Bankovanie – masážna technika, ktorú si zamiluješ. Prečo?

Bankovanie je masážna technika, ktorá je súčasťou tradičnej čínskej medicíny. Podstatou tejto techniky je prisatie banky na kožu a vytvorenie tak vákua na danom mieste. Vtedy dochádza k intenzívnemu prekrveniu masírovanej časti tela. V nasledujúcom článku vám prezradíme, ako táto procedúra prebieha a aký má vplyv na zdravie človeka.

Pozri aj: Recept na domáce varené víno: 3 rôzne, ktoré sa oplatí vyskúšať!

účinky bankovania

Zdroj: Shutterstock®

Princíp bankovania

Na povrch kože sa prikladajú banky, väčšinou sklenené, v ktorých sa po priložení vytvorí podtlak, čiže vákuum. Koža a vrchná vrstva svalov sú vtiahnuté dovnútra banky. Na vytvorenie podtlaku slúži zapálený liehový tampón upevnený do pinzety alebo nožníc, ktorý sa tesne pred priložením banky na kožu vloží do banky. Takémuto bankovaniu sa hovorí suché bankovanie. Existuje aj krvavé bankovanie, kedy sa používa aj akupunktúrna ihla. Takéto bankovanie môže robiť len skúsený akupunkturista.

Banky sa prikladajú na jednotlivé body tela, napríklad na tie, ktoré sú najviac bolestivé alebo stuhnuté. Alebo môžeme nimi masírovať telo pomocou takzvaného kĺzavého bankovania. Vtedy je banka prisatá na kožu len jemne, aby sa s ňou dalo dobre pohybovať, teda kĺzať po tele. Takéto pohyblivé bankovanie je vhodné hlavne pri bolestiach chrbta a stuhnutých ramenách. Výrazne podporuje cirkuláciu krvi a lymfy – t.j. detoxikáciu tela. Je tak účinné vhodné aj pri celulitíde. Bankovanie by ste mali absolvovať niekoľkokrát, aby ste pocítili zlepšenie.

prečo vyskúšať bankovanie

Zdroj: Shutterstock®

Účinky bankovania

Pri bankovaní sa intenzívne prekrvia miesta, kde boli banky priložené. Používa sa pri bolestiach chrbta, stuhnutí šije a ramien, rôznych spazmoch, celulitíde, reumatizme, bolestiach hlavy, kožných problémoch. Bankovanie nie je vhodné vykonávať, ak ste chorý, máte horúčku, infekčné ochorenie, trombózu, kŕčové žily, gangrény. Nie je vhodné pre tehotné ženy a ženy v čase ich cyklu.

Rada na záver

Počítajte s nepríjemným sprievodným efektom bankovania, ktorým sú modriny, ktoré vznikajú na miestach, kde boli banky priložené. Zo začiatku to môže trvať aj dva týždne, kým zmiznú, neskôr vám modriny môžu vymiznúť behom 3 až 5 dní. Pri bankovaní je obzvlášť dôležité, aby ho vykonával skutočný profesionál a odborník. Preto si dobre preverte osobu, ktorá vám bankovanie bude vykonávať.

Odporúčame: Zážitkové darčeky: Prekvapenia pod stromčekom nielen pre akčných členov rodiny

3 komentárov
nika

nika

27.02.2013 12:45

Na bankovani som bola , bolo to velmi prijemne a hlavne mi to pomohlo pri bolestich chrbta. No kedze som tuto masaz absolvovala cez leto na chrbte mi zostali modre kruzky ..vyzerala som ako lienka:-) a na kupalisku kazdy po mne pozeral. Preto odporucam tuto masaz skor v zimnych mesiacoch.

Vaše meno:

Jana Komadova

Jana Komadova

10.08.2013 04:15

bola som na nom pred 20rokmi vtedy sa o tom vôbec nehovorilo ,ani som netušila čo ma čaka robila mi to ruská lekárka tiež som bola na tom v lete a musela som nosiť tričko a vysvetlovať prečo je na chrbte samá modrina ale pomohlo mi to

Vaše meno:

Blažena Sádovská

Blažena Sádovská

16.01.2014 20:09

Rada by som vyskúšala, ešte som na takej masáži nebola...

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE