Ktoré superpotraviny pridať do stravy? Objav chia a konopné semienka!

Sú síce malé, no sú nesmierne zdravé. Patria medzi základné superpotraviny a nemali by chýbať ani vo vašom jedálničku. Reč je o konopných a chia semienkach. Viete o nich všetko?

Konopné semienka

Konopné semienka sa vďaka svojim účinkom na naše zdravie radia medzi superpotraviny. Vegáni ich poznajú veľmi dobre, pretože sú pre nich skvelým zdrojom bielkovín, no nie sú určené len im. Každý z nich môže profitovať, aj deti.

Odporúčame prečítať: Je čokoláda zdravá?

konopné semená

Zdroj: Shutterstock®

Konopné semienka obsahujú okrem bielkovín aj zdravé tuky, vlákninu, vitamíny a minerály. Lekári však najviac oceňujú vysoký obsah omega-3 a omega-6 mastných kyselín. Konopný olej, ktorý sa z nich lisuje, ich obsahuje dokonca viac ako 80 %. Tieto esenciálne mastné kyseliny sú pre náš organizmus nesmierne dôležité. Sú prevenciou pred vznikom Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby. Pomáhajú znižovať zlý cholesterol a sú obzvlášť dôležité pre tehotné a dojčiace ženy, pretože pozitívne vplývajú na vývoj mozgu nenarodeného dieťaťa a novorodencov. Esenciálne mastné kyseliny sú citlivé na svetlo a teplo, preto ich uchovávajte v tme a chlade.

zdravé semienka

Zdroj: Shutterstock®

Konopné semienka obsahujú vápnik, železo, horčík a vitamín E, čo ocení aj vaša pleť. Keďže sú bezlepkovou potravinou, sú vhodné aj pre celiatikov, vrátane konopnej múky. Konopné semienka sú superpotravinou aj vďaka obsahu až ôsmich esenciálnych aminokyselín. Esenciálne sú tie, ktoré si telo nevie vyrobiť, a preto ich musí prijímať z jedla a sú pre človeka nevyhnutné. A ako ich používať? Do šalátov, do smoothies, ktoré si môžete vyrobiť aj podľa našich receptov, do jogurtov, ovsenej kaše, alebo len tak posypať na chlieb s maslom. Fantázii sa medze nekladú, deti ich radi konzumujú len tak na lyžičke.

Odporúčame prečítať: Kiwi prospieva vášmu zdraviu a kráse

chia semená

Zdroj: Shutterstock®

Chia semienka

Chia semienka sú obľúbené hlavne u ľudí, ktorí sú fyzicky aktívni. No chia semienka sú viac ako len zdroj energie. Chia semienka dokážu enormne nasať vodu, až 12-krát viac ako je ich vlastná váha. Ak konzumujete chia semienka, ktoré boli namočené vo vode, dávate do seba potravu, ktorá vás udrží hydratovaných aj niekoľko hodín. V dnešnej dobe, kedy zabúdame piť, je to neoceniteľná vlastnosť tejto superpotraviny.

Ak ich necháte napučať vo vode, semienka zväčšia svoj objem a vznikne akýsi gél, ktorý radi používajú športovci pre dobitie energie, ale aj hydratáciu. Takýto gél totiž spomaľuje v tele premenu sacharidov na jednoduché cukry. Takže telu je dodávaná energia postupne a po dlhšiu dobu, preto tá obľúbenosť u športovcov vytrvalostných športov. Pre nás bežných ľudí to znamená, že pocit nasýtenia trvá dlhšiu dobu, čo je zas dôvod, prečo ženy milujú chia semienka a zaraďujú ich do svojich diétnych jedálničkov.

Chia semienka sú zdrojom vitamínov skupiny B. Sú skvelým zdrojom vápnika, obsahujú ho päťnásobne viac ako mlieko a je oveľa ľahšie stráviteľný. Aj chia semienka sú zdrojom omega-3 mastných kyselín, dokonca jedným z najbohatších zdrojov na túto esenciálnu kyselinu.

Odporúčame prečítať:  Aké potraviny sú vhodné na zmrazenie

chia kaša

Zdroj: Shutterstock®

Chia semienka neobsahujú cholesterol, sú bezlepkové a aj tu platí známe – všetko s mierou. Denná doporučená dávka sú 2 čajové lyžičky. Pochutiť na nich si môžu všetci – dospelí, deti, diabetici. Pozor by si mali dávať ľudia s nízkym krvným tlakom, pretože chia semienka znižujú tlak. Okrem zdravotných benefitov sú chia semienka známe hlavne tým, že dokážu dodať energiu a udržať ju dlhšiu dobu. Preto ich ľudia konzumujú, ak pracujú v noci, alebo majú fyzicky či psychicky náročné zamestnanie – podporujú totiž koncentráciu, alebo majú za sebou ťažkú noc a potrebujú sa rýchlo dostať do poriadku. Hyperaktívnym deťom sa neodporúča podávať chia semienka, iba ak v doobedňajších hodinách.

Aj chia semienka môžete použiť rovnakým spôsobom ako konopné, t.j. pridať ich do jedla, šalátov, kaší, ale hlavne do nápojov. Odporúčajú sa konzumovať rozpustené vo vode alebo džúse. Energetický nápoj dostanete jednoducho, keď namočíte 1 ČL chia semienok do pohára vody a necháte 10 až 15 minúť postáť. Semienka napučia, vznikne nápoj gélovej konzistencie, ktorý môžete vypiť. Je to ideálny drink pre fyzicky či psychicky náročný deň. Ak je pre vás tento nápoj chuťovo nezaujímavý, spravte si sladšiu verziu. Do pohára jablkovej šťavy alebo kvalitného džúsu zamiešajte štipku mletej škorice a pridajte 1 ČL chia semienok. Nechajte 10 až 15 minút postáť a môžete popíjať.

Odporúčame prečítať:  Granátové jablko pre zdravie aj krásu

5 komentárov
Dominika Vladárová

Dominika Vladárová

24.01.2014 13:44

ako podobnú superpotravinu by som ešte spomenula ľanové semienka, s vysokým obsahom omega 3 mastných kyselín, ktoré konzumujem každý deň v rámci zdravého životného a stravovacieho štýlu.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

01.02.2014 06:14

S konopnými som už mala tú česť a potvrdzujem, no chia sú pre mňa novinka, rada vyskúšam!

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

22.06.2018 10:41

chia sú výborné do smoothie aj do ranných kokteilov

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

24.06.2018 15:34

Kupujem aj aj semiačka a kazdý den si ich dávam do jogurtu

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

21.05.2020 07:18

Chia semienka si zvyknem vždy primiešavať do smoothie alebo ovsených vločiek :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE