Zdraviu prospešné šťavy: Z ktorých potravín si ich pripraviť?

Jablko, pomaranč, grep, mrkva alebo zemiaky. Tieto druhy ovocia a zeleniny si môžete odšťaviť aj doma. Získate tak zdravý nápoj plný vitamínov. Ovocné a zeleninové šťavy pôsobia na naše telo ako balzam na dušu. Zopár tipov, čo všetko obsahujú, si prečítate v nasledujúcich riadkoch.

Jablká

Jablčná šťava je bohatá na horčík, železo, kremík a draslík. Ovocné šťavy je najlepšie piť na lačný žalúdok. Zlepšuje to celkový účinok. Povzbudzuje črevá a pomáha pri zápche. Je veľmi užitočná pri horúčke a zápaloch. Za žiadnych okolností ju neslaďte. Sladená šťava totiž začne v tele kvasiť.

Pozri aj: Inšpirácia na víkendové raňajky: Recept na ovocný chlebík 3-krát inak

pomarančová šťava

Zdroj: Shutterstock®

Pomaranče

V tejto šťave nájdete vysoký obsah minerálov. Je tiež bohatá na vitamín A, B a C. Najlepšie spravíte, ak ju vypijete do 15 minút od vyšťavenia. Pomarančová šťava rýchlo zoxiduje, stráca tak liečivé účinky.  

Grepy

Podobne ako pomarančová, aj grepová šťava má silné alkalické účinky. Čistí krv od jedovatých kyslých látok. Šťava z grepov najlepšie odstraňuje organický vápnik z kĺbových chrupaviek a z ostatných častí tela.

Ananás

Ananás urýchľuje spaľovanie tukov. Z hľadiska liečby je vynikajúcim prameňom živín. Vyznačuje sa výrazným účinkom na podporu trávenia, ako aj čistiacim účinkom. Má vysoký obsah vitamínov, minerálnych látok a vlákniny. Posilňuje imunitný systém. Všeobecne je známy jeho účinok znižujúci horúčku. Zabraňuje zápalu a tíši bolesť. Okrem toho sa v ňom nachádza enzým bromelain. Bromelain urýchľuje rozklad bielkovín. Tým pomáha tráveniu a napravuje rovnováhu v tráviacom systéme.

malinová šťava

Zdroj: Shutterstock®

Maliny

Maliny majú mimoriadny vplyv na organizmus. Majú vysoký obsah vitamínu C, B1, B2, ako aj provitamínu A. Sú bohaté na antioxidanty a flavonoidy. Okrem toho majú vysoký obsah minerálnych látok a stopových prvkov. V malinovej šťave s istotou nájdete vápnik, draslík, horčík a železo. Maliny nie sú len zdrojom energie a vitamínovou bombou. Považujú sa za liečivé rastliny s blahodarným účinkom. Regulujú hladinu cukru v krvi, vďaka ich vplyvu budú vaše vlasy lesklejšie a pokožka pružnejšia.

Draslíková zmes

Tvoria ju šťavy z mrkvy, zeleru, petržlenu a špenátu. Sú bohaté na draslík. Obsahujú prakticky všetky minerály a soli, ktoré telo potrebuje. Je to najdokonalejšia šťava. Pomohla chorým, ktorí nemohli prijímať pevnú stravu. Nie je síce chutná, ale za to je veľmi účinná.

mrkvová šťava

Zdroj: Shutterstock®

Šťava z mrkvy a zemiakov

Môžete ju konzumovať v neobmedzenom množstve. Pomáha pri normalizácii všetkých telesných funkcií. Obsahuje hlavne vitamín A. Nájdete tu aj vitamín B, C, D a K. Šťava z mrkvy je prirodzeným prostriedkom proti tvorbe opuchov a vredov. Zvyšuje odolnosť proti infekciám. Dobre čistí pečeň od škodlivých nánosov. Zázračne účinkuje pri rakovine hrubého čreva. Najlepšie je, ak si spravíte zmes z mrkvy a špenátu. Zemiaková šťava čistí pleť. Spolu s mrkvovou a zelerovou šťavou je užitočná pri žalúdočných, nervových a svalových chorobách.

Odporúčame: Čo znamená hrčka na zápästí? Zisti, čo sú ganglionové cysty!

14 komentárov
Lenka Pravdova

Lenka Pravdova

26.02.2013 10:33

čerstvé šťavy mám veľmi rada, zväčša si robím ovocné a preto ma potešil tento článok s informáciami aké sú prospešné :)

Vaše meno:

Ondakova Iveta

Ondakova Iveta

26.02.2013 20:48

Mne najviac chutia mrkvová a jablkovo- cviklová, nie su ani finačne tak náročné a chutia aj detom...

Vaše meno:

Blazena Sadovska

Blazena Sadovska

27.02.2013 12:30

Jabĺčka máme z vlastnej záhrady a šťava je vynikajúca, chutí celej rodine a hlavne synovi, ten ju priam miluje. A je 100%, nie ako džúsy, kedy ani nevieme čo pijeme.

Vaše meno:

Blazena Sadovska

Blazena Sadovska

27.02.2013 12:33

Už teraz sa teším na jar a prvé jahody z našej záhrady, ktoré si organizmus priam vyžaduje, nedajú sa porovnať s tými z obchodu, ktoré nemajú ani chuť ani vôňu.

Vaše meno:

Blazena Sadovska

Blazena Sadovska

27.02.2013 12:35

Neskôr to bude prvá zeleninka, mrkvička, cibuľka, hrášok, ktorý padne za obeť ako prvý a zvyšok uskladníme do mrazničky na zimu.

Vaše meno:

Blazena Sadovska

Blazena Sadovska

27.02.2013 12:38

Už pri pohľade na obrázok sa mi zbiehajú slinky, určite pripravím nejakú vitamínovú bombu, aby sme boli odolnejší, veď práve útočí chrípka...

Vaše meno:

nika

nika

27.02.2013 12:49

...uz nech je leto aby som si mohla pripravovat rozne ovocne  a zeleninove stavy z mojej zahradky

Vaše meno:

Leonnie

Leonnie

07.03.2013 10:19

jaj, dala by som si hned

Vaše meno:

Stanka Adamčíková

Stanka Adamčíková

07.03.2013 12:43

milujem čerstvé šťavy z ovocia, sú veľmi zdravé , hlavne ked je ovocie z domácej záhradky alebo kúpené na trhoch od ľudí, čo ich pestujú doma.

Vaše meno:

Peter kobo

Peter kobo

19.03.2013 06:48

Az mi slinky tecu
 

Vaše meno:

Peterova Tereza

Peterova Tereza

25.03.2013 14:09

Zvykla som si každé ráno vypiť nalačno šťavu asi zo šietich pomarančov a je to  super, zlepšilo sa mi trávenie a v doobedných hodinách sa cítim menej unavená. Niekedy pridám aj šťavu z pólky citróna.:))

Vaše meno:

Simonikova Ingrid

Simonikova Ingrid

26.03.2013 19:42

ja každé ráno pijem pohár teplej vody s jedným citrénom hned po prebudení naštartovalo mi to spomalený metabolizmus, citron neutralizuje kyseliny a ešte aj obsahuje vitamíny a na vianoce som dostala od manžela odštavovač takže  pomaranče idu u nás na dračku- a nepoznám chutnejší nápoj ako čerstvo odštavenu štavu z ovocia... tiež mám pocit,že je to rýchly dodávač energie  a aj manžel a synovia ktorý niesu velmi na ovocie čerstvej štave sa vždy potešia či už k ranajkám alebo len tak v priebehu dna a hlavne teraz v zime ich robievam skoro denne

Vaše meno:

Blažena Sádovská

Blažena Sádovská

04.06.2013 15:48

Ovocné šťavy milujem, sú plné vitamínov, tak teda na zdravie!

Vaše meno:

Dominika Sedliaková

Dominika Sedliaková

09.02.2014 21:14

Tiež uprednostňujem šťavy z ovocia ako tie kupované džusy :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE