Avokádový olej: Je zdravý alebo nie? Jeho účinky ťa prekvapia!

O úžasných účinkoch obľúbeného avokáda počúvame snáď z každej strany. Je plné zdravých tukov, draslíka aj vitamínov skupiny B. Vedeli ste však, že existuje aj avokádový olej? Ak sa chcete o tomto produkte dozvedieť viac, určite neprehliadnite nasledujúci článok! Prezradíme vám všetko dôležité o jeho skutočných účinkoch a spôsoboch využitia. Avokádový olej má totižto niekoľko osobitých vlastností, ktoré sa rozhodne oplatí poznať.

Čo vieme o avokádovom oleji?

Avokádový olej je pripravovaný z plodov hruškovca amerického lisovaním za studena. Vďaka tomuto šetrnému procesu si produkt zachováva dôležité živiny či vitamíny, ktoré sú prítomné aj v čerstvom avokáde. Hruškovec americký z čeľade vavrínovité pochádza z Južnej Ameriky. Jeho plody sú na našej planéte pestované už tisícky rokov, no do Európy sa dostali pravdepodobne až v 16. storočí. Avokádo je typické svojím hruškovitým tvarom, pevnejšou tmavozelenou až čiernou šupkou a žltkastou až svetlozelenou dužinou, ktorá má maslovú konzistenciu. Uprostred plodu sa ešte nachádza väčšia kôstka.

Olej z avokáda je charakteristický svojou zlatožltou farbou s jemným zelenkastým nádychom. Jeho chuť je tak trochu oriešková. Využíva sa v gastronómii aj kozmetickom priemysle. Avokádový olej bez väčších problémov zoženiete na internete, v predajniach so zdravou výživou aj v niektorých väčších supermarketoch. Ide však o jeden z najkvalitnejších olejov vôbec, čo má vplyv i na jeho vyššiu cenu. Tá sa pohybuje od 5 či 6 eur za 250 ml balenie.

Pozri aj: Zisti, prečo jesť paradajky každý deň! Ako ovplyvnia tvoje zdravie?

účinky avokádového oleja

Zdroj: Shutterstock®

Odhaľte jeho vlastnosti!

Aké vlastnosti má však spomínaný avokádový olej? Najskôr si môžeme povedať, ktoré cenné látky ukrýva. Tvorený je najmä nenasýtenými mastnými kyselinami, napríklad kyselinou linolovou či olejovou. Tento olej je tiež skvelým zdrojom viacerých vitamínov, a to hlavne vitamínov E, A aj D. Okrem toho telu doplní železo, fosfor či draslík. Avokádový olej má silné antioxidačné účinky a napomáha v tele bojovať proti voľným radikálom. V prvom rade však blahodarne pôsobí najmä na stav ciev. Napomáha ich prečisťovať a ochraňuje ich pred poškodením. Vplýva totiž na znižovanie hladiny zlého cholesterolu a rovnako sa podieľa na udržiavaní dobrej úrovne krvného tlaku.

Tento jedinečný olej je tak skvelým pomocníkom pri prevencii srdcovo-cievnych ochorení. Olej z avokáda ďalej priaznivo pôsobí na stav ďasien či proces trávenia. Osožný môže byť napríklad pri problémoch s nepravidelným vyprázdňovaním. Pri použití zvonka má tiež blahodarný vplyv na pokožku. Pleti napomáha udržiavať si potrebnú elasticitu a bojuje proti drobným vráskam. Taktiež podporuje hojenie kože. Osvedčil sa pri liečbe kožných ochorení aj rán. Potrebnú výživu dokáže dodať i vlasom. Pôsobí na regeneráciu vlasov a potláča ich nadmerné vypadávanie.

použitie avokádového oleja

Zdroj: Shutterstock®

Ako ho používať?

Olej lisovaný z avokáda je možné využívať zvonka i zvnútra. V prvom rade má nezastupiteľné a právoplatné miesto v každej zdravej kuchyni. Jednou z jeho najlepších vlastností je totižto aj vysoká odolnosť a stabilita voči teplu. Bod horenia, pri ktorom sa avokádový olej už začína prepaľovať, je až okolo 200 či 250 °C. To znamená, že je vhodný na vysmážanie, grilovanie, pečenie či varenie. Jeho chuť sa skvele dopĺňa s mäsom a rybami, no krok vedľa nespravíte, ani keď ho použijete pri pečení múčnikov. Svoje miesto však dozaista nájde aj v studenej kuchyni. Môžete ho použiť do šalátov, zálievok, omáčok, marinád či dresingov.

Avokádový olej tiež môžete po jednej lyžičke užívať ráno nalačno, aby ste podporili svoje zdravie a zabojovali proti vyššie spomenutým neduhom. Okrem toho je tento olej veľmi vhodný na vonkajšie používanie. Môžete ho votrieť do nechtovej kožtičky aj končekov vlasov. Jeho blahodarné účinky však najviac ocení asi vaša pleť. Pokojne ním nahraďte napríklad nočný krém. Vždy ho však nanášajte na vlhkú pleť. Taktiež ním môžete pravidelne ošetrovať pokožku postihnutú nejakým kožným ochorením. Nápomocný je pri liečbe akné aj nepríjemných kožných zápalov či pri popáleninách.

Odporúčame: Ako vyzerajú slávne hviezdy dnes? Dostihla ich staroba, alebo starnú s noblesou?

3 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

01.03.2019 07:49

Skvelý pomocník!

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

01.03.2019 18:42

ešte som nemala tú česť stretnúť sa s avokádovým olejom, dúfam, že to čoskoro napravím

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

18.04.2019 09:03

Super alternatíva.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE