Posilnite si imunitu zelenými riasami

Konzumácia sladkovodných či morských rias je v našich domácnostiach veľmi ojedinelá. Tieto na pohľad nie veľmi lákavé vodné rastliny však obsahujú mnoho výživných látok, ktoré by sme zaradiť do svojho jedálnička určite mali.

 

Dajú sa z nich pripraviť rôzne šaláty alebo polievky a ak vás neláka predstava jedenia zelenej riasy, dajú sa kúpiť aj vo forme tabliet či prášku. 

 

Účinky morských rias

 

Morské riasy sú veľmi výživnou potravinou. Obsahujú takmer o 20% viac minerálnych látok ako klasická zelenina a sú bohaté na vápnik, jód, horčík, železo alebo draslík. Vďaka minerálom sú morské riasy zásadotvorné, čím vyrovnávajú pH v našom organizme. Okrem toho, riasy obsahujú nezanedbateľné množstvo vitamínov A, B, B12, C a pomáhajú pri odbúravaní tukov či znižovaní vysokej hladiny cholesterolu.

 

Odporúčame prečítať: 8 večerných maškŕt, z ktorých nepriberieš

Posilnite si imunitu zelenými riasami

Zdroj: Shutterstock®

Sladkovodné riasy pre zdravie

 

Medzi najznámejšie sladkovodné riasy patrí jednoznačne Chlorella pyrenoidosa. Táto sýto zelená rastlina pomáha telu zbavovať sa toxických látok, podporuje trávenie a posilňuje imunitný systém. Obsahuje dôležité minerálne látky fosfor, draslík, vápnik a železo, ktorých množstvo je niekoľkonásobne vyššie ako v klasickej zelenej zelenine.  

 

Túto zelenú riasu tvorí až 60% bielkovín, 20% sacharidov a 10% tukov. Obsahuje nezanedbateľné množstvo esenciálnej aminokyseliny lyzín, ktorá sa nachádza v malých množstvách aj v obilninách. Práve tento druh aminokyseliny najčastejšie chýba vo vegetariánskej strave.

 

Odporúčame vyskúšať: Vyskúšajte v kuchyni rôzne druhy tekvíc

Posilnite si imunitu zelenými riasami

Zdroj: Shutterstock®

Aké druhy rias ešte poznáme?

 

Ak chcete spestriť vašu stravu o riasy, môžete ich na tanieri pravidelne striedať. Na trhu dnes nájdete niekoľko druhov, ktoré si dokážete chutne pripraviť aj sami doma. Pripraviť si želé môžete z riasy Agar, ktorá má vynikajúcu želírovaciu schopnosť. Do šalátov sa hodí Wakame, ktorá svojou zelenou farbou spestrí každé jedlo a na riasach Nori si môžete pochutnať aj bez varenia. 

 

Odporúčame prečítať: Viete, v čom vám pomôže kokosové mlieko?

Posilnite si imunitu zelenými riasami

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

5 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

18.02.2016 17:22

asi pred piatimi rokmi som uzivala chlorelu asi 3 mesiace,celkom fajn detox

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

18.02.2016 19:07

čítala som o tomto už veľa krát no zatiaľ som ešte nič z tohoto neskúšala

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

01.03.2016 17:22

užívam pravidelne :)

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

21.12.2016 14:24

radšej by som to jedla vo forme tabletiek

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

24.05.2020 16:23

Sú super na doplnenie všetkých základných vitamínov, v mojom prípade hlavne železa :-) Ja užívam konkrétne zelený prášok Supergreens, ktorý obsahuje mladú pšenicu, mladý jačmeň, spirulinu aj chlorellu. Tento prášok pijem nalačno, pričom si ho rozmiešavam v zeleninovo-ovocnej šťave :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE