Poznáš ich všetky? Toto sú najzdravšie druhy listovej zeleniny!

Mnohí ju opisujú ako „bez chuti,” iní nechápu podstatu jej konzumácie a u niektorých ľudí sa jednoducho v jedálničku vôbec nenachádza. Listová zelenina by sa dala opísať ako nepochopená a určite aj opomínaná zelenina a napriek tomu, že žijeme v dobe kedy sa mnoho ľudí snaží žiť zdravšie, jej máme na tanieri často až príliš málo. Zistite, ktoré druhy listovej zeleniny sú úplne najzdravšie a prečo sa ich oplatí jesť.

Dokonalosť sama

Zelená listová zelenina by sa dala nazvať aj dokonalosťou na tanieri. Je tomu tak najmä preto, že obsahuje len samé živiny a neobsahuje žiadne škodliviny ani látky, ktoré by nášmu zdraviu mohli akýmkoľvek spôsobom uškodiť. Najdôležitejšie je o nej vedieť to, že obsahuje veľmi málo kalórií, žiadne tuky, no za to má mnoho zdravej vlákniny, vitamínov, minerálov a tiež fytonutrientov. Všetky tieto zložky prispievajú k mnohým účinkom listovej zeleniny na ľudský organizmus, a to k podpore zdravia mozgu a kostí, k správnej funkcii imunitného a tráviaceho systému, k regulácii cukru v krvi či k odbúravaniu škodlivého stresu.

Odporúčame: Experti radia, ako na silnejšiu imunitu: Nedaj Covid-19 šancu!

prečo jesť zeleninu

Zdroj: Shutterstock®

Najzdravšia listová zelenina

Existuje mnoho druhov listovej zeleniny, no niektoré vyčnievajú z radu a označujú sa za zdravšie než ostatné. Platí, že je úplne jedno ktorý druh listovej zeleniny budete konzumovať, hlavne tak robte – pravidelne a v čo možno najväčšom množstve. Ak si však vyberiete niektorý z TOP 7 najzdravších druhov listovej zeleniny v našej galérii, máte zdravý bod navyše.

Bude sa ti páčiť: Ako znížiť spotrebu plastov? Toto môžeš pre planétu urobiť aj ty!

Galéria: TOP 7 najzdravších druhov listovej zeleniny

Kučeravý kel

Vedeli ste, že kučeravý kel je jednou z najzdravších potravín na svete? Obsahuje veľa vitamínov, minerálov a antioxidantov. Z vitamínov je bohatý najmä na vitamín K, A a C a ak chcete z kučeravého kelu získať čo najviac živín, mali by ste ho jesť čerstvý.

Šalát, čips či smoothie

Teraz už viete, prečo jesť listovú zeleninu a prečo jej jesť čo najviac, ako sa len dá. Ak však žijete v domnienke, že si ju môžete vychutnať len v podobe čerstvého šalátu, ste na omyle. Existuje mnoho alternatív, ako dostať viac tejto výdatnej zeleninky do organizmu a jednou z nich je určite zdravé zelené smoothie. Listová zelenina sa však dokonale hodí aj do krémových polievok, môžete si z nich pripraviť rôzne omáčky či pesto a výborne z nej chutia aj zeleninové čipsy. Nezabúdajte, že aj listová zelenina sa dá odšťaviť a v kombinácii s vašim obľúbeným ovocím to bude vynikajúci a nesmierne zdravý nápoj.

9 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

17.10.2020 06:27

Až na rímsky šalát pestujem všetky.

Vaše meno:

Marta Kendrová

Marta Kendrová

17.10.2020 08:48

Pestujem v bio záhradke

Vaše meno:

Marika Michálková

Marika Michálková

17.10.2020 10:49

Repové listy som ešte nejedla.

Vaše meno:

Adriena Krzeminská

Adriena Krzeminská

17.10.2020 14:03

Kučeravý kel odporúčam.

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

17.10.2020 14:04

U nás je veľmi obľúbený kel.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

17.10.2020 16:25

pestujeme, aj klíčkujeme, len listy z červenej repy sme akosi opomenuli

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

18.10.2020 16:23

Mne najviac chutí rukola, kel veľmi nemusím..

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

18.10.2020 23:12

Šalátiky sú TOP. Každý deň mám na raňajky listy z čínskej kapusty.Aj hlávková kapusta u nás letí v podobe šalátov.Rukolu zbožňujem a špenát tiež.

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

20.10.2020 19:41

listové šaláty sú top

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE