Zlatá žila: Chúlostivý problém, ktorý rozhodne netreba zanedbať

Napriek vábivému názvu rozhodne nejde o príjemnú záležitosť. Zlatá žila je postrach všetkých – tak žien, ako aj mužov. Toto mimoriadne nepríjemné ochorenie poznáme aj ako hemoroidy a každý, kto sa s nimi kedy stretol doslova na vlastnej koži, dobre vie, ako dokážu znepríjemniť život. Predovšetkým v tejto sedavej dobe je to naozaj častý problém. Zlatej žile sa však dá aj predchádzať. Viete, ako?

Učebnicová definícia hemoroidov tvrdí, že ide o súbor ciev, hladkej svaloviny a väziva okolo análneho otvoru. Vznikajú rozšírením žíl konečníka. Dôležité je vedieť, že ich máme všetci, no ozvú sa, až keď nastane nejaký problém. Vtedy prichádza na rad ten vyššie spomínaný poetický názov s menej poetickým významom – zlatá žila. Buďme však konkrétni. Akonáhle dôjde k vyprázdňovaniu tvrdej stolice, z konečníka sa do žíl presúva veľké množstvo krvi. Následne prichádza na rad svrbenie, pálenie, bolesť až krvácanie.

 

Pozri aj: Poznáš pojem liečebné hladovanie? Prezradíme ti, na čo je dobré

Zlatá žila a hemoroidy

Zdroj: Shutterstock®

Takzvané hemoroidálne tkanivo je akýsi uzáver, ktorý má pod kontrolou udržanie a vyprázdňovanie stolice. Ale to, samozrejme, len vtedy, keď je zdravé a neporušené. A hoci ide o mimoriadne chúlostivý problém, určite ho netreba zanedbávať. V opačnom prípade totiž môže dôjsť k výraznému zhoršeniu. Práve pre intímny charakter tohto problému v skutočnosti málokto navštívi lekára, ale to je veľká chyba, pretože liečba je nevyhnutná. Existujú však aj krémy a masti, voľne dostupné v lekárni, ktoré vám s týmto problémom pomôžu. 

bolesť na toalete

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú rizikové faktory?

Pri vzniku zlatej žily hrá veľkú úlohu dedičnosť, no rozhodne aj vyšší vek. Na druhej strane, v tejto dobe sedavých zamestnaní, trápi aj čoraz viac mladých ľudí. Je to neuveriteľné, ale štatistiky dokázali, že až každého druhého človeka nad 50 rokov trápi zlatá žila. Pod zápchy alebo, naopak, hnačky sa však podpisuje predovšetkým zlá životospráva, čo je takisto často prvý krok k zlatej žile.

 

Účinnou prevenciou môže byť posilnenie jedálnička o vitamín B1 a najmä vlákninu. Popritom treba dbať na dostatočný pohyb a pitný režim. Zároveň, ak ste si zvykli navštevovať toaletu spolu s mobilom alebo novinami, rýchlo si od toho odvyknite. Práve dlhé vysedávanie na wc a priveľký tlak spôsobujú popraskanie žíl v konečníku. 

 

Odporúčame: Fitnes maniačky, pozor! Čo sa deje s telom pri nadmernom cvičení?

krvácanie z konečníka

Zdroj: Shutterstock®

Kto je najviac ohrozený?

O zlatej žile vie svoje aj množstvo tehotných žien, no vzniká aj po pôrode ako následok silného tlačenia. Dôvodom vzniku tohto ochorenia v tehotenstve je hlavne zvýšené prekrvenie v panvovej oblasti. Tento problém však býva aj častým vedľajším príznakom ochorenia pečene alebo obezity. Vyskytnúť sa ale môže aj ako následok dvíhania ťažkých vecí, nedostatočnej análnej hygieny (umývanie konečníka, ideálne po každej stolici), častého kýchania či chronického kašľa. Paradoxne sa však zlatá žila môže vyskytnúť aj ako dôsledok niektorých športov, predovšetkým cyklistiky alebo jazdy na koni. 

pálenie na konečníku

Zdroj: Shutterstock®

Že máte dočinenia so zlatou žilou, rozpoznáte veľmi rýchlo. Objaví sa spomínané pálenie, svrbenie a bolesť pri stolici. Pri zanedbávaní týchto príznakov môže dôjsť až k opuchu alebo zápalu. Už ľudia, dávno pred naším letopočtom, si pripravovali masti na hemoroidy. Ideálne je začať s prevenciou už dnes. Veď nikdy nie je neskoro začať zdravo žiť.

 

A ak vás už zlatá žila postihla, nezanedbávajte prvé príznaky, nech už je vám akokoľvek nepríjemné o tom hovoriť. Lekári sú predsa na to, aby vám poradili a pomohli s akýmkoľvek, aj tým najviac chúlostivým, problémom. Veď ide o vás a vaše zdravie – a nič nie je dôležitejšie.

7 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

22.03.2018 07:13

Otec trpel týmto problémom a veľmi mu znepríjemňoval život.

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

22.03.2018 13:15

a rozhodne nesedím na záchode s mobilom v ruke.... som na to alergická... hlavne sa to týka našich polovičiek... potom tam sedia aj pol hodinu...

Vaše meno:

Soňa Horáčková

Soňa Horáčková

22.03.2018 13:36

je to nepríjemné ochorenie....

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

22.03.2018 14:41

je to neprijemna choroba, rozhodne tam nevysedavam ako na trone

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

22.03.2018 19:21

Naše zdravie je prvoradé , veru. Našťastie s týmto problém nemám. Ale môže sa to stať každému. Tiež nemám rada,ked niekto sedí na záchode s mobilom ,novinami ,a taktiež ešte aj s cigaretou ..!!!!!

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

22.03.2018 19:47

mám veľa iných problémov, tento zatiaľ nepoznám, ale tiež neuznávam, keď sa táto miestnosť používa na iné činnosti

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

08.05.2018 13:16

je nepříjemné a bolestivé onemocnění

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE