Nemáte rady cviky, pri ktorých vám po tele steká vodopád potu a do tváre stúpa neznesiteľná červeň?
Vyskúšajte plávanie, ktoré patrí k ideálnym pohybovým aktivitám pre všetkých, ktorí nemusia fitness centrá.
Plávanie je tiež vhodné pre tehotné ženy, pre starších ľudí, aj pre osoby, ktoré trápi bolesť chrbtice a kĺbov, či väčšia nadváha. Dopracujte sa vďaka nemu aj vy k štíhlej línii!
Ako začať?
Je to jednoduché, premôžte hanblivosť a neriešte svoju postavu v plavkách! Potom stačí už len prekonať lenivosť a vybrať sa na najbližšiu plaváreň.
Ideálne je plávať pravidelne 1-2x do týždňa, preto ak o sebe viete, že nemáte pevnú vôľu, prehovorte kamarátku, či kolegyňu z práce, aby ste sa vzájomne ťahali a prekonávali spolu niekedy tak nekonečnú cestu za vysnenou postavou.
Pokiaľ máte citlivé oči ochráňte ich pred chlórovanou vodou plaveckými okuliarmi. Chlór z vody v bazéne môže byť nepríjemný aj k vašim vlasom, obzvlášť ak sú farbené. Hoci sa na mnohých plavárňach kúpacie čiapky už nenosia urobte výnimku, prípadne do bazéna zvoľte drdol, pri ktorom vlasy prídu do kontaktu s vodou minimálne.
Vo vašej základnej plaveckej výbave by nemali chýbať tiež šľapky, ktoré vás ochránia pred rizikom plesní zo spoločných spŕch. Ďalej osuška, uterák, hygienické potreby a samozrejme pohodlné plavky (bikiny si radšej šetrite na pláž) a môžete smelo začať.
Štýly plávania
Najčastejšie používaným plaveckým štýlom sú tzv. prsia a hneď za nimi v tesnom závese kraul.
Tie zdatnejšie z nás zvládnu aj motýlika, či znak vhodné pre divokú vodu. Tieto techniky si už ale vyžadujú dostatočnú silu v rukách.
Ak chcete svoje telo poriadne potrápiť vyskúšajte tzv. resistance swimming – plávanie v bazéne s protiprúdom. Ide o plávanie v menšom bazéne, ktorý nájdete okrem aquaparkoch aj v niektorých hoteloch a wellness centrách.
Ako nám prospieva plávanie?
Plávanie sa radí medzi kardiovaskulárne cvičenia, keďže výrazne podporuje činnosť srdca, redukuje cholesterol a pomáha spevňovať srdcové svalstvo.
Samotný pohyb vo vode je upokojujúci a pre mnohých aj relaxačný. Možno za tým hľadať príjemné spomienky súvisiace s prenatálnym vývinom, ale dozaista aj fakt, že vo vode je naše telo nadľahčené, vďaka čomu nemusíme vyvíjať priveľkú námahu.
Pohyb vo vode tak uľavuje kĺbom a spevňuje svalstvo chrbtovej aj panvovej oblasti. Pomáha znižovať krvný tlak a tiež okysličovať bunky v tele. Pri správnom dýchaní počas plávania si zároveň posilňujete pľúca aj brušnú dutinu.
30 minút intenzívneho plávania sa vyrovná 45 minútam behu na čerstvom vzduchu a zhodíte pri nich cca 200 kalórií.
Rada na záver: Nesprávne vykonávané pohyby vám môžu spôsobiť problémy s ramenami a preťaženými kolennými kĺbmi. Snažte sa preto plávať vždy celým telom a zároveň striedať aspoň dva až tri štýly. Vďaka tomu si precvičíte viac telových partií a vyhnete sa aj prípadnej rutine.