Hojenie hrádze po pôrode: Ako ho urýchliť a byť opäť fit?

Keď sa bábätko narodí, maminku zaplaví more lásky a radosti. Je šťastná, že má pôrod za sebou a voňavé dieťatko pri sebe. Zabúda na všetku bolesť z pôrodu. Jednu vec však ešte potrebuje doliečiť – poranenie hrádze.

 

Hrádza mohla byť pri pôrode nastrihnutá pôrodníkom, ktorý vykonal tzv. epiziotómiu. Alebo sa hrádza natrhla sama, keď dieťatko prichádzalo na svet. Tieto poranenia zašije pôrodník hneď po pôrode. Následne je potrebné sa o jazvy starať, aby sa pekne zrástli a rýchlo zahojili.

 

Pozri aj: Rodím! Kedy mám ísť do pôrodnice? Ktorá kontrakcia je tým signálom?

Roztok na rýchle hojenie hrádze po pôrode

Zdroj: Shutterstock®

Niekoľko tipov k starostlivosti o poranenú hrádzu:

Starostlivosť o poranenú hrádzu je naozaj dôležitá, aby sme predišli možným zápalom či infekciám. Tým, že sa poranenie nachádza na intímnom mieste, je potrebné po každom použití toalety hrádzu ošetriť. Vhodné je umývanie v sprche vlažnou vodou. K tomu môžeme pridať oplachovanie špeciálnym roztokom, ktorý si samé pripravíme.

 

Postup je jednoduchý. Vo fľaši so striekacím uzáverom zmiešame 0,5 litra vlažnej vody, 2 lyžičky morskej soli a 4 kvapky levanduľovej silice. Namiesto levandule môžeme použiť 2 kvapky tea tree oil silice alebo môžeme použiť spoločne levanduľu aj čajovník. Silice kupujte kvalitné, v stopercentnej koncentrácii, a vhodné aj na kozmetické účely. Soľ z Mŕtveho mora je na roztok tým pravým, pretože vôbec neštípe a podporí hojenie rany. Ak ju však nemáte po ruke, poslúži aj obyčajná kuchynská soľ. Týmto roztokom oplachujeme hrádzu niekoľkokrát denne. 

Odvar z repíka lekárskeho

Zdroj: Shutterstock®

Ďalší roztok, ktorý si môžeme doma pripraviť, je odvar z dubovej kôry alebo silný vývar z repíka lekárskeho. Tieto čajové zmesi kúpite v lekárni alebo v špecializovanom obchode.

 

Po každom opláchnutí, či už vlažnou vodou alebo špeciálnym roztokom, myslite na to, že ranu je potrebné jemne osušiť, nechať roztok pôsobiť a vetrať. Poranenie by malo byť čo najviac vetrané, pretože vzduch podporuje hojenie hrádze.

 

Dĺžka hojenia hrádze je individuálna a záleží od množstva faktorov, ako je napríklad veľkosť poranenia, schopnosť regenerácie organizmu, ale aj následná starostlivosť o poranenie. Starajte sa o seba a svoje poranenie s láskou.

 

Odporúčame: Hormón lásky: Prečo je pre ženy a hlavne pri pôrode taký dôležitý?

7 komentárov
Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

07.11.2017 08:26

na jednej strane pre maminu tá najradostnejšia a najšťastnejšia chvíla...na strane druhej, bolesť z pôrodu nie je až taká ružová.... ale každý z nás to prežil a radosť a šťastie vyhrali nad bolesťou.... takže hlavu hore, mi ženy sme silné... zvládneme všetko ľavou zadnou...

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

11.12.2017 21:14

niekedy to je náročné

Vaše meno:

Inga Lodr

Inga Lodr

03.03.2023 08:46

podla mna sa to neda urychlit, mne sa to hojilo dost dlho a aj to pekne dlho bolelo

Vaše meno:

Emma Nakls

Emma Nakls

08.03.2023 08:53

co som tak postrehla tak u kazdej zeny je to hojenie dost ine, jednej sa zahoji rychlo a druha sa trapi aj mesiace

Vaše meno:

Beáta Havala

Beáta Havala

13.03.2023 10:34

ja som len zvedava ako dlho sa to bude hojit mne, celkom sa tejto casti pôrodu desim

Vaše meno:

Lujza Nedke

Lujza Nedke

17.03.2023 14:15

mne dost vela zien odporucalo pouzivat na umyvanie intimnych partii po pôrode herbalon s dubovou kôrou, som rada ze som si ho kupila

Vaše meno:

Anna Nusk

Anna Nusk

21.03.2023 15:27

robila som vsetko pre to aby sa mi rana hojila co najrychlejsie ale aj tak to chcelo cas

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE