Obnovte svoje zdravie. Ako zatočiť s hormonálnou nerovnováhou?

Máte pravidelne zlú náladu, cítite sa bez energie a bez príčiny priberáte? S najväčšou pravdepodobnosťou máte rozhádzané hormóny. Nemusíte sa obávať, nemusí ísť hneď o menopauzu, hormonálne problémy môžu ovplyvniť všetky vekové kategórie. A nemusí ísť vždy len o PMS. Ak o sebe pochybujete, hormóny do rovnováhy si môžete dostať jednoduchšie než si myslíte. 

Najprv si povedzme niečo o príznakoch

 Hormonálna nerovnováha sa vyznačuje hneď viacerými nepríjemnými stavmi:

  • zlá nálada,

  • neustála chuť na jedlo,
  • únava,
  • problém otehotnieť,
  • nízky sexuálny apetít,
  • priberanie na váhe.

Pozri aj: ​Modelka s Downovým syndrómom búra stereotypy: Sofía Jirau si splnila svoj sen!

hormonálna nerovnováha

Zdroj: Shutterstock®

Čo hormonálnu nerovnováhu spôsobuje?

Ako prvé by ste sa mali pozrieť na zúbok svojmu životnému štýlu. Vaše hormóny vám môže zneistiť nezdravá strava, málo pohybu, stres, toxíny z prostredia, v ktorom žijete, alebo sa pohybujete (znečistené ovzdušie, zadymené miestnosti, zanesená klimatizácie, plesne na stenách...), ale tiež ovulácia či vek. Niektoré faktory ovplyvniť síce neviete, niektoré naopak áno. A práve na tie by ste sa pri pokuse o zmenu mali začať sústrediť.

Jedzte dobré tuky

Stačí pár drobných úprav. Vymeňte klasický olej za olivový, vyskúšajte tiež kokosový olej, ktorý je zdravý aj v surovej podobe (a mimo iného účinný aj ako prírodná kozmetika). Na vašom tanieri by nemalo chýbať ani také avokádo či organické maslo. Nebráňte sa ani orechom a pri varení sa snažte uprednostniť varenie na pare, prípadne troške olivového oleja.

Odporúčame: KVÍZ: Pohoria a vrchy na Slovensku – vieš určiť, kde sa nachádzajú?

citrusy

Zdroj: Shutterstock®

Zamilujte sa do citrusov

Citrusové plody sú totiž prirodzeným zdrojom flavonoidov, ktoré pomáhajú udržať v tele zdravú hladinu estrogénu. Citrusy pomáhajú taktiež prečistiť pečeň.

Buďte v pohode

Zamyslite sa nad tým, koľko energie venujte každý deň zbytočnostiam, nad ktorými sa rozčuľujete. Naučte sa hovoriť nie a buďte trošku viac flegmatičkou. Pravidelný stres môže byť totiž jedným zo spúšťačov hormonálnej nerovnováhy. Ak nervozitu jednoducho máte v povahe, zaraďte do svojho životného štýlu techniky, ktoré vás postupne naučia zbaviť sa jej. Veľa relaxujte, meditujte, cvičte jogu, dýchacie cvičenia. A hlavne si uvedomte, že s úsmevom na tvári toho v živote dosiahnete omnoho viac.

Odporúčame prečítať: Ako získať viac prirodzenej energie?

spánok

Zdroj: Shutterstock®

Potrpte si na spánku

V konečnom dôsledku je pravidelný a zdravý spánok viac ako potrebný. Doprajte si ho preto čo najčastejšie sa dá. Spánok je totiž kľúčom k hormonálnej rovnováhe, pomáha hormóny vytvárať, zbavuje telo toxických látok, dobíja nám baterky a upokojuje myseľ.

Zbavte sa toxínov

A keď už sme pri pečeni, nemali by ste ju priveľmi zaťažovať. Pozor preto na toxíny v podobe pričastých alkoholických drinkov, liekov, ale tiež umelých spracovaných potravín.

1 komentár
Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

19.08.2014 12:29

veľmi je dôležité aby mal človek správnych sociálnych kontaktov a to pomáha :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE