Pojmom hypotyreóza označujeme nedostatočnú a zníženú funkciu štítnej žľazy. Pri tomto stave, ktorý je príznačný nedostatkom tyreoidálnych hormónov v tele, dochádza k celkovému spomaleniu metabolizmu a organizmu, čo sa prejavuje napríklad stálou únavou, poklesom fyzickej výkonnosti, spomalením myslenia i reči a mimiky. Mnoho ľudí však trápi presne opačný problém, a teda stav, pri ktorom je v tele človeka nadbytok hormónov štítnej žľazy.
Čo je hypertyreóza?
Hypertyreóza predstavuje stav, pre ktorý je príznačná nadmerná aktivita štítnej žľazy a následný nadbytok hormónov produkovaných štítnou žľazou – tyroxínu (T4) a trijódtyronínu (T3). Tieto hormóny do veľkej miery ovplyvňujú väčšinu pochodov v ľudskom tele, a to najmä metabolizmus, hospodárenie s energiou a teplom, spotrebu kyslíka i vývoj nervovej sústavy v detstve. Ak je v tele nadbytok týchto hormónov, negatívne to ovplyvňuje prakticky celý organizmus.
Nadmerná aktivita štítnej žľazy predstavuje zriedkavejší zdravotný problém ako je hypotyreóza. Hypertyreóza postihuje približne 1 až 2 % populácie, pričom častejšie sa vyskytuje u žien. Ochorenie je charakteristické najmä pre stredný a starší vek (nad 40 až 50 rokov), i keď k jeho rozvoju môže dôjsť aj skôr. U detí je tento zdravotný problém zriedkavý. Rozoznávame pritom dve základné formy hypertyreózy:
- centrálna forma – ak hypertyreóza vzniká z dôvodu poruchy na úrovni riadiacich hormonálnych centier, teda v hypotalame alebo hypofýze,
- periférna forma – ak hypertyreóza vzniká z dôvodu poruchy priamo na úrovni štítnej žľazy.
Odporúčame: Mnohopočetný myelóm: Ako sa prejavuje toto zhubné ochorenie krvi?
Aké sú príčiny hypertyreózy?
Nadmerná činnosť štítnej žľazy môže súvisieť s viacerými príčinami. V 70 až 80 % prípadov je príčinou hypertyreózy takzvaná Gravesova choroba (resp. Gravesova-Basedowova choroba), ktorá sa rozvíja už aj u mladších jedincov (pod 40 rokov), častejšie žien. Ide o autoimunitné ochorenie štítnej žľazy, pri ktorom dochádza k tvorbe stimulačných protilátok a následnému zvýšeniu tvorby tyroxínu a trijódtyronínu, a to z dôvodu nesprávnej činnosti imunitného systému. Prečo však dochádza k poruche činnosti imunitného systému, nie je zväčša známe.
Medzi ďalšie možné príčiny hypertyreózy patrí:
- nodózna struma – uzly v tkanive štítnej žľazy (najmä u starších pacientov), prípadne samostatný uzol,
- malígny, teda zhubný nádor štítnej žľazy (napr. folikulárny karcinóm),
- tyreoiditída – zápalové ochorenia štítnej žľazy (napr. autoimunitný zápal Hashimotova tyreoiditída),
- adenóm (benígny nádor) hypofýzy,
- nadprodukcia choriogonadotropného hormónu, napríklad v tehotenstve,
- nádory vaječníkov alebo semenníkov,
- rezistencia na hormóny štítnej žľazy,
- predávkovanie liekmi podávanými pri hypotyreóze alebo jódom.
Ako sa hypertyreóza prejavuje?
Ako sme spomenuli vyššie, nadbytok hormónov štítnej žľazy má na činnosť ľudského organizmu zásadný vplyv. Dochádza k zrýchleniu metabolických pochodov, čo sa prejavuje rôznorodými zdravotnými problémami. Kým pri hypotyreóze, teda nedostatočnej funkcii štítnej žľazy, dochádza k akémusi spomaleniu celého tela a jeho funkcií, pri hypertyreóze nastáva úplný opak. Pacienti s hypertyreózou vyzerajú, akoby boli, takpovediac, zrýchlení. Typické je zrýchlenie reči, prudké a náhle pohyby, neposednosť, hyperaktivita. Navonok pôsobia plní energie, no zároveň sa u nich typicky dostavujú pocity únavy a slabosti.
Niektoré prejavy hypertyreózy sú v porovnaní s hypotyreózou presne opačné, iné sú podobné či dokonca rovnaké. Platí však, že u jednotlivých pacientov nemusia byť prítomné vždy všetky príznaky. Obvykle tiež bývajú príznaky u starších jedincov navonok oveľa menej zrejmé a očividné. Medzi ďalšie charakteristické príznaky nadmerne aktívnej štítnej žľazy patrí:
- struma – viditeľné zväčšenie štítnej žľazy,
- úbytok váhy, aj napriek zvýšenej chuti do jedla (čo spôsobuje zvýšená potreba energie),
- neustále pocity hladu a pažravosť,
- svalová slabosť a mierny tras rúk,
- hnačky alebo väčší počet stolíc denne (spravidla z dôvodu zvýšenej peristaltiky čriev),
- búšenie srdca, zrýchlený tep, vysoký tlak,
- nadmerné potenie,
- návaly tepla a zlé znášanie tepla,
- nadprodukcia moču,
- opuchy na koncových častiach tela,
- očné príznaky – typické sú vystúpené vypuklé oči, bolesť za okom, dvojité videnie, pálenie či slzenie,
- u žien poruchy menštruačného cyklu,
- u mužov poruchy potencie,
- kožné príznaky – začervenanie v tvári, jemná, teplá, vlhká alebo rýchlo sa mastiaca koža,
- vypadávanie vlasov,
- rýchlejší rast ochlpenia,
- depresívne nálady.
Odporúčame: Sinusitída – ako rozpoznať problém so zapálenými dutinami?
Komplikácie a následky hypotyreózy (tyreotoxická kríza)
Pri podozrení na hypertyreózu z dôvodu prítomnosti vyššie spomínaných charakteristických príznakov ochorenia je nevyhnutné konzultovať zdravotný stav s lekárom, ktorý na základe vyšetrení a testov určí správnu diagnózu. Pri diagnostike sa uplatňuje sledovanie klinických príznakov pacienta, krvné testy na zistenie hladín hormónov štítnej žľazy, prípadne aj zobrazovacie metódy, ako napríklad ultrasonografické vyšetrenie štítnej žľazy (na odhalenie nádorov alebo iných útvarov na orgáne).
Liečbu hypertyreózy neradno podceňovať, v opačnom prípade hrozia viaceré komplikácie. Pri vystupňovaní príznakov hypertyreózy dochádza k takzvanej tyreotoxickej kríze, čo je pre človeka život ohrozujúci stav. K tejto komplikácii môže prísť hlavne v prípade, ak je ochorenie neliečené, alebo ak je liečba nastavená nesprávne. K rizikovým faktorom, ktoré môžu prispieť k rozvoju tohto stavu, tiež radíme emočný stres, úraz, operáciu u pacienta či pridružená infekcia.
Na tyreotoxickú krízu môžu poukazovať nasledujúce symptómy:
- nárast telesnej teploty (nad 40 °C),
- výrazná tachykardia (zrýchlená srdcová činnosť) – nad 150 úderov za minútu,
- nadmerné potenie,
- arytmie,
- bolesti brucha, zvracanie i hnačka,
- dehydratácia,
- tras a trhavé pohyby tela,
- poruchy vedomia,
- výrazný nepokoj.
Liečba hypertyreózy
Liečba hypertyreózy závisí od viacerých faktorov. Najvýraznejším faktorom vplývajúcim na výber liečebných metód je hlavne príčina ochorenia. Liečbou základného ochorenia je spravidla možné vyriešiť aj problém s nadprodukciou štítnej žľazy. Vo väčšine prípadov je liečba v prvom rade medikamentózna. Pacientovi sú podávané lieky na zníženie hladiny hormónov štítnej žľazy, a to takzvané tyreostatiká. Okrem toho môžu byť potrebné ďalšie lieky na tlmenie sprievodných príznakov ochorenia, napríklad beta-blokátory na úpravu srdcovej frekvencie.
V prípade zápalu štítnej žľazy vedúcej k nadprodukcii daných hormónov spravidla postačí preliečeniu zápalu, teda je liečba krátkodobá. Avšak napríklad pri spomínanej Gravesovej-Basedowovej chorobe býva potrebná dlhodobá liečba zameraná na liečbu základného autoimunitného ochorenia. Vo vážnych prípadoch, ak napríklad nezaberá medikamentózna liečba, môže byť potrebný chirurgický zákrok, a to na celkové odstránenie štítnej žľazy. Po tomto zákroku je potrebné hormóny štítnej žľazy do organizmu umelo dopĺňať. V prípade, že je príčinou hypertyreózy nádor či nejaký nezhubný útvar, rovnako sa pristupuje k chirurgickému zákroku.
V niektorých prípadoch sa uplatňuje aj terapia rádioaktívnym jódom (najmä ako alternatívna k chirurgickému odstráneniu orgánu). Okrem toho sú v rámci liečby hypertyreózy odporúčané rôzne režimové opatrenia. Tie zahŕňajú obmedzenie nadmernej fyzickej aktivity, elimináciu stresu i dostatok oddychu a spánku. V rámci stravy sa odporúča vyhýbať sa potravinám s vysokým obsahom jódu, tiež alkoholu. Strava by naopak mala zahŕňať dostatok bielkovín, vitamínov aj vápnika, horčíka a selénu.
Odporúčame: Najčastejšie problémy v tehotenstve: Dá sa im predísť?