosť na zvuk alebo svetlo
  10. nespavosť 

 

Odporúčame prečítať: 7 krát ako sa starať o zuby a ústnu dutinu

Máte dostatok horčíka?

Zdroj: Shutterstock®

Horčík býval kedysi silne zastúpený v potravinách a živinách. Avšak, v poslednej dobe sa stáva čoraz vzácnejším. Môže za to najmä poľnohospodárske hnojenie plodín, magnézium sa znižuje tiež dôsledkom rozšírených škodlivých zmien, ku ktorým došlo v našej modernej strave.

 

Vzhľadom k týmto skutočnostiam, potraviny, ktoré majú byť prirodzene bohaté na horčík, hladiny tohto základného minerálneho prvku v dnešných potravinách sa zdajú byť na ústupe. Odborníci za to vinia najmä pesticídy.

 

Ak teda trpíte nedostatkom horčíka, ako si môžete pomôcť? 

Máte dostatok horčíka?

Zdroj: Shutterstock®

Koľko horčíka potrebujete?

 

FDA odporúča dennú dávku 400 mg horčíka denne pre zdravého dospelého človeka. To je  priemer. Najlepšie sú prírodné zdroje, pokiaľ ide o zdravý príjem horčíka.

Ak máte obavu o svoju hladinu horčíka, navštívte praktického lekára. Nikdy nerobte svojvoľne drastické zmeny jedálnička, ani si do stravy nezahŕňajte priveľké množstvo doplnkov a vitamínov.

 

Ako prirodzene doplniť horčík?

 

Jedzte správne potraviny. Repa, quinoa, čerstvý špenát, šaláty s tekvicou a slnečnicovými semienkami, fantázii sa medze nekladú. Ďalej zaraďte do stravy pšeno, pohánku, trstinovú melasu, vajcia. Horčík ďalej obsahujú: banány, černice, grepfruit, jahody, pomaranč, mandarínka, slivky, orechy, celozrnné pečivo, otruby, ďatle, mak, strukoviny, kaleráb, brokolica, kapusta, pór, paradajka, mrkva, paštrnák, zemiak, špenát.

 

Preto milé dámy, neberte vitamíny na ľahkú váhu a zásobte svoje telo horčíkom ! Urobíte dobre smiley   Či už potravinami, šumivým horčíkom vo vode, alebo tabletkami, všetko sa ráta smiley

 

Odporúčame prečítať: PortDeBras - rýchle a efektívne cvičenie pre krásne tvarovanú postavu

 

Máte dostatok horčíka?

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

1 komentár
Erika Špacírová

Erika Špacírová

12.04.2016 09:35

horčík je veru veľmi dôležitý, našťastie zatiaľ netrpím jeho nedostatkom

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE