Časté chyby pri pestovaní byliniek: Toto nerob a bude sa im dariť!

Dozaista mnohí z vás už podľahli pestovaniu byliniek. Je predsa skvelé mať poruke čerstvé bylinky, ktoré môžeme využiť pri varení a pečení. O to väčšiu nám robia radosť, ak sme si ich sami dopestovali. Na pestovanie v kuchyni, na balkóne či v záhradke sa dozaista hodí bazalka, rozmarín lekársky i mäta pieporná a mnohé ďalšie. Pestovanie byliniek pritom nie je nijako zvlášť náročné, no je potrebné dodržovať pár základných pravidiel.

Vďaka správnej starostlivosti sa z nich môžeme tešiť dlhú dobu, pričom sa nám odvďačia bohatou úrodou. Aj pri pestovaní rozličných byliniek však môžeme urobiť niekoľko základných chýb, v dôsledku ktorých sa im nebude až tak dobre dariť. Môže ísť o chyby pri ich sadení, polievaní aj ich zbieraní. V dnešnom článku sa pozrieme na tie najčastejšie z nich. Týmto chybám by sme sa mali rozhodne vyvarovať a bylinky budú rásť jedna radosť!

Odporúčame: Papričky Poblano: Prečo jesť tento mexický čili plod?

sadenie byliniek

Zdroj: Shutterstock®

Zlý substrát

Ako prvé môžete chybu urobiť už pri sadení byliniek, a to konkrétne pri výbere substrátu, v ktorom sa ich rozhodnete pestovať. Mnohé bylinky sú náročnejšie na pôdu. Ak sa chcete tešiť z rastúcich byliniek, ktorým sa bude dobre dariť, vhodné je zvoliť kvalitný substrát určený presne na pestovanie bylín. Navyše, ak ich pestujete v nádobkách, zemina sa časom i vyčerpá. Preto je vhodné do substrátu živiny dopĺňať aj pomocou hnojiva.

Nevhodná nádoba na pestovanie

Keď začínate s pestovaním byliniek v kuchyni či na balkóne, potrebné je vybrať nielen správny substrát, ale aj vhodné nádobky. Chybou je výber črepníkov a nádob, ktoré nezabezpečia dostatočné odvodnenie pôdy. Ak kontajner nemá otvory, môže časom dôjsť aj k hnilobe koreňov, preto voľte kvetináče s dierkami. Ani v miske pod kvetináčom nikdy nenechávajte vodu. V nádobách bez odtokových otvorov je zase vhodné urobiť drenážnu vrstvu.

pestovanie byliniek

Zdroj: Shutterstock®

Nevhodná kombinácia bylín v kvetináči

Keď už máte vhodný substrát aj nádoby, môžete začať s pestovaním. Pri sadení pritom pokojne môžete umiestňovať viaceré bylinky do jednej nádoby, najmä ak máte nejaké väčšie črepníky. Pri kombinácii rastlín v jednej nádobe však dávajte pozor. Veľkú chybu urobíte, ak dáte dokopy rastliny, ktoré sa veľmi nemusia a majú dokonca aj iné nároky na pestovanie. Pred sadením si preto zistite, ktoré byliny môžete pestovať pri sebe. Spolu môžete nasadiť napríklad petržlen s ligurčekom alebo rozmarín s tymiánom.

Nesprávne zalievanie

Rastúcim bylinkám môžete uškodiť nesprávnym zalievaním. Bylinky nezalievame tak, ako izbové rastliny. Tým zväčša doprajeme dostatočné množstvo vody raz týždenne. Bylinky naopak ocenia častejšie zalievanie, no zato miernejšiu zálievku. Vhodné je im menšie množstvo vody dopĺňať spravidla každý, maximálne každý druhý deň. Chybou je tiež zalievanie veľmi studenou vodou. Ideálna je odstáta voda izbovej teploty. Najlepšie urobíte, ak ich budete polievať ráno alebo večer.

zber byliniek

Zdroj: Shutterstock®

Nezbieranie úrody

Ak sa vašim bylinkám skvelo darí a poriadne sa rozrastajú, nezabudnite na to, že je ich nevyhnutné aj pravidelne zbierať. Neplatí totiž, že z nich stačí odtrhnúť len pár lístkov práve vtedy, keď varíte a potrebujete dochutiť pokrm. Bylinky potrebujú pravidelné zastrihávanie. Vďaka tomu zabránite ich kvitnutiu, podporíte rast, rastliny budú navyše silnejšie a budú mať viac listov. Ak nazbieranú úrodu práve nepotrebujete, môžete ju bez problémov uskladniť v chladničke. Niektoré bylinky je tiež možné sušiť do zásoby.

Nesprávny zber

Ak aj bylinky budete pravidelne zbierať, rovnako môžete urobiť chyby aj pri ich zbere. Môže sa vám totiž zdať, že ideálne je pozbierať najväčšie lístky, ktoré sú spravidla v dolnej časti rastliny. To je však veľká chyba. Pre rast vašej rastlinky sú veľmi dôležité. Vždy sa zbierajú mladé a menšie listy v hornej časti rastliny. Navyše, odporúčame tiež listy len tak netrhať. Na ich zber použite nožnice a bylinku vždy radšej zastrihávajte.

Pozri aj: Ako pestovať izbové rastliny? Skús to netradične a zároveň štýlovo!

8 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

24.04.2020 06:43

Hoci pestovanie byliniek nie je náročné, vyžaduje určité podmienky. Skvelé rady, ktoré sa oplatí osvojiť!

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

24.04.2020 08:19

rada pestujem bylinky a hlavne používam všade kde sa dá.

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

24.04.2020 10:00

pestujem bylinky na terase, okrem toho,že sú užitočné ešte mi tam aj krásne voňajú

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

24.04.2020 12:46

Dobré rady, budem sa ich držať, lebo moje bylinky nikdy neprežili...

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

24.04.2020 21:54

Bylinky potrebujú pravidelné zastrihávanie. Vďaka tomu zabránite ich kvitnutiu, podporíte rast, rastliny budú navyše silnejšie a budú mať viac listov.

Vaše meno:

Marie Gutmannová

Marie Gutmannová

25.04.2020 17:19

Musím prísť na kĺb chybám pri šalvii v záhradke.

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

26.04.2020 19:36

Ďakujem za rady :-) Veľmi rada si v skleníku pestujem aj bylinky, hlavne mätu a medovku na čajík, ale aj bazalku, rozmarín a oregano na prípravu jedál :-)

Vaše meno:

Dana Hanusková

Dana Hanusková

04.05.2020 11:18

Som vďačná za každú radu,tento rok chcem začať s bylinkami hlavne kvôli mojej 3-ročnej vnučke

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE