Zastavený zubný kaz nie je mýtus! Ako ho zastaviť?

Zubná kazovosť, neúprosný nepriateľ zdravia ústnej dutiny, predstavuje jedno z najčastejších a najproblematičtejších ochorení nielen dentálneho sveta, ale aj celkovo. Tento rozsiahly problém postihuje obrovské množstvo populácie po celom svete, bez ohľadu na vek či sociálny status. 

Od prvotných príznakov až po pokročilé štádiá, zubná kazovosť dokáže spôsobiť bolesť, stratu zubov a zhoršenie kvality života. Napriek tomu, že moderná stomatológia ponúka široké spektrum prevencie a liečby, zubný kaz zostáva výzvou pre mnohých jedincov a zdravotnícke systémy po celom svete. 

V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, čo je to takzvaný zastavený kaz. Ako sa dá zastaviť šírenie kazu?

Prečo kaz vzniká a ako sa zubný kaz prejavuje?

Zubný kaz vzniká ako dôsledok interakcie medzi baktériami, sacharidmi (cukrami) z potravy a zubným povlakom, čo je tenká vrstva mikroorganizmov a ich metabolických produktov na povrchu zubov. Keď dochádza k pravidelnému konzumovaniu sacharidov, prítomné baktérie fermentujú a produkujú kyselinu, čo vedie k demineralizácii zubov.

Tento proces postupne vytvára malé dierky v zube, čo je prvým znakom zubného kazu. Ak sa nezastaví, objavia sa rôzne príznaky zubného kazu. Kaz sa môže rozšíriť do hlbších vrstiev zubu, spôsobujúc bolesť, infekcie a v horšom prípade stratu zubu.

Ďalšie faktory, ako je nedostatočná ústna hygiena, genetické predispozície, časté konzumovanie kyslých alebo sladkých potravín a nápojov, môžu tiež ovplyvniť vznik zubného kazu. Zubný kaz je tak komplexným problémom, ktorý vyžaduje dôkladnú preventívnu starostlivosť a pravidelné návštevy u dentálneho hygienika či zubného lekára.

Druhy zubného kazu

Zubný kaz môžeme rozdeliť podľa rôznych hľadísk. Podľa toho, kde na zube sa nachádza, ako hlboko do zuba už prenikol alebo či dosiahol sklovinu, dentín až zubnú dreň.

Posledné delenie je práve teraz najzaujímavejšie. Aby sme mohli posúdiť, ktoré z týchto štádií je náš prípad, zubný lekár využíva RTG bite-wing snímku. 

1. Kaz skloviny

Znamená to, že zubný kaz je vo vonkajšej časti zuba, ktorá je najtvrdším tkanivom v ľudskom tele a zub má chrániť. Toto štádium označujeme ako skoré či včasné. Je stále „len" na povrchovej vrstve zuba, ale blízko rozhrania skloviny s dentínom.

Odporúčame: Zubný plak ako príčina dvoch najčastejších ochorení ústnej dutiny

zastaveny zubny kaz

Zdroj: Shutterstock®

2. Kaz dentínu

Vzniká rozšírením zubného kazu skloviny do dentínu, ktorý sa nachádza hlbšie, hneď pod sklovinou. Prešiel teda hranicou medzi nimi. Môže mať tiež svoje včasné a neskoré štádium. Potom sa označuje už ako hlboký zubný kaz, pretože v dentíne sa šíri rýchlejšie ako v sklovine a snaží sa dostať až k najcitlivejšej zložke zuba – zubnej dreni. 

3. Kaz zubnej drene, pulpitída

Sú v nej uložené cievy a nervy. Práve preto zubný kaz zvyčajne bolí až v tomto, povedzme, kritickom štádiu. Ak sme sa dostali až sem, je to viac-menej „game over". Zostávajú 2 možnosti – endodontické ošetrenie koreňových kanálikov alebo - v horšom prípade - vytiahnutie zuba.

Pozor! Zubný kaz ani nemusí prejsť úplne do zubnej drene, aby spôsobil, že zub odumrie. Stačí, aby zostal v dentíne, v minimálnej blízkosti drene a problém je na svete tak či tak. 

Odporúčame tiež: 10 najčastejších príčin bolesti zubov

zastaveny zubny kaz

Zdroj: Shutterstock®

Čo je zastavený zubný kaz?

Takto sa nazýva zubný kaz, ktorý sa prestal šíriť, prestal byť aktívny. Nestane sa to žiadnym zázrakom ani kúzlom, ale zmenou podmienok v ústnej dutine k lepším. Takýto zubný kaz zostáva skôr kozmetickým problémom. 

Javí sa väčšinou ako tmavohnedý pigment, ktorý sa nedá odstrániť leštením či pomocou ultrazvuku. V porovnaní so žltým či belavým aktívnym zubným kazom je jeho spodina tvrdá.  

Odporúčame tiež: Dentálna hygiena - čo všetko vás čaká?

zastaveny zubny kaz

Zdroj: Shutterstock®

Ktorý zubný kaz dokážeme vôbec zastaviť?

V duchu porozmýšľajte a tipnite si. Zubný kaz môžeme zastaviť v jeho začiatočných štádiách, najlepšie vtedy, keď sa len začína tvoriť. Napovedá vám to? Ak ste tipovali kaz skloviny (počiatočný zubný kaz), tipovali ste správne, avšak neodcudzujme ani zubný kaz, ktorý začal útočiť na dentín.

V jeho skorom štádiu a vo veľmi dobrých podmienkach je možné zvrátiť aj ten, no v porovnaní so sklovinou je to menej pravdepodobné.

Platí to hlavne vtedy, ak sa zubný kaz nachádza na mieste, ktoré je ľahko prístupné čisteniu. Tým pádom by bol napríklad medzizubný kaz ťažkým orieškom a šance zastaviť ho by ešte viac klesali. 

Odporúčame tiež: Bez „medzizubky“ ani na krok

zastaveny zubny kaz

Zdroj: Shutterstock®

Ako zastaviť zubný kaz?

Aby sme zubnému kazu dali stopku, je nutné pravidelne odstraňovať usadený zubný povlak zo zubov aj z miest medzi zubami.

To vyžaduje pravidelné čistenie zubov aspoň 2x do dňa, správnu techniku čistenia, aby sme nevynechali žiadnu plochu na zuboch a využívanie ďalších dentálnych pomocníkov, ako sú medzizubné kefky, zubná niť, jednozväzkové kefky či škrabka na jazyk.

Pre spomalenie zubného kazu je veľmi dôležitá aj fluoridácia, a teda využívanie fluoridovaných zubných pást či fluoridových gélov a dentálnej hygieny. 

Odporúčame tiež: Základ o fluoridácii - spôsob, akým spevniť zubnú sklovinu

zastaveny zubny kaz

Zdroj: Shutterstock®

Kedy ponechať kaz bez ošetrenia?

Podľa štúdií sa čas, kedy sa kaz skloviny rozšíri hlbšie do dentínu, odhaduje na 2 roky a aj vďaka tomu môžeme zvoliť prístup „sledovať a čakať". Zubný kaz má zubný lekár stále pod dohľadom a monitoruje ho pri každej návšteve v ambulancii.

To je ale možné iba v prípade, ak pacient naozaj navštevuje zubnú ambulanciu pravidelne, nemení zubného lekára, pri prehliadkach sa robí bite-wing snímka a čo je hlavné - dodržiava sa ústna hygiena.

Kedy je nutné ošetrenie zubného kazu?

Ak je zubný lekár z nejakého dôvodu presvedčený, že vo vašom prípade táto metóda nemá nijaký význam, máte jednoducho zvýšené riziko vzniku kazu, tvoria sa vám na ťažko prístupných miestach, bude najlepšie zasiahnuť a zubný kaz ošetriť čím skôr. 

Odporúčame tiež: Umývate si zuby správne? Zistite to!

Článok aktualizovaný 7.3.2024

15 komentárov
Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

07.03.2017 08:14

jejjjj..... dnešná téma v teleráne bola presne o zubných kazoch.... raz som si to vypočula.... a potom som si o tom ešte aj prečítala..treba sa starať O chrup, zuby sú naša vizitka..

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

07.03.2017 08:18

zuby - moja slabosť

Vaše meno:

Monika Filípková

Monika Filípková

07.03.2017 08:54

K zubárovi našťastie veľa nechodím, ale rada som si prečítala túto tému o zubných kazoch, nejaký som už mala aj ja, ale teraz neviem konkrétne ktorý druh to bol.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

07.03.2017 18:07

zaujímavý článok

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

08.03.2017 16:34

Super článok!

Vaše meno:

Lenka Piovarčiová

Lenka Piovarčiová

08.03.2017 19:09

odkedy chodim pravidelne kazdy rok tak pohoda už 3 roky som bez kazu, chodim len na hygienu 1x rocne

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

09.03.2017 15:39

no keď už som mal všetky mliečne zuby nahradené klasickými tak mi zubár všetky čo sa dajú zapečatil a musím povedať že vo veku 26 rokov som jeden z mála z môjho okolia čo nemá žiadny zubný kaz ani žiadnu plombu :)

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

27.03.2017 17:33

k zubaři chodím pravidelně je to lepší než potom trpět

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

16.04.2017 07:42

já chodím k zubaři dva krát ročně pro jistotu

Vaše meno:

Lucia Stupková

Lucia Stupková

24.09.2017 21:15

Mame v rodine makke zuby takze aj ked dodrzujem vserko vyssie spomenute,kaz sa vyskytne tak ci tak

Vaše meno:

ivana pistovičová

ivana pistovičová

09.01.2018 13:13

zaujimave...

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

20.07.2018 16:05

k zubaři chodím pravidelně dvakrát ročně

Vaše meno:

beata kolkova

beata kolkova

27.10.2021 10:20

Hm zaujimave citanie. Mne zubarka minuly rok zanedbala zuby a odisla som. Odisla som k takemu zubarovi, co mi zub zablomboval a nechal mi tam nastroj. :( Mam v nom zapal a tiez na vedlajsom. Az v kosti Nova zubarka mi zub zachranuje. Este ze sa nebojim zubarov.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

19.12.2021 20:04

Rada som si prečítala

Vaše meno:

Andrea Hazuchová

Andrea Hazuchová

17.03.2024 06:54

Zaujímavý článok

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE