Nákup liekov cez internet: Ako sa nenechať oklamať a nakupovať bezpečne?

Bez nakupovania cez internet si to už v súčasnej dobe mnohí z nás ani nevedia predstaviť. Takýto spôsob nakupovania nám v prvom rade dokáže ušetriť veľké množstvo času, veľmi často však i peniaze. Nestrácame čas presunom medzi obchodmi a neraz v online predajni nájdeme tovar s lepšími cenami alebo vo väčších zľavách, ako v tých kamenných. Navyše je to pohodlné. Nakupujeme v podstate v pohodlí domova a tovar nám privezú až k dverám. Navyše, dnes sa už dá online kúpiť takmer všetko, od oblečenia cez potraviny, elektroniku, hračky, domáce potreby až po cestovné lístky. Cez internet je dnes už možné vybaviť aj mnohé služby. Samozrejme, nič nie je len biele a aj pri online nákupoch sú prítomné nevýhody, neraz i riziká.

Tovar z online predajní nevidíme na vlastné oči, nemôžeme si ho chytiť, zistiť jeho kvalitu a podobne. To môže mnohým prekážať napríklad pri kúpe oblečenia. Problematické tiež niekedy bývajú reklamácie. V horšom prípade môže človek naraziť aj na nedôveryhodný obchod či predajcu, dokonca i podvodníkov. Veľkým rizikom pritom môže byť aj nákup liekov cez internet. Spoľahnúť sa spravidla môžeme na e-shopy kamenných lekární, ktoré sú rozšírené prakticky po celej republike. Dnes však vzniká obrovské množstvo online lekární a rôzne liečivá neraz predávajú aj e-shopy, ktoré ponúkajú rôznorodý tovar. Ako teda nakupovať lieky s vedomím, že sú bezpečné, schválené a legálne?

Pozri aj: 3 spôsoby, ako použiť sódu bikarbónu v domácnosti: Toto ti uľahčí život!

bezpečný nákup liekov

Zdroj: Shutterstock®

Problém s falošnými liekmi

Najväčším rizikom pri nákupe liekov cez internet je hlavne prítomnosť falošných, ilegálnych a neschválených liekov v obehu. Človek na ne môže ľahšie naraziť pri nákupe z neoverených zdrojov a v nelegálnych internetových lekárňach. V súčasnosti sa pritom falšujú mnohé druhy liekov, najčastejšie ide o lieky na erektilnú dysfunkciu, chudnutie, proti padaniu vlasov a nespavosti, taktiež rôzne antidepresíva či dokonca antibiotiká. Takéto falzifikáty liekov zároveň môžu predstavovať veľkú hrozbu a pri ich užívaní môžu poškodzovať zdravie človeka. Nie sú kontrolované a často sú vyrábané v úplne nevhodných podmienkach.

Problematické však môže byť v prvom rade ich zloženie. V lepšom prípade sa vám pri nákupe z neoverených zdrojov dostane do rúk len placebo. Mnohé falošné lieky však nielenže neobsahujú žiadne účinné látky, ale naopak v nich môžu byť prítomné škodlivé látky, vrátane chemikálií či ťažkých kovov. Niekedy dokonca môžeme nájsť na internete v ponuke aj lieky, ktoré sú viazané na lekársky predpis, pričom sa k nim môže človek bežne dostať. To rovnako poukazuje na možný problém. Na Slovensku, ako aj v mnohých okolitých krajinách, je totižto cez internet povolený len predaj liekov a zdravotníckych pomôcok, ktorých výdaj nie je viazaný na lekárske predpisy a poukazy. 

falošné lieky

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa nenechať oklamať?

Čo teda robiť, aby sme aj lieky mohli nakupovať online bezpečne a bez obáv, čo sa k nám vlastne dostane? V prvom rade platí, že lieky nikdy nenakupujeme z neoverených zdrojov. Internetovú lekáreň si môžete pomerne ľahko overiť. Tie, ktoré sú registrované a legálne, majú totiž na stránke špeciálne logo. Ide o zelené logo s krížom, pričom na jeho ľavej strane nájdete vlajku konkrétnej krajiny EÚ, v ktorej má daná lekáreň pôsobisko. Mali by ste ho nájsť na domovskej stránke. Keď naň kliknete, môžete si po presmerovaní overiť, či je daný e-shop v zozname legálnych internetových lekární.

Pri nákupe liekov cez internet si tiež dajte pozor na niekoľko ďalších vecí. Spozornite v prvom rade v prípade, ak stránka ponúka nielen voľnopredajné liečivá, ale aj lieky na predpis. Rovnako je nežiaduce, ak na stránke nie je zverejnené povolenie na predaj liekov. Nalákať sa nedajte na veľmi lacné lieky, ktorých cena býva niekedy výrazne nižšia ako liekov v overených online a kamenných lekárňach.

Zdroj: sukl.sk

Odporúčame: Pyelonefritída: Zisti, aké sú najčastejšie prejavy zápalu obličiek!

1 komentár
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

14.05.2020 06:48

Dobré rady; v tomto smere treba byť obozretný a nenechať sa oklamať.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE