Odkyslite vaše telo. Chorobám sa v zásaditom prostredí nedarí!

Strava, ktorú denne prijímame ovplyvňuje organizmus vo viacerých smeroch. Okrem váhy či množstva potrebných živín môže vplývať na pH vnútorného prostredia človeka.

To sa pohybuje od kyslého až po zásadité, pričom najdôležitejšie je nájsť medzi nimi istú rovnováhu, aj keď je potrebné smerovať skôr k zásaditému prostrediu. Povieme vám, prečo je to tak a čo robiť v prípade, ak je vaše telo veľmi prekyslené!

Kyslé prostredie v tele človeka spôsobuje iba škody. V prvom rade je takéto prostredie skvelým miestom pre vznik mnohých ochorení, množenie kvasiniek a škodlivých baktérií. Ak je organizmus kyslejší, ako by mal byť, snaží sa nastoliť rovnováhu tým, že uvoľňuje zásadité minerály z kostí ako napríklad horčík, vápnik aj fosfor. To však telu nakoniec škodí, pretože kosti a zuby trpia na nedostatok minerálov, čím sa oslabuje aj imunita.

Rovnováha je veľmi dôležitá, preto nie je potrebné kyselinotvorné potraviny vylúčiť z jedálnička, no príjem tých zásadotvorných by mal byť vyšší. Je to ako s vyváženou stravou, ktorá má telu dopriať dostatok všetkého, čo potrebuje. Telo je zdravé iba vtedy, ak sa mu nič neodopiera, ale naopak dostane všetko potrebné v správnom pomere. Prinášame vám zoznam potravín, ktoré vám pomôžu udržať pH vášho tela v norme a zabojujú proti prekyslenému organizmu.

Do svojho jedálnička zaraďte nasledujúce zásadotvorné potraviny:

 

1. Kapusta

 

Ak hovoríme o kyslom prostredí, veľkým pomocníkom proti nemu je zelená zelenina. Výborná je kapusta, ktorá má okrem všetkého aj protirakovinové účinky a obsahuje množstvo vitamínu C. Pomáha udržiavať správnu činnosť štítnej žľazy aj zdravú mikroflóru.

 

Bude vás zaujímať: 6 tipov ako udržať váš domov uprataný každý deň

zásaditá špargľa odkysluje organizmus

Zdroj: Shutterstock®

2. Špargľa a brokolica

 

Toto sú ďalší zástupcovia zelenej zeleniny a opäť silno zásadotvorní. Špargľu môžeme zaradiť medzi najviac zásadité potraviny s pH až 8,5 a podobne je na tom aj brokolica. Obe potraviny sú navyše plné vitamínov, antioxidantov aj vlákniny.

 

3. Cesnak

 

Tento malý pomocník sa v kuchyni často používa na dochucovanie jedál. O cesnaku je známe, že dokáže pomôcť s viacerými zdravotnými problémami a kyslé prostredie organizmu nie je výnimkou.

 

4. Citrón a limetka

 

Aj keď by sa to mohlo zdať zvláštne, citrón s limetkou sú silno zásaditým ovocím. Ich veľmi kyslá chuť totiž nemá nič spoločné s tým, ako pôsobia vnútri tela. Okrem týchto dvoch spomínaných druhov ovocia sú pre odkyslenie výborné prakticky všetky známe citrusové plody.

 

Bude vás zaujímať: Cíťte sa skvelo počas celého dňa vďaka posteľovému strečingu!

silno zásadotvorný melón odkysluje organizmus

Zdroj: Shutterstock®

5. Melón a banány

 

Červený melón má pH 9,0, a to znamená, že je skvelým bojovníkom proti kyslému prostrediu. Pri banánoch je však potrebné dať si pozor. Jedzte ich až dostatočne zrelé, pretože inak budú mať presne opačný účinok a zvýšia kyslosť vášho žalúdka.

 

6. Mandle, orechy, semená

 

Mandle, lieskové oriešky, gaštany, tekvicové semená, slnečnicové semená, sezam, ľanové semená, kmín a akékoľvek naklíčené semená – to všetko sú výborné zásadotvorné potraviny.

 

Bude vás zaujímať: Máte príznaky jarnej únavy? Prekonajte ich čo najskôr!

olivový olej na odkyslenie

Zdroj: Shutterstock®

7. Olivový olej a iné

 

Mnohé oleje sú pre odkyslenie vhodné. Repkový olej je mierne zásaditý, ale napríklad taký olivový či kokosový sú už veľmi silno zásadité. Vhodný je aj olej ľanový, konopný či avokádový.

 

Rada na záver

Nielen voľbou správnych potravín je možné navodiť v tele rovnováhu. Potrebné je dbať na dostatočný prísun minerálov. Tie totiž v tele neutralizujú kyseliny a touto cestou sa bezpečne vylúčia z tela. Dôležitý je aj prísun tekutín, najlepšie v podobe čistej vody, prípadne vody s citrónom. Správnou voľbou sú aj bylinné čaje a zeleninové šťavy.

Bude vás zaujímať: Desať dôvodov prečo sú práve Bardejovské kúpele najlepšie

3 komentárov
Mária Chromíková

Mária Chromíková

26.04.2017 11:47

Snažím sa jesť skoro všetko ,čo je uvedené v článku.

Vaše meno:

Viera Zoreníková

Viera Zoreníková

07.05.2017 14:55

...aha - a v tomto článku som hneď našla odpoveď ako na prekyslený organizmus, po tom, ako ste vypísali, ktoré potreviny ho prekysľujú... super-srdečná vďaka

Vaše meno:

Helena Zobková

Helena Zobková

20.10.2017 16:08

S prekyslením organizmu mám problém, tak veľmi musím sledovať svoj jedálniček. Každý príspevok s touto tematikou vítam.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE