Chudnutie je pre mnohých veľmi pozitívnym javom. Ak chce totiž človek zhodiť nejaké to kilo, dáva si pozor na stravu a má dostatok pohybu, rád uvidí klesať ručičku na váhe.
Čo však v prípade, keď hmotnosť rýchlo klesá, a to bez držania nejakej diéty? Vtedy môže byť takéto zdanlivo bezdôvodné chudnutie príznakom zdravotného problému.
Za týmto stavom často stojí, okrem stresu, aj nesprávna funkcia štítnej žľazy, rakovina či infekcia. Povieme vám, čo všetko môže signalizovať rýchla strata váhy a po akom úbytku už treba spozornieť!
Kedy treba zbystriť pozornosť?
Dôležité je najskôr si uvedomiť, že sa s vaším telom niečo deje. Náhla strata váhy je totiž príznakom mnohých ochorení, a preto by ste tento jav nemali ignorovať. Problém nastáva, keď vám ručička na váhe ukazuje stále menšie číslo, pričom tento stav nie je dôsledkom zmeny životného štýlu. Spozornieť by ste mali, ak stratíte 10% pôvodnej váhy za dobu kratšiu, ako 6 mesiacov, prípadne u vás dôjde počas mesiaca k päťpercentnému úbytku hmotnosti. Rovnako si dávajte pozor, ak náhle chudnete, pričom predtým ste s udržiavaním váhy mali problém. Nechcený úbytok hmotnosti by ste mali neodkladne konzultovať s lekárom.
Príčiny rýchlej straty váhy:
1. Stres
Za rýchlou stratou hmotnosti nemusí hneď stáť nejaká choroba, ale napríklad aj zdanlivo neškodný stres. Táto obranná reakcia organizmu voči rozličným nepriaznivým vplyvom nás dokáže v momente zmobilizovať a podnietiť k lepším výkonom, no z dlhodobého hľadiska má na telo devastačné účinky. Chronický stres negatívne vplýva na zdravie a môže byť spúšťačom mnohých ochorení. Kým výskumy poukazujú na vzťah medzi obezitou a stresom, mnohí v stresovom období váhu naopak strácajú.
2. Porucha tráviaceho ústrojenstva
Neobvykle rýchle chudnutie môžu mať na svedomí aj rôzne poruchy tráviaceho ústrojenstva. Strata váhy je napríklad príznakom celiakie, gastritídy, zápalu pankreasu či vredov na žalúdku alebo dvanástniku. Taktiež za tým môže stáť Crohnova choroba, čo je zápalové ochorenie, najčastejšie postihujúce črevá. Chudnutie ďalej spôsobuje nedostatočné vstrebávanie alebo nadbytočné strácanie živín i nesprávna výživa.
3. Zvýšená funkcia štítnej žľazy
Hypertyreóza je chorobný stav, pri ktorom dochádza v štítnej žľaze k nadprodukcii hormónov. Výdaj týchto látok je tak vyšší, ako sú reálne potreby organizmu. V tele vzniká prebytok hormónov, čo súvisí so zvýšením metabolických pochodov. Jedným z príznakov hypertyreózy je strata hmotnosti, hoci postihnutý často pociťuje zvýšenú chuť do jedla. Toto ochorenie sa môže ďalej prejavovať únavou, búšením srdca, svalovou slabosťou, psychickou labilitou aj vypadávaním vlasov.
4. Rakovina
Rýchly úpadok hmotnosti je často príznakom obávanej rakoviny. Napríklad leukémia, čo je zhubné ochorenie krvi, sa prejavuje bledosťou, únavou, dýchavičnosťou a taktiež chudnutím. Ďalej môže ísť o rakovinu kostí, pľúc aj pečene. Veľmi často sa však strata váhy vyskytuje aj pri nádorových ochoreniach niektorých častí tráviacej sústavy, kedy dochádza k narušeniu procesu trávenia a vstrebávania potravy. Ide o rakovinu žalúdka, pankreasu či hrubého čreva.
5. Cirhóza pečene
Zlyhávanie alebo znížená funkcia viacerých orgánov môže zapríčiniť rýchly pokles váhy. Spomenúť môžeme napríklad cirhózu pečene, pri ktorej dochádza k odumieraniu pečeňových buniek. V dôsledku vznikajúcich zmien sú narušené dôležité funkcie tohto orgánu. Cirhóza sa, okrem chudnutia, prejavuje aj únavou, nechutenstvom, zápchou, bolesťou v pravom boku či nadúvaním. Strata váhy je tiež prejavom ochorení srdca, pľúc či obličiek.
6. Infekčné ochorenie
Stratu váhy môže zapríčiniť aj infekcia v tele. Chudnutie je napríklad jedným z prejavov tuberkulózy. Toto infekčné ochorenie, vyvolané mikroorganizmom, postihuje primárne pľúca, no pokojne i ostatné tkanivá a orgány. Prejavuje sa nielen znížením hmotnosti, ale aj dýchavičnosťou, únavou, potením či kašľom. Za rýchlym chudnutím ďalej stojí aj infekcia, vyvolaná parazitmi, napríklad mrľami či pásomnicou.
Odporúčame: Nie je to len burina: Toto sú skryté vlastnosti petržlenovej vňate