Uvarte si čaj z čerstvých byliniek

 

Najbližšie mesiace môžete sušené čaje z vrecúšok odložiť bokom a dopriať si zdravý čaj z čerstvých byliniek. Tie vám nielen spestria vašu šálku čaju, ale dokážu pomôcť pri najrozličnejších zdravotných problémoch. Od skorých jarných mesiacov až po pochmúrnejšie jesenné dni príroda ponúka mnoho rastlín, z ktorých si môžete pripraviť tento prírodný liek. 

 

Správna príprava

 

V prvom rade hľadajte bylinky na miestach vzdialených od rušných ulíc, najlepšie v parkoch a na lúkach. Po nazbieraní, bylinky dobre umyte a pokrájajte na menšie časti. Tie potom prelejte vriacou vodou a nechajte lúhovať (doba lúhovania závisí od druhu rastliny). Čaj by mal mať žltú alebo zelenú farbu a najideálnejšie je piť ho vždy čerstvý. 

 

 

Odporúčame prečítať: Liečivé čaje, ktoré vám pomôžu - časť I.

Čaj z byliniek

Zdroj: Shutterstock®

Čaj z medovky lekárskej

 

Pripraviť si ho môžete z dvoch lyžičiek medovky, ktoré zalejete 3 dcl horúcej vody. Necháte 15 minút lúhovať a nakoniec môžete osladiť trochou medu. Medovka je vhodná pri nachladení alebo pri tráviacich problémoch.

 

Rebríčkový čaj

Na prípravu budete potrebovať jednu lyžičku rebríčka obyčajného, ktorú zalejete 3 dcl horúcej vody. Necháte 15 minút vylúhovať v uzavretej nádobe. Ideálne je piť ho ešte teplý. Tento čaj pôsobí priaznivo na krvný obeh a pri ťažkostiach s nadúvaním

 

 

Odporúčame prečítať: Liečivé čaje, ktoré vám pomôžu - časť II.

Čerstvé bylinky

Zdroj: Shutterstock®

Žihľavový čaj

 

Pripravíte si ho z dvoch lyžičiek najemno nasekanej mladej žihľavy, ktorú zalejete na 30 sekúnd horúcou, nie vriacou vodou. Potom scedíte a týmto spôsobom si pripravujete čaj jeden až dva týždne. Čaj pozitívne ovplyvňuje činnosť vylučovacích žliaz, pohyb čriev a taktiež slúži na podporu celkovej látkovej výmeny organizmu.

 

Čaj z prvosienky jarnej

 

Na prípravu budete potrebovať jednu čajovú lyžičku kvetov prvosienky jarnej, ktoré zalejete 2 dcl horúcej vody. Necháte pol minúty stáť, precedíte a pijete po dúškoch. Čaj vám pomôže uvoľniť hlieny, rovnako pri prechladnutiach, astme a tiež pri problémoch so suchým kašľom. 

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com  

2 komentárov
Nikola Sisáková

Nikola Sisáková

06.05.2015 14:51

medovka,harmanček a lipa....a ešte samozrejme zázvor...

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

24.05.2020 13:03

Mne najviac chutí čaj z čerstvej mäty alebo zo žihľavy :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE