Sedmokráska obyčajná: Liek pre dýchacie cesty i pokožku

Sedmokráska obyčajná patrí medzi najznámejšie rastliny, na lúke ju poľahky rozpozná i malé dieťa. Povestná je najmä jedna hra, ktorá je s týmto kvetom úzko spätá. Určite aj mnohí z vás, minimálne v detskom veku, vyskúšali otrhať lupienky sedmokrásky, aby zistili, či ich vybraná osoba ľúbi alebo neľúbi.

Existujú však aj lepšie spôsoby, ako môžeme tento malý biely kvet využiť. Objavte, aké liečivé účinky v sebe sedmokráska skrýva a možno nabudúce pomôže i vám!

Poznáte sedmokrásky?

Sedmokráska obyčajná, latinsky Bellis perennis, je drobná rastlina charakteristická svojimi peknými symetrickými okvetnými lístkami bielej až ružovej farby a žltým prostriedkom. Zvyčajne dorastá do výšky 5 až 7 centimetrov.

Rozšírená je takmer v celej Európe, jej rast je podmienený najmä dostatkom svetla. Hľadať ju môžeme na lúkach, poliach, čistinkách a pokojne aj doma na dvore, no nachádza sa hlavne na slnečných miestach.

Zber sedmokrások

Sedmokrásky patria medzi prvé jarné kvietky. Ich zber je však možný až do konca leta či skorej jesene. Najlepšie je zbierať kvetné úbory, ktoré majú stopku dlhú maximálne dva centimetre. Pre dlhšie skladovanie je kvety ideálne usušiť a následne uskladniť v dobre uzatvárateľných nádobách.

Sedmokrásky obsahujú množstvo účinných látok, ktoré majú pozitívny vplyv na zdravie človeka. Sú zdrojom flavonoidov, trieslovín, minerálnych látok a vitamínov, vlákniny aj cenných éterických olejov.

Bude vás zaujímať: 3 zdravé recepty z cukety

Sedmokráska lieči dýchacie cesty

Zdroj: Shutterstock®

Aké má sedmokráska účinky?

Sedmokráska je vďaka svojmu rozšírenému výskytu a obsahu mnohých účinných látok veľmi ľahko dostupnou a hlavne liečivou rastlinou. V prvom rade je tento kvet skvelý na liečbu rôznych dýchacích ťažkostí i kašľa, na rozpúšťanie hlienu a čistenie dýchacích ciest. Má protizápalové účinky, podporuje obranyschopnosť, pravidelnú stolicu a prečisťuje tráviaci trakt.

Ďalšie účinky sedmokrások:

 • sú účinné pri liečbe kožných poranení a chorôb, napríklad ekzému, akné a rôznych vyrážok,

 • pomáhajú pri bolestiach brucha, kĺbov, svalov a pri migrénach,
 • vďaka horčinám povzbudzujú zdravé trávenie a látkovú premenu,
 • obsiahnuté triesloviny a flavonoidy potláčajú zápaly i svrbenie,
 • močopudné vlastnosti – dokáže odvodňovať telo a tiež prečistiť obličky a močové cesty.

Odporúčame: Našiel sa elixír večnej mladosti - je ním Ašwaganda!

Čaj zo sedmokrásiek

Zdroj: Shutterstock®

Čaj zo sedmokrásky

Vnútorne sa sedmokráska používa zvyčajne vo forme čaju. Ten si môžete pripraviť z čerstvých i sušených kvetov. Do sitka na čaj nasypte 1 čajovú lyžičku vybraných kvetov a zalejte 3 dcl vriacej vody. Nechajte lúhovať 9 až 12 minút a sitko vyberte. V prípade, že sitko na čaj nemáte, kvety zalejte priamo vodou a po vylúhovaní čaj sceďte.

Pri bežnom užívaní si môžete dopriať jednu šálku čaju denne, v akútnych prípadoch pokojne 2 až 3 šálky. Tento čaj je veľmi účinný pri ochoreniach horných dýchacích ciest, proti kašľu a hlienom. Môžete ho užívať aj pri prechladnutí alebo v prípade tráviacich ťažkostí.

Účinky čaju je možné znásobiť pridaním ďalších bylín. Ak potrebujete uľahčiť vykašliavanie, pridajte trochu medovky alebo kvet podbeľu. Pri zápale priedušiek je vhodná kombinácia so skorocelom.

Bude vás zaujímať: Neviete si vybrať zrelý melón? 5 tipov ako na to!

Sedmokráska na kloktanie pri bolestiach hrdla

Zdroj: Shutterstock®

Odvar zo sedmokrások na vonkajšie použitie

Na vonkajšie použitie liečivej sedmokrásky si môžete vyrobiť odvar. Budete naň potrebovať 2 polievkové lyžice sušených alebo čerstvých kvetov sedmokrásky a 2,5 dcl vody. Kvety zalejeme v hrnci vodou a varíme na miernom ohni po dobu desiatich minút.

Následne odstavíme a používame vo forme obkladov. Tie môžeme aplikovať na zle hojace sa rany, vredy, ekzémy, opuchy i podliatiny. Teplý obklad nechajte vždy pôsobiť, po aplikácii miesto už neoplachujte. Odvar môžete taktiež použiť na kloktanie pri zápaloch hrdla a ďasien.

Rovnako skvelé je využitie sedmokrásky ako prísady do kúpeľa. Pokožke tak dodáte cenné živiny a podporíte liečbu spomínaných kožných problémov.  

Sirup zo sedmokrásky

Ingrediencie:

 • hrsť kvetov sedmokrásky

 • 1/2 kg cukru
 • 1/2 l vody

Postup: Sedmokrásky nasypeme do 0,5 l vriacej vody, necháme prevrieť a odstavíme z ohňa. Necháme lúhovať 12 hodín. Potom výluh scedíme a pridáme doň cukor. Varíme až do zhustnutia. Uskladníme v chlade. Pri kašli podávame 3-krát denne 2 až 4 čajové lyžičky.

Pleťová maska zo sedmokrások:

Ingrediencie: 

 • hrsť kvetov sedmokrások

 • 1 ČL mandľového oleja (alebo iného rastlinného)
 • 1 PL vlažnej vody

Postup: Sedmokrásky umyjeme a roztlačíme v mažiari. Pridáme vodu a dôkladne premiešame. Potom pridáme aj rastlinný olej a vymiešame jednotnú hmotu. Masku nanesieme na čistú pleť a necháme pôsobiť 15 minút. Potom pleť opláchneme. Táto maska je vhodná na upokojenie citlivej, podráždenej alebo svrbiacej pleti. Zvláčňuje a zároveň prečisťuje. 

Aktualizovaný článok: 25.6.2023

4 komentárov
Mária Frnová

Mária Frnová

29.06.2017 07:49

sedmokráska vo mne vyvoláva úžasné spomienky na detstvo....

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

29.06.2017 08:12

sedmokráska nám rastie okolo domu, občas si z nej aj ja pripravím čajík...

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

29.06.2017 10:00

toľko dobrých vlastností v takej malej rastlinke :-)

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

29.06.2017 19:22

na záhrade máme plný "trávnik", ale až o rok

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE