Aká je najlepšia ochrana pred toxínmi a tráviacimi problémami? Jednoznačne táto bylinka!

Ako sa hovorí, v prírode vieme nájsť liek takmer na každý neduh. A práve dnes v nej budeme hľadať jedného pomocníka, ktorý predstavuje skvelú ochranu pred toxínmi a rovnako zatočí s rozličnými nepríjemnými tráviacimi ťažkosťami. Reč je o bylinke s krásnymi fialkovými kvetmi a vysokou štvorhrannou stonkou, ktorá v sebe ukrýva množstvo cenných látok. Zistite o nej viac v nasledujúcom článku!

Poznáte betoniku?

Betonika lekárska, latinsky Betonica officinalis alebo ľudovo betonia či babin zub, je trváca bylina z čeľade hluchavkovité. Ide o prastarú rastlinku, ktorá bola údajne známa už v stredoveku, a to najmä v oblastiach Stredomoria. Dnes je najmä euroázijským druhom. Na Slovensku je betonika rozšírená od nížin až po pásmo hôr. Rastie skôr na suchších a krovitých stráňach s dostatkom svetla. Nevadia jej kamenisté či piesočnaté pôdy. Naraziť na ňu môžeme v lesoch aj na horských lúkach.

Betonika je charakteristická priamou nerozkonárenou hranatou stonkou, ktorá zvyčajne dorastá do výšky 20 až 60 centimetrov. Listy má stopkaté, podlhovasto vajcovité a do dvoch tretín protistojné. Zvyčajne fialkovasté kvety majú kalichy a v hornej časti stonky sú zoskupené do hustých klasov. Celá rastlina je navyše chlpatá. Pre liečebné účely sa zberá kvitnúca vňať betoniky, čo je zvyčajne obdobie medzi májom či júnom až augustom. Vňať je možné následne vysušiť v tieni či v umelých podmienkach do 40 °C.

Odporúčame: Je červená šošovica aj v tvojom jedálničku? Ak nie, rozhodne to zmeň!

účinky betoniky lekárskej

Zdroj: Shutterstock®

Má mnohé liečivé vlastnosti

Betonika lekárska je v ľudovom liečiteľstve cennou bylinkou, pretože má skutočne blahodarný vplyv na organizmus a je nápomocná pri mnohých zdravotných problémoch. Za svoje vlastnosti vďačí práve i mnohým látkam, ktoré obsahuje, ako sú napríklad triesloviny, éterické oleje, horčiny, cholín, minerálne látky či vláknina. Betonika lekárska má antiseptické a detoxikačné účinky. Priaznivo vplýva v prvom rade na sliznice tráviaceho traktu. Triesloviny pôsobia sťahujúco, čo je prínosné napríklad pri zápaloch slizníc tráviaceho systému. Táto bylinka dokáže na povrchu tráviacich orgánov vytvárať akýsi ochranný film.

Použitie betoniky je účinné pri ochoreniach žalúdka aj čriev. Okrem toho bojuje táto bylina proti prenikaniu toxínov do krvného obehu. Rovnako do určitej miery zvyšuje zrážanlivosť krvi. Betonika ďalej pozitívne ovplyvňuje aj dýchacie cesty a najmä nervový systém. Nápomocná môže byť pri nespavosti či nervovej vyčerpanosti. Upokojuje a potláča aj bolesti hlavy. Nakoniec sa osvedčila aj pri použití zvonka. Podporuje regeneráciu pokožky a účinne bojuje i proti rozličným kožným infekciám.

betonikový čaj

Zdroj: Shutterstock®

Ako ju správne používať?

Okrem vlastného zberu si je možné betoniku priamo v sušenom stave zaobstarať aj v lekárni, predajniach s bylinami a zdravými potravinami či na internete. Sušenú vňať je možné využiť na prípravu odvaru na vnútorné aj vonkajšie použitie. V prvom rade si z nej môžete uvariť betonikový čaj, ktorý je veľkým pomocníkom najmä pri spomínaných zažívacích ťažkostiach, ale aj v prípadoch, keď vás trápi nervové napätie či zápaly horných dýchacích ciest.

Jednu čajovú lyžičku sušenej bylinky zalejte približne 2,5 dcl vriacej vody a nechajte lúhovať asi 10 minút. Počas ťažkostí si tento zápar môžete dopriať 2 razy denne. Pre vonkajšie použitie môžete zapariť približne 3 polievkové lyžice sušenej drogy 2,5 dcl vriacej vody, prípadne môžete bylinu aj priamo prevariť. Takýto silnejší odvar je vhodný na ošetrenie zle sa hojacich rán, opuchlín či kožných ochorení. Dezinfikujete tak postihnuté oblasti a rovnako podporíte hojenie pokožky.

Pozri aj: Ako odhaliť zápal v tele? Spravia to za nás listy tejto známej rastliny!

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

9 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

13.05.2019 06:39

Ešte som sa s ňou nestretla, vďaka za článok!

Vaše meno:

Martina Varhaníková

Martina Varhaníková

13.05.2019 11:30

ani ja som o nej nepočula..ale je veľa bylí s podobnými účinkami.

Vaše meno:

Jana Tonhauserová

Jana Tonhauserová

13.05.2019 13:07

Ani ja som sa ešte s ňou nestretla a nevšimla si ani v lekárni...

Vaše meno:

Alžbeta Neuschlová

Alžbeta Neuschlová

13.05.2019 15:06

Vyskúšam

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

13.05.2019 20:40

Zatial som o nej nepočula no rada ju vyskúšam

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

17.05.2019 10:37

dakujem za info rada som si prečítal

Vaše meno:

Zdena Paňková

Zdena Paňková

17.05.2019 12:03

O tejto bylinke som nepočula, ale vďaka za info.

Vaše meno:

Zlatuša Holubová

Zlatuša Holubová

27.05.2019 13:55

Už to sérum niekto vyskúšal a odobril? Podľa článku by to malo byť účinné.

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

01.06.2019 09:51

betoniku nepoznám ...

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.