Oregano nielen ako korenina – spoznaj účinky oreganového oleja!

Hovorí sa, že na každú chorobu rastie bylinka. Príroda má k dispozícii aj najsilnejšie antibiotikum na liečbu infekcií a vírusov. Pomôže oregano, známe hlavne ako korenina z kuchyne.

Výborný je oreganový olej. Je to multifunkčný esenciálny olej so schopnosťou predchádzať a liečiť veľa bežných zdravotných problémov.

Dnes dostáva toľko pozornosti, že stále viac a viac štúdií ukazuje, že oreganový olej môže byť dokonca odpoveďou na niektoré najnaliehavejšie otázky z oblasti medicíny. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké výhody vám oreganový olej poskytuje.

Poznáte oreganový olej?

Oreganový olej je vyrobený  lisovaním listov a kvetov rastliny. Olej sa destiluje a môže byť použitý pre akékoľvek účely.  Oregano je pôvodom z Európy, ale pestuje sa na mnohých rôznych kontinentoch a v mnohých rôznych krajinách po celom svete.

Tento olej je antibiotikum, antifungálny, protizápalový, protivírusový, antiseptický, anti-aging, antimikrobiálny, antiparazitný zázrak... proste všetko, čo si dokážete predstaviť! A všetky tieto skvelé vlastnosti ho predurčujú stať sa všestranným liečivom. 

Čo sa týka jeho použitia, je veľmi silný. Preto sa ho odporúča riediť. Mohlo by nastať silné pálenie, hlavne pri vonkajšom použití na pokožke. 

Odporúčame prečítať: Letný makeup – vhodný na pláž aj do ulíc

pamajorán

Zdroj: Depositphotos

Aké má oreganový olej účinky?

Za jeho účinky môžu viaceré látky. Karvakrol, ako bolo preukázané v štúdiách, je silne antimikrobiálny (tak silne, že ho možno použiť pre uchovanie potravín a urobiť ich vlastnosti stabilnými). Výskum ukázal, že je účinný proti Candida albicans, Aspergillus plesniam, stafylokokom, Campylobacterom, Klebsiella, E. coli, Giardia, Pseudomonas, salmonelám a listeriám.

Tymol je prírodný fungicíd s antiseptickými vlastnosťami. Je to účinná látka v Listerine (ústna voda, pozn. red). Thymol je tiež posilňovač imunitného systému a štít proti toxínom. Je schopný zabrániť poškodeniu tkaniva a podporuje hojenie.

Terpény sú zdrojom terpentínu. Terpény vydávajú vôňu borovice a sú tiež produkované borovicami. Terpény majú silné antibakteriálne vlastnosti.

Kyselina rozmarínová je silnejší antioxidant než vitamín E. Zabraňuje poškodeniu voľnými radikálmi a napomáha v prevencii aterosklerózy a rakoviny. Kyselina rozmarínová sa ukázala byť účinná pri liečbe alergickej astmy. Znižuje opuchy pri alergii a je účinným prírodným antihistaminikom.

Naringin je látka, ktorá dáva grapefruitu horkú chuť. Bolo preukázané, že inhibuje rast rakovinových buniek a pomáha zvýšiť účinok antioxidantov. Olej z oregana obsahuje tiež množstvo vitamínu E, rovnako ako vápnik, horčík, zinok, železo, draslík, meď, bór, mangán, vitamínov A a C aj niacín.

Odporúčame prečítať: Dovolenka na salaši či farme?

účinky oregana

Zdroj: Depositphotos

Ako používať oreganový olej?

  • Plesňové infekcie pokožky – stačí zmiešať pár kvapiek oreganového oleja s olivovým olejom, naniesť na postihnuté oblasti a nechať pôsobiť cez noc. Toto isté platí pri ošetrení akné.
  • Bradavice a kurie oká – bradavice môžu byť nebezpečné a nevzhľadné. Odstráňte ich rýchlo a bezbolestne s oreganovým olejom. Táto metóda ako jedna z mála nevedie k jazvám. Trvá približne 2 týždne, kým bradavicu odstránite. Aplikujte ho priamo na bradavice. Môžete ho zriediť, ak je to príliš bolestivé, ale väčšina ľudí jednoducho aplikuje olej priamo. Prekryte vatovým tampónom a nechajte pôsobiť. Budete cítiť pálenie, ale nemalo by to byť neznesiteľné.
  • Bolesť hlavy  kvapku oleja rozotrite do spánkov. 
  • Dezinfekcia ústnej dutiny – olej zmiešame s vodou a použijeme ako kloktadlo. Nahradí ústnu vodu.
  • Stuhnuté svalstvo – oreganový olej kvapneme k masážnemu oleju a použijeme na premasírovanie svalstva. 

Odporúčame prečítať: Obdobie jahôd v plnom prúde

Aktualizovaný článok: 24.5.2023

7 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

11.05.2016 10:14

bylinku mame na zahrade, pouzivam ju do vareni, o olejceku som uz nieco citala a je uzasny svojimi ucinkami na zdravi, urcite si ho kupim

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

14.05.2016 22:28

ozaj užitočná bylina

Vaše meno:

Mária Slováková

Mária Slováková

16.05.2016 20:51

Ďakujem za rady,ja si ho zatiaľ pridávam len do cestovín a omáčok.

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

17.05.2016 10:34

Oregano som pestovala na záhrade,ale niečo mi na jeho chuti vadí.

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

09.05.2017 17:25

Oregano mám rada

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

11.05.2017 07:49

oreganový olej som si už kúpila a požívam ho, hlavne na herpes, občas si dám 1 kvapku na zubnú pastu, najmä, ak sa v ústach objaví nejaká aftička a čo používam olejček, tak nebola, áno je to pravda, že štípe, dá sa to vydržať, pretože viem, že mi pomôže...

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

11.06.2018 19:42

Oregánový olej možem len odporučiť mam odskúšaný

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE