Zisti, čo je najväčšia epidémia súčasnosti a nauč sa s ňou bojovať!

Vedeli ste, že takmer polovica ľudí na svete sa často cíti osamelo? Dokazuje to viacero štúdií vykonaných v rôznych končinách sveta. To, že napríklad v Japonsku je až pol milióna ľudí, ktorí nevyšli z domu pol roka, alebo že v Británii označuje viac ako 65 percent populácie za svoju jedinú spoločnosť domáce zviera či televíziu, sú alarmujúce a zároveň veľmi smutné údaje. Aj preto sa dá samota nazvať epidémiou súčasnosti.  Je to niečo, proti čomu treba bojovať, kým nebude naozaj neskoro.

Nebezpečný hazard

Len nedávny výskum potvrdil, že osamelosť nie je len nepríjemný a smutný pocit. V skutočnosti je častý pocit osamelosti nebezpečným hazardom s ľudským zdravím. Pravidelný pocit samoty sa môže nepekne zahrať s ľudskou psychikou a môže byť spúšťačom úzkosti, depresie, halucinácií či schizofrénie. Štúdie spred piatich rokov však osamelosti pripisujú ešte oveľa väčšiu silu. Podľa nich môže sociálna izolácia ohroziť aj fyzické zdravie a spôsobiť Alzheimera, rakovinu, mŕtvicu či ochorenia srdca. Okrem toho faktom zostáva, že samota najviac desí a zároveň aj trápi mileniálov, teda mladých ľudí, ktorí žijú majoritu svojho života online.

Zaujme ťa: Vstávanie bez budíka nie je nemožné. Môžete sa to naučiť!

čo spôsobuje samota

Zdroj: Shutterstock®

Hanba vyzerá inak

Boj so samotou môže byť síce beh na dlhé trate, no určite ide o boj, ktorý sa dá vyhrať. Ako prvé psychológovia odporúčajú osamelým ľuďom pomenovať problém a následne sa zaň prestať hanbiť. Osamelosť nie je zahanbujúca a nie ste v nej sami, čo potvrdzujú cifry z výskumov. Podľa odborníkov by sa osamelí ľudia mali viac socializovať a nadväzovať nové aj obnovovať staré známosti. Pokiaľ však možno, tak mimo sociálnych sietí, ktoré sú často zdrojom pocitu osamelosti. Jednoducho zdvihnite telefón a zavolajte blízkemu či priateľovi. Porozprávajte sa osobne alebo po telefóne a určite pocítite aspoň malú zmenu. Sociálnej izolácii tiež nepomáha uzavretý priestor. Sedieť celé dni alebo týždne medzi štyrmi stenami je náročné na psychiku a osamelosť je odtiaľ vzdialená už len na malý krôčik. Odborníci odporúčajú počas dní, kedy nemáte žiadne povinnosti, jednoducho vyjsť von z bytu. Vitamín D robí svoje a čerstvý vzduch tiež dokáže celkom účinne zlepšiť náladu.

ako zápasiť so samotou

Zdroj: Shutterstock®

Nuda ju spúšťa

Respondenti štúdií o osamelosti, ktorí mali menej práce alebo žiadnu prácu, sa cítili spravidla osamelejšie ako tí respondenti, ktorí pracovali na plný úväzok. Odpoveďou je teda zamestnať sa čo najviac a obmedziť na absolútne minimum čas, kedy sa nudíte. To sa dá i prostredníctvom členstva v rôznych kluboch, či už so športovým alebo iným zameraním. Pohyb je totiž tiež cesta k zahnaniu osamelosti do kúta raz a navždy a odborníci na pretrvávajúcu osamelosť rovnako odporúčajú zvážiť, či nie je čas na domáce zvieratko.

Inšpiruj sa: Ako si uľahčiť diétu? S týmito tipmi to pôjde razom jednoduchšie

6 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

28.01.2020 06:06

Zamestnať sa čo najviac a obmedziť na absolútne minimum čas nudenia sa je určite zásadou číslo jedna.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

28.01.2020 08:41

Občas je samota fajn, keď viem, že je to chvíľka iba pre mňa a hlavne, kď viem, že o chvíľu tá moja "banda sa vráti domov"...ak sa človek nudí, nevie, čo so sebou, je najvyšší čas, si nájsť nejaký koníček, niečo, čo robí rád, pri čom zamestná svoju hlavu, myseľ a cíti sa, ako ryba vo vode....niekedy stačí trebárs si začať nejakú ručnú prácu, možno upliesť šálu...alebo ísť medzi ľudí, do tanečnej? Len treba prekročiť tú čiaru...sám chcieť.

Vaše meno:

Marta Kendrová

Marta Kendrová

28.01.2020 19:02

nijaká nuda:)

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

30.01.2020 11:14

Osamelosť je zradná ,treba sa niečim zaoberať...

Vaše meno:

Natália Hrušková

Natália Hrušková

30.01.2020 17:03

Treba si vyplniť čas aktivitami

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

01.02.2020 18:25

je to smutné, treba si nájsť nejaké aktivity a ísť medzi ľudí

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE