Ľudská kostra pozostáva z približne 206 kostí. Zaujímavosťou pritom je, že novorodenci ich majú o značné množstvo viac. V priebehu vývoja a rastu jedinca sa totižto mnohé kosti zrastajú. Ľudské kosti sú pomerne pevné a odolné, no platí to hlavne v prípade, že sú zdravé a v dobrom stave. Viete, čo všetko potrebujú naše kosti, aby boli pevné a zdravé a aby nám slúžili do vysokého veku? V súvislosti s kosťami sa hovorí hlavne o význame vápnika. Áno, táto látka je veľmi dôležitá, no nie je všetko len o vápniku. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, ktoré látky, vrátane vápnika, naše kosti potrebujú najviac.
Vápnik
Jednou z najdôležitejších látok pre zdravie a dobrý stav kostí je bezpochyby práve spomínaný vápnik. Tento minerál je významnou zložkou kostného tkaniva. Naša kostra v podstate slúži ako zásobáreň vápnika. Väčšina prijatého vápnika sa ukladá práve v kostiach. Zúčastňuje sa na stavbe kostí aj zubov a stará sa o zachovanie ich dobrej kondície. Zohráva dôležitú rolu aj pri hojení zlomenín. Nedostatok vápnika u detí môže viesť k deformáciám kostí, deficit tejto látky vo všeobecnosti zvyšuje riziko zlomenín a spája sa s rednutím kostí. Vápnik možno nájsť v mliečnych výrobkoch, maku, listovej zelenine či orechoch a semienkach.
Odporúčame: Poznáš korenie adžvajen? Prekvapí ťa, ako dokáže podporiť zdravie!
Horčík
Ako sme už spomenuli vyššie, je potrebné myslieť na to, že kosti potrebujú okrem vápnika mnohé ďalšie živiny. Nenahraditeľnou látkou pre ich zdravie je napríklad aj horčík. V súvislosti s horčíkom sa často hovorí hlavne o jeho vplyve na nervový systém, no táto látka je rovnako dôležitou zložkou kostí a zubov. Viac ako polovica množstva horčíka v ľudskom tele sa ukrýva práve v kostiach, okrem toho sa nachádza napríklad aj vo svaloch. Nedostatok horčíka môže rovnako viesť k úbytku kostnej hmoty. Látku nájdeme v banánoch, ovsených vločkách či listovej zelenine.
Fosfor a zinok
Aby boli naše kosti zdravé, mali by sme v dostatočnom množstve prijímať aj fosfor a zinok. Fosfor patrí k najčastejšie zastúpeným minerálom v ľudskom tele. Zúčastňuje na tvorbe zdravých kostí a zubov a pomáha ich udržovať v dobrom stave. Je nevyhnutný pre telesný rast. Nájdeme ho v zemiakoch, rybách, vajciach či obilí. Kým jeho nedostatok býva skôr zriedkavý, pozor si treba dávať na jeho nadmerný príjem, ktorý negatívne vplýva na využitie vápnika. Ani na zinok netreba zabúdať. Prispieva k normálnemu stavu kosti a podporuje ich rast. Zinok si možno doplniť morskými plodmi, šošovicou, orechmi aj kakaom.
Mangán a bór
Ďalšími minerálmi, ktoré sú nevyhnutné pre naše kosti, sú mangán a bór. Mangán zohráva rolu v procese tvorby a vývoja kostí. Okrem toho tiež podporuje využitie vápnika aj fosforu, čo sú rovnako dôležité látky pre kosti. Spolu s ďalšími látkami prispieva k ochrane pred rednutím kostí. Medzi zdroje mangánu radíme ryby, zemiaky, listovú zeleninu aj celozrnné potraviny. Bór rovnako podporuje zdravie kostí a má vplyv na metabolizmus vápnika aj ďalších minerálov. Túto látku nájdeme v sušených slivkách, arašidoch, celozrnných obilninách či cvikle.
Vitamín D
Pre zdravie našich kostí sú dôležité nielen viaceré minerály a stopové prvky, ale aj vitamíny. Ako prvý môžeme spomenúť vitamín D. Má význam z hľadiska tvorby kostí a zubov a pomáha udržiavať primerané hladiny vápnika a fosforu v krvi. Podporuje vstrebávanie vápnika z potravy a ukladanie minerálov do kostí. Nedostatok vitamínu D môže viesť k chorobnému oslabeniu kostí aj zubov. V detskom veku spôsobuje výrazný deficit vitamínu D ochorenie zvané rachitída, ktoré zapríčiňuje mäkké kosti a ich krivenie. Tento vitamín sa v koži tvorí vplyvom slnečného žiarenia, v strave ho nájdeme najmä v rybách, vajciach či mliečnych výrobkoch.
Vitamín K
Aj príjem vitamínu K má priaznivý vplyv okrem iného taktiež na zdravie našich kosti. Táto látka je nevyhnutná z hľadiska mineralizácie, obnovy a regenerácie kostí. I vitamín K podporuje ukladanie vápnika do kostí či zubov. Jeho dostatočný príjem prispieva k prevencii osteoporózy. Veľmi dobrým zdrojom tohto vitamínu je listová zelenina, fazuľa, vajcia, mliečne výrobky či fermentované potraviny.
Bielkoviny
Pre budovanie optimálnej kostnej hmoty sú nakoniec potrebné aj bielkoviny. Tie v našom tele zastávajú okrem iného aj stavebnú funkciu. Nachádzajú sa v koži, nechtoch, vlasoch, chrupavkách, rôznych tkanivách aj kostiach. Ich nedostatok môže okrem iného viesť k oslabeniu kostí. Pravdepodobne najznámejším zdrojom bielkovín je mäso. Zabúdať však netreba na rastlinné zdroje, ako sú orechy a semená, strukoviny alebo quinoa.
Pozri aj: 3 dôvody, prečo prestať piť mlieko: Toto sa stane s telom už za 3 dni!