Púpava lekárska a jej blahodárne účinky: Toto o nej neviete!

Púpava je podceňovanou rastlinou, okolo ktorej mnohí prejdú bez povšimnutia. Pritom to nie je len obyčajná burina. Práve naopak, môžeme ju zaradiť medzi mnoho ďalších liečivých rastlín. Prečítajte si, akými rôznymi spôsobmi je možné túto žltú kvetinku využiť a aký účinok to bude mať na vaše zdravie. 

Viete, čo je na nej najlepšie? Natrháte si ju takmer všade a teraz je na to ideálny čas! Aké má púpava zdravotné účinky? Ako sa dá využiť púpava lekárska? Aké je jej použitie a účinky, sa dozviete v článku.

Púpava lekárska a jej zdravotné účinky

Púpavu lekársku spozná na pohľad aj človek, ktorý sa v rastlinách nevyzná. Poznali ju aj naši predkovia, ktorí ňou bežne liečili mnohé zdravotné problémy. Napríklad šťavu z jej stonky používali starí Gréci na zápaly očí, Indiáni zase na liečbu rakoviny a miesto má aj v tradičnej čínskej medicíne.

Skôr než sa ju nabudúce rozhodnete posekať spolu s trávnikom, mali by ste vedieť, že má púpava lekárska detoxikačné účinky a prečisťuje celé telo a zbavuje ho toxínov. Pomáha bojovať proti reume a cukrovke a zlepšuje stav pleti a žlčníkových kameňov. A to je len malá ukážka toho, aké má táto liečivá bylinka vlastnosti.

Ďalšie liečivé účinky púpavy podľa tradičnej medicíny:

  • obsahuje rôzne účinné látky – vitamín C, antioxidanty, B vitamíny, inulín, minerály, flavonoidy, fenolové kyseliny atď.,
  • stimuluje chuť do jedla,
  • podpora obranyschopnosti,
  • púpava regeneruje pečeň, podporená je funkcia pečene,
  • extrakty púpavy predstavujú prírodné diuretikum – odstraňujú z tela prebytočnú vodu,
  • má protizápalové účinky,
  • medzi benefity púpavy patrí aj priaznivý vplyv na hladinu cukru v krvi – prevencia vzniku cukrovky.

Bude vás zaujímať: Zmiernite príznaky migrény pomocou soli!

púpava do šalátov

Zdroj: Shutterstock®

Kde púpava lekárska rastie a ako ju zbierať?

Ak sa ju rozhodnete nazbierať, nečakajte kým odkvitne. Listy sa zbierajú počas kvitnutia, čo je približne od apríla do júna až júla. Korene rastliny si môžete nazbierať ešte pred zakvitnutím alebo potom až na jeseň. Pri zbere však dávajte pozor, aby ste boli čo najďalej od ciest kvôli znečisteniu.

Púpavy sa dobre cítia na slnečných až polotieňových stanovištiach s vlhkou, ale dobre odvodnenou pôdou. Nie sú náročné na pôdu, preto ich možno nájsť na rôznych miestach. Rastú na lúkach, trávnikoch, na okrajoch ciest, v parkoch, záhradách a na rušných mestských miestach.

Najlepší čas na zber je na jar, keď sú listy mladé a menej horké, a skoro ráno po tom, čo rosa vyprchá. Kvetné hlávky sa zbierajú, keď sú plne otvorené a predtým, ako semienka dozrejú.

Aké má púpava lekárska využitie?

1. Listy do šalátu

K priamej konzumácii vám môžu poslúžiť napríklad listy a stonky púpavy. Stonky si umyte a pokojne ich zjedzte. Odporúča sa konzumovať aspoň 6 stoniek denne, a to najmä pri problémoch so žlčníkom a pečeňou. Púpavové listy sú zase plné vitamínov C, A, B a minerálnych látok. Dokonca obsahujú dvakrát vyššie množstvo železa ako špenát. Pridajte si ich do šalátu, ich chuť je podobná čakanke, čiže mierne horkastá.

Ak si počas dvoch týždňov doprajete za hrsť čerstvých púpavových lístkov denne, perfektne prečistíte obličky, pečeň a celú tráviacu sústavu. Tieto listy taktiež čistia krv a zabezpečujú tak odstraňovanie škodlivín z tela. Priaznivo pôsobia aj na kožu, bojujú proti ekzémom a iným kožným chorobám. Isto púpavový šalát vyskúšajte.

TIP: Pridajte listy k ovociu a zelenine a pripravte si púpavový smoothie nápoj.

2. Púpavový čaj z listov

Listy sa používajú aj na prípravu púpavového čaju. Stačí, ak čerstvé alebo sušené púpavové listy zalejete vriacou vodou a necháte lúhovať. Čaj následne pite o dúškoch, a to po dobu 4 týždňoch, ak chcete detoxikovať svoje telo a podporiť jeho trávenie.

Odporúčame: Zdravé recepty: Domáce raw tyčinky

púpavový med

Zdroj: Shutterstock®

3. Kvety na med

Kvety púpavy pomáhajú liečiť choroby dýchacích ciest, chrípku, angínu a podporujú vykašliavanie. Nie sú vhodné na sušenie, najlepší spôsob ich využitia je príprava zdravého púpavového medu, ktorá je veľmi jednoduchá.

Pozbierajte si približne 400 kvetov púpavy, poriadne ich umyte a v hrnci zalejte asi litrom vody. Pridajte na kolieska nakrájaný citrón, prípadne aj pomaranč a dajte na sporák variť. Po zovretí varte ďalších 15 minút. Druhý deň túto zmes preceďte cez plátno či látku a z kvetov a ovocia vytlačte čo najviac šťavy.

Následne pridajte kilogram kryštálového cukru a varte až do požadovaného zhustnutia, približne 2 až 3 hodiny. Čím dlhšie budete zmes variť, tým bude hustejšia. Nakoniec si hotový med prelejte do zaváraninových pohárov. Zatvorené ich prevráťte hore dnom a nechajte vychladnúť.

TIP na ďalšie využitie púpavy: Pripraviť sa dá aj púpavový sirup z kvetov.

Bude vás zaujímať: Dovolenka v Bojniciach? A prečo nie!

púpavový odvar

Zdroj: Shutterstock®

4. Z koreňa vývar

Budete potrebovať pripravený koreň púpavy (nazbieraný a vysušený alebo z obchodu) Na dve deci vody použite jednu lyžičku sušeného koreňa púpavy a nechajte pár minút povariť. Tento odvar je výborný na problémy so žalúdkom a žlčníkom.

Upravuje tvorbu žlče a uvoľňuje spazmy v žlčových cestách. Koreň je tiež vhodný ako prevencia ženských ochorení, ako je rakovina prsníkov, cysty, tumory a rieši aj problémy týkajúce sa produkcie materského mlieka.

Koreň púpavy obsahuje množstvo minerálnych látok ako meď, draslík a mangán. Pri jeho sušení si však treba dávať pozor. Ak ho dostatočne nedosušíte, ľahko splesnivie. V prípade presušenia ho zase napádajú červy. Sušte na tienistom a suchom mieste a na uskladnenie zvoľte dobre uzatvárateľnú nádobu.

Pre koho nie je púpava lekárska bezpečná?

Púpave by sa mali vyhýbať alergici z danej čeľade (astrovité). Vzhľadom na to, že púpava môže pôsobiť ako diuretikum a ovplyvňovať metabolizmus liekov, ľudia užívajúci diuretiká, lieky na zrážanlivosť krvi, alebo lieky proti cukrovke by mali pred konzumáciou púpavy konzultovať so svojím lekárom. Púpava môže zvyšovať alebo znížiť účinok týchto liekov.

Kvôli nedostatku výskumov o bezpečnosti používania púpavy počas tehotenstva a dojčenia sa vo všeobecnosti odporúča, aby sa tehotné a dojčiace ženy vyhýbali jej konzumácii alebo ju užívali len po konzultácii s lekárom.

Odporúčame: Mätový olej a chudnutie? Určite vyskúšajte!

Článok aktualizovaný 10.4.2024

9 komentárov
Monika Filípková

Monika Filípková

07.04.2017 06:37

Med z púpavy robieva moja mamina už dlhé roky a je vynikajúci.

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

07.04.2017 08:03

keď sme boli deti, tak sme si z nej robili veniec..... dnes už veniec nevijeme, ale používame do ako liek ..

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

07.04.2017 08:39

púpavový med robila aj moja mama, dnes už také veci doma nerobíme, nemáme čas, lebo sme stále v práci, možno až sa dožijeme dôchodku :)

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

07.04.2017 18:27

púpavový med a sirup občas robievam, minulý rok sme vykopali a nasušili korene a robili blahodárny čajík, tento rok si koreň určite opäť nasušíme

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

07.04.2017 19:44

máme plnú záhradu, používame čerstvé listy

Vaše meno:

Jitka Lehotská

Jitka Lehotská

09.04.2017 20:45

Treba si však dávať pozor, ak ste alergický na pele, resp. priamo na púpavu ako moja dcéra a manžel. Oni nemôžu jesť žiadny kvetový med, lebo sa to hneď prejaví sťaženým dýchaním a vyrážkami. My musíme pokosiť trávnik hneď, ako začnú púpavy kvitnúť - zdravie je prvoradé.

Vaše meno:

Daniela Revayová

Daniela Revayová

10.04.2017 13:08

Vobec som netusila, ze listy obsahuju zelezo...kedze som chudokrvna, zacnem si ich pridavat do salatov :-)

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

26.04.2022 19:08

plná záhrada púpavy, už len ju správne využiť

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

29.04.2022 10:27

a ten pohľad na rozkvitnutú lúku pohladí dušu

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE