Zázračná rastlina, ktorú musíš skúsiť: Vieš, čo je ashwagandha?

Jedna z najznámejších adaptogénnych rastlín, akú civilizácia pozná, je práve ashwagandha. Možno ste o nej ešte nepočuli, no v ajuvérdskej medicíne sa používa už viac, ako 2500 rokov.

V Indii je známa ako „sila žrebca”, čo prezrádza aj niečo o schopnostiach tejto zázračnej rastliny, hojne využívanej v alternatívnej medicíne. Poďme sa spolu pozrieť na to, čo je ashwagandha a ako slúži zdraviu človeka! Neuveríte, na čo všetko sa dá ashwagandha využiť a koľko zdravotných problémov človeka dokáže hravo vyriešiť.

Zaujme ťa: Menčestrové nohavice sú späť. Podľahneš im aj ty?

ako vyzerá aswagandha

Zdroj: Shutterstock®

Čo je ashwagandha?

Ashwagandhu nájdete v latinskej terminológii ako Withania somnifera, čo doslova znamená niečo, čo vyvoláva spánok, takže je pravdepodobné, že rastlinka vie liečiť aj nespavosť. Doslovný preklad slova ashwagandha znamená „pach koňa” a ajurvédska civilizácia verí, že ak rastlinku budete konzumovať, silu koňa aj nadobudnete.

Na medicínske účely sa používa koreň a listy rastliny a tento prastarý adaptogén slúži ako odpoveď na mnohé medicínske otázky a strasti so zdravím človeka. Niektoré civilizácie dokonca veria, že je všeliek, pretože pomáha imunite, neurosystému, reproduktívnym orgánom. Jednoducho ashwagandha je dobrá na všeobecné zachovanie mentálnej aj fyzickej kondície.

aswagandha na nadobličky

Zdroj: Shutterstock®

Zdravotné benefity ashwagandhy

Poďme sa teda pozrieť na konkrétne zdravotné benefity ashwagandhy na ľudský organizmus! Ako prvé táto rastlina ovplyvňuje činnosť štítnej žľazy, a to aj v prípade, že vykazuje nízku aj vysokú činnosť, čo je v oboch prípadoch zdravotný problém.

Okrem štítnej žľazy ovplyvňuje aj funkciu nadobličiek, ktoré zabezpečujú tvorbu dôležitých hormónov. Ashwagandha sa stará aj o mozgové bunky a o to, aby sa neničili, čím ochraňuje aj pamäť človeka.

Ako už bolo povedané, ashwagandha je vynikajúca na posilnenie imunity, ale predlžuje aj výdrž a dodáva telu energiu. Rozumie sa aj do reprodukcie človeka, pretože napomáha plodnosti, no dodáva silu aj svalom, čo ocenia zasa športovci. Niektoré štúdie ukázali, že táto rastlina navyše bojuje proti rakovinovým bunkám, dokáže vyrovnávať hladinu cukru v krvi a vie byť aj psychológom, keďže zaberá na depresie, úzkosti a stres.

Pozri aj: Tento minerál ti nesmie chýbať! Pozri sa na najlepšie zdroje fosforu

aswagandha na cukor v krvi

Zdroj: Shutterstock®

Kde ju zoženiem?

Ashwagandha sa v našich končinách používa vo forme prášku ako výživového doplnku. Nájdete ju v bio shopoch, no predtým, než sa doň vydáte, si dostupnosť skontrolujte na internete. Predsa len nejde o bežný doplnok, ako je omega-3 či vitamín C. 

4 komentárov
Libuše Šumná

Libuše Šumná

08.05.2018 13:13

je to pro mě novinka

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

08.05.2018 15:41

túto rastlinu vôbec nepoznám a nikdy som o nej nepočula, ale má zaujímavé účinky...

Vaše meno:

Monika Červinková

Monika Červinková

08.05.2018 21:22

tak toto som nikdy nepočula

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

09.05.2018 22:16

Nestačím sa čudovať.O tomto som vôbec nepočula,ale zišlo by sa mi to kvôli štítne žľaze.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE