Skúsila si nepražené kakaové bôby? Na čokoládu plnú cukru zabudneš!

Kakaové bôby pozná každý najmä ako surovinu, z ktorej sa vyrába obľúbená čokoláda. Tá je v mnohých prípadoch len nezdravou maškrtou plnou cukru.

 

Kakaové bôby však môžeme zaradiť medzi takzvané superpotraviny, čiže do skupiny surovín bohatých na vitamíny, antioxidanty či minerálne látky.

 

Práve preto sa v rámci zdravej výživy odporúča pochutiť si najmä na horkej čokoláde, ktorá má vysoký obsah kakaa. V súčasnosti sa dajú kakaové bôby v surovom stave ľahko zakúpiť na internete či v obchode so zdravou výživou. V dnešnom článku vám prezradíme, prečo sa ich oplatí zaradiť do jedálnička a ako ich konzumovať!

 

Odkiaľ sa kakaové bôby vzali?

Kakaové bôby sú semenami kakaovníka pravého. Ide o exotický vždyzelený strom z čeľade slezovité dorastajúci do výšky 5 až 8 metrov. Pôvodom je z Južnej Ameriky, kde ho pestovali už v 5. storočí. V súčasnej dobe je rozšírený v tropických oblastiach po celom svete. Najlepšie sa mu darí pri teplote od 20 do 35 °C. Kakaovník pravý je charakteristický lesklými zelenými listami, ktoré sú v mladosti červeného sfarbenia. Dosahujú dĺžku až 30 cm. Drevo kakaovníka je žlté alebo dočervena. Strom má taktiež veľmi pekné kvety, ktoré sú bielej alebo ružovej farby. Zo všetkých kvetov však na jednej rastline dozreje zvyčajne len okolo 5 percent plodov.

Pri dobrých podmienkach dokáže kakaovník pravý rodiť počas celého roka. Jeho plod je 30 cm dlhá bobuľa žltého, hnedého alebo červeného sfarbenia. Povrch plodu je hrboľatý. Vnútri sa nachádzajú biele semená uložené v komorách, čiže kakaové bôby. Tie sa po zbere čistia, pražia a melú na kakaový prášok. Oddelením tuku  vzniká kakaové maslo. Bôby sa taktiež distribuujú aj nepražené, teda v nespracovanej forme. V súčasnosti sú najväčšími producentmi kakaa Brazília, Nigéria, Ghana či Pobrežie Slonoviny. Len pre zaujímavosť, v minulosti sa kakaové bôby používali ako platidlo, čo svedčilo o ich cennosti.

Pozri aj: Šperky z jantáru majú silu, ktorá ťa očarí. Vieš, odkiaľ sa berie?

účinky kakaových bôbov

Zdroj: Shutterstock®

Vedeli ste o ich skvelých účinkoch?

Kakaové bôby sú plné zdravých tukov, vlákniny, antioxidantov, fytochemikálií aj omega 3 a 6 mastných kyselín. Taktiež sú zdrojom cholínu, luteínu, kyseliny pantoténovej či listovej. Okrem toho si nimi doplníte vitamín E aj K, a tiež minerálne látky a stopové prvky ako vápnik, železo, horčík, meď, selén či zinok. Kakaové bôby radíme v súvislosti s vysokým obsahom dôležitých látok medzi najkomplexnejšie potraviny na svete. Podporujú imunitný systém, majú detoxikačné účinky a pôsobia ako ľahké afrodiziakum. Kakaové bôby taktiež chránia telo pred voľnými radikálmi a sú dobrým zdrojom energie.

 

Pozitívny vplyv majú na pokožku aj celú tráviacu sústavu. Prečisťujú hrubé črevo a podporujú proces trávenia. Rovnako čistia a rozširujú cievy, znižujú vysoký cholesterol a napomáhajú normalizovať hladinu krvného tlaku. Nemôžeme zabudnúť ani na to, že kakaové bôby výrazne vplývajú na mozog a nervy. Podporujú koncentráciu, upokojujú nervový systém a majú antidepresívne účinky. Taktiež odstraňujú z tela napätie, zabezpečujú lepšie prekrvenie mozgu a zlepšujú pamäť. Kvalitné kakaové bôby dokážu vďaka obsahu chemických látok navodiť pocity šťastia, spokojnosti a dobrej nálady.  

konzumácia kakaových bôbov

Zdroj: Shutterstock®

Ako ich konzumovať?

Ako sme spomínali už vyššie, kakaové bôby sa k nám najčastejšie dostávajú už spracované, a to napríklad v podobe kakaového prášku. Dnes však už nie je problémom zohnať ich v surovom stave. Pražením sa totiž množstvo živín a cenných látok znižuje, preto je ideálne konzumovať práve nepražené kakaové bôby. Tie sú skvelou náhradou nezdravých čokolád, ktoré sú zvyčajne plné pridaného cukru. Zakúpiť sa dajú lúpané aj nelúpané, prípadne rozdrvené na kúsky. Dvestogramové balenie zoženiete na internete aj v obchode so zdravou výživou od 3 či 4 eur. Zopár kakaových bôbov si môžete dopriať až päťkrát týždenne.

Čo sa týka ich chuti, zabudnite, že sa podobá na čokoládu. Semená kakaovníka pravého nie sú sladké, naopak, sú mierne horkasté s nádychom kyslosti. Čokoládu nepripomínajú ani konzistenciou. Kakaové bôby sa vám totiž na jazyku nerozpustia, treba ich hrýzť. V tomto smere skôr pripomínajú orechy. V kuchyni ich viete využiť mnohými spôsobmi, stačí zapojiť fantáziu. Výborne sa hodia do jogurtu, tvarohu či ovsenej kaše. Lyžicu drvených nepražených kakaových bôbov taktiež môžete pridať do smoothie nápojov a koktailov alebo nimi posypte ovocný šalát. Použiť ich môžete aj pri príprave pečených a nepečených dezertov, koláčov, zákuskov, tort či domácej zmrzliny.

Odporúčame: Psychológia farieb. Dokážu farby zmeniť tvoju náladu?

2 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

08.02.2018 17:10

Už som vyskúšala a to som ani netušila o toľkých skvelých účinkoch.

Vaše meno:

benynka

benynka

08.02.2018 18:27

nevedela som že sa to takto predáva, ale kakao a horkú čokoládu mám rada tak zakúpim a skúsim chrúmať večer pri tv

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE