Vážne zápalové ochorenie srdca: Aké sú prejavy endokarditídy?

Kardiovaskulárne ochorenia, čiže ochorenia srdcovo-cievneho systému, sú obrovskou hrozbou pre život človeka, pričom v súčasnosti ich radíme medzi najčastejšie príčiny úmrtí. Mnohé z nich môžeme označiť za takzvané civilizačné choroby, ktoré sú v súčasnej dobe značne rozšírené v ľudskej populácii. V dnešnom článku sa rovnako pozrieme na jedno závažné ochorenie srdca, ktoré môže mať komplikovaný priebeh a ktoré dokáže ohroziť život pacienta. Zistite, čo sa ukrýva pod pojmom endokarditída, ako sa toto ochorenie prejavuje a aké sú možnosti liečby.

O aké ochorenie ide?

Endokarditída predstavuje zápalové ochorenie srdca. Reč je o zápale endokardu, čiže vnútornej výstelky srdca, pričom zvyčajne sú napadnuté konkrétne výstelky srdcových komôr a hlavne srdcových chlopní. Najčastejšie pritom hovoríme o infekčnej endokarditíde, ktorej príčinou je prienik mikroorganizmov do krvného obehu a následne do srdca, teda aj endokardu. Toto ochorenie má zvyčajne bakteriálny alebo niekedy aj mykotický pôvod. Spôsobov, ako môže dôjsť k rozvoju infekcie, je viacero. Baktérie sa do tela môžu dostať po kolonoskopii, zubárskych či iných lekárskych zákrokoch. Viac ohrození sú napríklad jedinci, ktorí podstúpili výmenu poškodených chlopní za umelé alebo trpia nejakých srdcovým ochorením chlopní.

Medzi rizikové faktory endokarditídy radíme aj výskyt nejakého vrodeného ochorenia srdca, prítomnosť inej infekcie v organizme, podávanie intravenóznej výživy alebo aj oslabenie imunity. V mieste infekcie v srdci sa pritom pri ochorení tvoria zhluky baktérií, takzvané vegetácie, ktoré sa môžu šíriť aj do iných častí tela a tak podnecovať rozvoj komplikácií. Endokarditída môže mať viacero foriem. O niečo častejšia je subakútna forma, ktorá je o niečo menej závažná a rozvíja sa dlhšiu dobu. Narozdiel od toho akútna endokarditída spôsobuje rýchle zhoršenie zdravotného stavu a pri neliečení môže život pacienta ohroziť do niekoľkých týždňov. Vyskytuje sa však vzácnejšie.

Odporúčame: Bolesť v krku a zápal očných spojoviek: Aj tak sa prejavuje infekcia adenovírusmi!

prejavy endokarditídy

Zdroj: Shutterstock®

Prejavy endokarditídy sa môžu líšiť

Konkrétne prejavy endokarditídy sa môžu pri jednotlivých pacientoch mierne líšiť. Záleží totiž na tom, o akú formu ochorenia ide, aký je jeho priebeh a čo je jeho príčinou. Pre túto zápalovú chorobu srdca sú však charakteristické najmä symptómy, ktoré sa často poukazujú na chrípku či nejaké prechladnutie. Ako prvé zvyčajne dochádza k zvýšeniu teploty, pričom pre akútnu formu sú typické vysoké horúčky. K tomu sa pridáva aj zimnica. Pacient sa môže cítiť unavený a slabý, je bledý a môžu ho trápiť bolesti hlavy, svalov či kĺbov. Taktiež medzi príznaky môžeme zaradiť zvýšené potenie počas noci či dýchavičnosť.

Okrem toho sa môže dostaviť bolesť na hrudníku či opuchy dolných končatín alebo brušnej dutiny. Ak baktérie výrazne poškodia chlopne, môže dôjsť ku zmene v ich funkcii. V dôsledku toho sa u postihnutého niekedy objavuje srdcový šelest. Príznakom tiež býva nepravidelná srdcová činnosť. Spomenúť môžeme ešte Janewayove škvrny, ktoré sa vyskytujú u niektorých pacientov s endokarditídou. Ide o červené krvácajúce lézie na dlaniach či chodidlách. Objaviť sa môžu aj petechie, drobné červené či fialové škvrnky na pokožke.

liečba endokarditídy

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa postupuje pri liečbe?

Pri diagnostike endokarditídy sú nápomocné najmä krvné testy, pomocou ktorých je možné identifikovať baktérie, respektíve potvrdiť ich prítomnosť v organizme. Taktiež sa môže pristupovať konkrétne k rôznym vyšetreniam srdca, prípadne iných orgánov, ktoré môžu prezradiť o zdravotnom stave pacienta niečo viac. Liečbu tohto infekčného ochorenia srdca nie je vhodné podceňovať, kedže môže spôsobiť rozvoj mnohých komplikácií a v konečnom dôsledku až smrť. Medzi komplikácie môžeme zaradiť poškodenie srdcových chlopní až celkové srdcové zlyhanie, vznik abscesov či mŕtvice aj rozvoj pľúcnej embólie a zlyhávanie ďalších orgánov.

Liečba endokarditídy spočíva primárne v podávaní silných antibiotík, a to pomerne dlhú dobu, pričom potrebná je spravidla hospitalizácia. Lieky by mali byť podávané hlavne na základne dôkladnej identifikácie mikroorganizmu, ktorý ochorenie spôsobuje. Proces liečenia môže trvať 4 až 6 týždňov. Samozrejme, všetko závisí od toho, aký je zdravotný stav konkrétneho pacienta. V prípade, že sa stav pacienta počas liečby nezlepšuje, pristupuje sa aj ku chirurgickým zákrokom, ktorých cieľom môže byť odstránenie ložísk zápalu či uvoľnenie upchatých ciev. Taktiež je niekedy nevyhnutná náhrada poškodených srdcových chlopní.

Pozri aj: Ako sa prejavuje zápal žlčníka? Príznaky neignoruj, vyhneš sa komplikáciám!

2 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

26.09.2019 07:05

Závažné ochorenie srdiečka, ktoré neprajem nikomu!

Vaše meno:

Mária Slováková

Mária Slováková

26.09.2019 11:38

Asi najhoršie na tomto ochorení je, že ho vie s istotou diagnostikovať iba odborný lekár Kardiolog.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE