Sú vám známe liečivé vlastnosti horčice? A napadlo by vám vôbec nazerať na horčicu ako na niečo, čo dokáže prospievať nielen varenej klobáske, ale dokonca aj zdraviu? Veď už starí Rimania a Gréci využívali horčičné semená na liečebné účely. Horčica sa tak zaraďuje medzi najstaršie liečivé koreniny na svete. Tušili ste to vôbec? Ak nie, ste na správnom mieste! Čítajte a dozviete sa, na čo všetko je horčica dobrá a prečo ju rozhodne netreba podceňovať.
Horčica je s nami už tisícky rokov
Už praotec všetkých lekárov, Hippokrates, spomínal horčicu v súvislosti s tráviacimi problémami. Využívala sa dokonca ako veľmi účinný protijed. Na úvod však treba zabŕdnuť aj do teórie a spomenúť, že horčica je prakticky výsledný produkt horčičných semien. Pôvodne teda horčica vznikla zmiešaním týchto semien s hroznovým muštom alebo octom. Dnes vzniká horčica takmer rovnako, len hroznový mušt nahrádza voda, olej či spomínaný ocot. Za jej žltú farbu môže pridanie kurkumy.
Pozri aj: Poznáš pojem liečebné hladovanie? Prezradíme ti, na čo je dobré
Aké druhy horčice sú na trhu?
Najznámejšia horčica je tá plnotučná, no poznáme aj kremžskú a dijónsku. Už menej známa je ruská či ukrajinská horčica s chrenom. Do kremžskej je pridaný cukor na zjemnenie pálivej chuti a dijónska je, ako isto viete, najštipľavejšia. Ideálne je vždy siahnuť po horčici, ktorá má na obale uvedené, že nie je umelo prifarbená a je bez chemickej konzervácie.
Skvelé je však zaradiť do jedálnička aj samotné horčičné semená v bio kvalite. Ich žutie napríklad, okrem iného, pomáha pri bolesti zubov. Konzumácia horčice má priaznivý vplyv na trávenie, zápchu a dokonca aj hemoroidy.
Horčica ako liek
Už samotné semená horčice sú účinné prírodné preháňadlo. Aj vám stará mama natierala horčicou hrudník, keď ste ochoreli? Vedela, prečo to robí, veď upokojuje pľúca a uľahčuje dýchanie. Pravidelná konzumácia horčice zabraňuje kôrnateniu ciev, znižuje krvný tlak, odstraňuje bolesti pečene a žlčníka, no takisto aj kožné vyrážky. Ak potrebujete znížiť horúčku, rozmiešajte trochu horčice v horúcom bielom víne.
Pri bolesti hlavy ju aplikujte na čelo a spánky. Ak vás trápi bolesť chrbta, zmiešajte horčicu s akýmkoľvek masážnym krémom v pomere 1:2, naneste na chrbát a po desiatich minútach osprchujte.
Zaujme ťa: Glutaman sodný: Prečo dať ruky preč od tohto jedu?
Horčica ako rastlina obsahuje takzvané glukozinoláty a selén, ktorý má protirakovinové účinky. Semená majú pomerne vysoký podiel vitamínu B, no tiež A, C a K. Ďalej obsahujú niacín, ktorý znižuje cholesterol alebo vápnik a železo. Rastlina horčice má dlhý kmeň, pomerne veľké listy, niečo ako struk, plný semienok a žlté kvety. Nájdete ju rásť doslova všade, od polí, cez záhrady, až po centrum mesta.
Za zmienku stojí, že najväčšiu spotrebu horčice majú Francúzi. Existuje dokonca aj takzvaná horčičná múka, ktorá má zase využitie pri reumatických bolestiach.
Horčica v kozmetike
Horčičné náplasti sa aj dnes používajú na dnu alebo artritídu. V Indii si horčicou dokonca potierajú pokožku hlavy a podporujú tým rast vlasov. V kuchyni má horčica pomerne široké uplatnenie. Hoci jej prischla úloha dochucovadla pečenej alebo varenej klobásy, výborná je aj v marinádach či omáčkach. Výborne sa hodí k akémukoľvek mäsu.
No fakt, že horčica je malý zázrak, dokazuje aj jej bohaté využitie v kozmetike. Zmiešaná s inými prísadami sa používa ako pleťová maska, kúpeľ či zábal proti celulitíde. Na tvár ju však môžete naniesť, v tenkej vrstve, aj bez inej prísady. Po jej zmytí bude pleť vašej tváre jemnejšia, bude pôsobiť zdravšie a lesklejšie. Nielen majonéza alebo jogurt, ale aj horčica je dokonalá prvá pomoc na slnkom spálenú pokožku. Dajte väčšiu šancu tomuto dochucovadlu – určite sa vám odmení!