Zistili vám histamínovú intoleranciu, čo vám zakazuje diéta?

Jedno z ochorení, ktoré sa v poslednej dobe čoraz viac dostáva do povedomia ľudí je histamínová intolerancia. Postihuje stále viac obyvateľov, ktorí musia po jej diagnostikovaní nasadiť prísnu diétu a jesť len veľmi obmedzený výber potravín.

 

Ak trpíte pravidelnými bolesťami brucha, kožnými vyrážkami alebo migrénami, môže sa jednať práve o prejavy tohto ochorenia. 

 

Čo je histamínová intolerancia?

 

Histamínová intolerancia je ochorenie, ktoré vzniká v dôsledku nahromadenia histamínu v tele. Ten si človek vytvára sám, ale taktiež ho prijíma aj v potravinách, ktoré je potrebné obmedziť. Histamín má v ľudskom tele viacero funkcií. Ovplyvňuje fungovanie mozgu, hladkých svalov, spánok alebo psychiku. V súčasnosti trpí týmto ochorením 1 – 3 % ľudskej populácie, no je možné, že je toto percento vyššie, no príznaky sa zatiaľ neprejavili. 

 

Odporúčame vyskúšať: Vitamínová bomba medzi zeleninou - kvasená kapusta

Zistili vám histamínovú intoleranciu, čo vám zakazuje diéta?

Zdroj: Shutterstock®

Komplikovaná diagnostika

 

Keďže histamín ovplyvňuje veľmi veľa procesov v ľudskom tele, toto ochorenie sa veľmi ťažko diagnostikuje. Medzi jeho prejavy patria kožné vyrážky, svrbenie, opuch jazyka, bolesti brucha, tráviace problémy, migrény, depresie alebo u žien porucha menštruačného cyklu.

 

Prejavy ochorenia sú veľmi individuálne a u každého sa môže vyskytnúť len jeden alebo viacero druhov symptómov. Toto ochorenie sa nedá jednoznačne určiť ani z laboratórnych vyšetrení, pretože určenie hladiny histamínu je náročné. Zvyčajne sa podstupuje viacero vyšetrení, najmä gastroenterologické, pretože s histamínovou intoleranciou sa najčastejšie spája zápal tráviaceho systému.  

 

Odporúčame prečítať: 5 dôvodov prečo sú raňajky pre nás dôležité

Zistili vám histamínovú intoleranciu, čo vám zakazuje diéta?

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa liečiť?

 

Ak trpíte týmto ochorením je nutné, aby ste zo svojej stravy vylúčili všetky potraviny, ktoré sú bohaté na histamín a máte z nich zdravotné ťažkosti. Zoznam potravín je skutočne dlhý, no po dlhšom čase sami zistíte, ktoré potraviny vám škodia a ktoré nie.

 

Vyhýbať by ste sa mali potravinám ako sú mäso a údeniny, ryby, chlieb, pečivo, kysnuté cesto, kyslá kapusta, jahody, špenát, paradajky, baklažán, ananás, banány, citrusy, orechy, červené víno, káva a čokoláda. Toto je len časť z veľkého množstva potravín, ktoré musí človek s histamínovou intoleranciou vylúčiť zo svojho jedálnička. Na druhej strane, odmenou vám bude zlepšenie vášho zdravotného stavu.

 

Odporúčame prečítať: Ako sa nenakaziť chrípkou od kolegov v práci?

Zistili vám histamínovú intoleranciu, čo vám zakazuje diéta?

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com  

2 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

12.01.2016 10:27

poucny clanok

Vaše meno:

Mária Zámečníková

Mária Zámečníková

13.01.2016 09:25

Aj ja patrím k tým 3%.. Ťažko povedať, lebo každému robí niečo iné zle.. Pre mňa sú najhoršie mastné a ťažko stráviteľné jedlá a paradajky... Asi najväčšou zásadou je, aby táto osoba jedla čo možno najčerstvejšie potraviny.. Treba si všetko preštudovať, napr. aj na daosin.sk.. U mňa patrí zásada, všetko s mierou..

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE