Zákerná rakovina kože: Čo o nej potrebujeme vedieť a ako sa chrániť?

Za najzákernejší druh rakoviny je považovaná rakovina pankreasu, ktorá je často diagnostikovaná až v neskorých štádiách a jej liečba je veľmi komplikovaná a často, žiaľ, neúspešná. Samozrejme, akékoľvek nádorové ochorenie naháňa človeku priam hrôzu. Preto je potrebné si svoje zdravie čo najviac chrániť, s čím však súvisí aj potreba dostatočnej informovanosti o rozličných zdravotných problémoch. V dnešnom článku rovnako nájdete množstvo dôležitých a užitočných informácií o jednej zákernej chorobe. Rakovina kože je skutočne vážnym ochorením a jej prevencia je dôležitá. Viac sa o nej dozviete v nasledujúcom článku.

Čo by sme mali vedieť?

Rakovina kože predstavuje zhubné nádorové ochorenie nášho najväčšieho orgánu, čiže kože, pri ktorom dochádza k rozvoju a šíreniu abnormálnych buniek do okolitých častí tela. Ide o najčastejšie sa vyskytujúce rakovinové ochorenia vôbec a počet prípadov, v ktorých je diagnostikovaná rakovina kože, v súčasnosti neustále rastie. Odlišujú sa pritom rozličné druhy kožných nádorov. Poznáme napríklad nemelanómové kožné nádory, medzi ktoré radíme bazaliómy, vychádzajúce z bazálnych buniek kože a rastúce pomalšie, či spinaliómy, ktoré vychádzajú z dlaždicových buniek pokožky a rýchlejšie metastázujú.

Často sa však objavuje hlavne takzvaný malígny melanóm, ktorého výskyt stúpa už od 35. roku života. Melanómy vznikajú z buniek produkujúcich farbivo melanín. Hlavným rizikovým faktorom rakoviny kože je vystavovanie pokožky slnečnému žiareniu, a to najmä ultrafialovému žiareniu bez ochranných prostriedkov. Ochorenie sa často rozvíja na miestach, ktoré bývajú slnečnému žiareniu vystavované najviac. Môže ísť o uši, nos a celkovo tvár, ramená a hrudník či lakte a chrbty rúk.

Odporúčame: Zákerné onkologické ochorenie: Ako sa prejavuje rakovina hrtana?

prejavy rakoviny kože

Zdroj: Shutterstock®

Ako rozpoznať vznikajúci problém?

Konkrétne prejavy rakoviny kože závisia najmä od toho, o aký typ nádoru ide. Vo všeobecnosti je však možné povedať, že na vznikajúci problém upozorňujú predovšetkým rozličné kožné zmeny. Niektoré nádory vznikajú na podklade materského znamienka, no až približne 2/3 sa rozvíjajú na bežnom kúsku kože. Ignorovať nie je vhodné nezvyčajné zmeny sfarbenia pokožky a rozličné zväčšujúce sa škvrnky s tmavšími a svetlejšími odtieňmi hnedej, ale aj menšie tmavé vriedky, hrbolčeky či vyvýšeniny na pokožke. Taktiež je dôležité všímať si svoje znamienka a spozornieť, ak menia tvar či farbu.

Vhodné je dať si skontrolovať asymetrické znamienka s nejasnými okrajmi alebo tie, ktoré sú väčšie ako 5 až 6 milimetrov. Pozor si treba dávať na čierne či červené znamienka, lesknúce sa aj olupujúce. Tak, ako pri iných druhoch nádorových ochorení, tak aj pri rakovine kože je včasná diagnostika rozhodujúca, pretože môže mať vplyv na úspešnosť liečby. Práve preto je najdôležitejšie sledovať prípadné zmeny na koži a konzultovať ich s lekárom. Iba odborník vie spoľahlivo určiť, čo je zdravé znamienko alebo neškodná pigmentácia kože a čo už je vznikajúci problém.

prevencia rakoviny kože

Zdroj: Shutterstock®

Dôležitá je prevencia

Pri diagnostike sa často pristupuje i k odberu tkaniva a jeho následnému laboratórnemu vyšetreniu. Liečba zhubného nádoru kože spočíva primárne v chirurgickom odstránení postihnutej oblasti. Liečba však závisí najmä od zdravotného stavu konkrétneho pacienta. Pri skorej diagnostike, kedy sa nádor nedostal cez jeden milimeter, respektíve neprenikol do hlbších podkožných vrstiev, je liečba skutočne najúčinnejšia. Pre včasné odhalenie problému je však nevyhnutná pravidelná návšteva kožného lekára. Dôležité sú vyšetrenia znamienok aj konzultácie v prípade kožných zmien.

Význam prevencie je nepopierateľný. Samozrejmosťou by malo byť používanie prostriedkov s ochranným faktorom pred UV žiarením, a to nielen pri pobyte pri vode, ale aj pri prechádzke v parku či turistike. Pokožku tela je nutné pred slnečných žiarením chrániť jednoducho za každých okolností a v každom ročnom období. V letných mesiacoch v čase od 11:00 do 15:00 je vhodné sa prudkému slnečnému žiareniu úplne vyhýbať. Súčasťou prevencie je aj nosenie ochranných odevov a pokrývok hlavy či slnečných okuliarov. Na svoje zdravie by si o to väčší pozor mali dávať jedinci v rizikovej skupine, a to najmä osoby s veľmi svetlou pokožkou alebo tí, u ktorých sa v rodinnej anamnéze tento druh rakoviny už objavil.

Pozri aj: Kartagenerov syndróm: Ako sa prejavuje toto zriedkavé vrodené ochorenie?

1 komentár
Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

04.08.2019 20:26

prevencia je dôležitá, aj ja chodím 1 x do roka na kontrolu, vždy na jeseň

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE