Glutaman sodný: Prečo dať ruky preč od tohto jedu?

MSG (monosodium glutamate), E621, či rastlinný alebo bielkovinový hydrolyzát. Pod všetkými týmito názvami sa skrýva starý známy glutaman sodný. Hovorí sa, že jeho história siaha do dávnej Číny a Japonska, kedy ho kuchári využívali na ochucovanie jedál použitím riasy Laminaria japonica, ktorá obsahovala veľké množstvo prírodnej formy glutamanu. Dlhé roky ostalo toto korenie vo svojej vlasti. Až niekedy v 20. storočí počas 2. svetovej vojny sa dostalo do sveta. Tesne potom nastal veľký boom a začala sa vyrábať náhrada prírodnej formy glutamanu sodného, ktorý dokázal, a stále dokáže, oklamať jazyky ľudí pri požívaní nekvalitného jedla s pomerne príjemnou mäsovou príchuťou.

 

Umami – piata chuť

Okrem kyslej, horkej, sladkej a slanej chute, existuje ešte piata, tzv. glutamátová chuť - umami. Zdrojom umami je práve glutaman sodný, ktorý po dotyku s receptormi nachádzajúcimi sa na jazyku vytvorí spomínanú chuť pripomínajúcu mäso.

 

Glutaman sa bežne vyskytuje v mozgu či vo svaloch. Taktiež aj v potravinách, ako parmezán, paradajky, hríby, mäso a ďalšie. Táto forma je však čisto prírodná a nie je nijako nebezpečná.

 

Na druhej strane sa však chemicky vytvorený glutaman sodný nachádza v instantných polievkach, koreninových zmesiach, fast foodoch, dressingoch, čipsoch atď.

 

Pozri aj: Alergia na kakao: Čo všetko môže človeku spôsobiť čokoláda?

Glutaman sodný v čipsoch

Zdroj: Shutterstock®

Účinky MSG

Jeho najzásadnejší účinok je poškodzovanie, ba až dokonca usmrcovanie nervových buniek. Po ich usmrtení, začne naše telo vyžadovať vyšší prísun energie. Môžu prísť na rad bolesti hlavy, búšenie srdca, závraty, vyrážky ale aj chuť na sladké, ako náhrada rýchleho zdroja energie.

 

S týmto procesom sú ďalej spojené z dlhodobého hľadiska Alzheimerova či Parkinsonova choroba, depresie a obezita. Zo štúdie skúšanej na potkanoch sa zistilo, že potkany, ktoré dostávali do stravy dávky umelo vytvoreného glutamanu sodného, priberali na váhe viac, ako tie, ktoré ho nedostávali. Išlo o to, že skúmané potkany sa stávali rezistentné na leptín. Leptín je hormón, ktorý hlási telu, že je najedené. Ak máte príliš vysokú rezistenciu na tento hormón, vaše telo nedokáže rozpoznať, že už má dosť, a preto ste stále hladní. U ľudí sa rezistencia na leptín považuje za predzvesť inzulínovej rezistencie a následnej cukrovky.

 

Odporúčame tiež: Už viac nevyhadzuj škrupiny z vajec! Pozri, ako ti pomôžu.

Glutaman sodný v čínskej kuchyni

Zdroj: Shutterstock®

Je vôbec možné vyhnúť sa mu?

Verte alebo nie, vyhnúť sa glutamanu alebo iným škodlivým látkam v potravinách je na Slovensku ťažšie, ako by sme si mohli myslieť. Po prvé, v potravinách sa MSG vyskytuje pod rôznymi názvami.

 

A druhý dôvod je, že výrobcovia môžu u nás dať do svojho produktu prakticky čokoľvek povolené v množstve menej ako 0,5 gramu na porciu a následne uviesť, že výrobok je bez danej prísady. Napríklad, ak váš obľúbený balík krekrov váži 100 gramov, potom môže výrobca doň s čistým svedomím dať 5 g glutamanu ak uvedie, že jedna porcia výrobku váži 10 g. Takýto výrobok by mohol mať na obale označenie: „Bez glutamanu sodného.” Je to síce prestrelený príklad, ale takto to u nás funguje.

 

Na záver už len veľa trpezlivosti pri čítaní etikiet a následnom výbere potravín, ktoré vás dovedú k pevnému zdraviu.

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

12 komentárov

Soňa Krátka

Soňa Krátka

01.01.2018 08:35

iba raz som kdesi zjedla nejakú ázijskú polievku a nebolo mi z nej dobre, možno, že aj toto je príčinou

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

01.01.2018 10:45

fast food je pre mna tabu.... vegetu si vyrabam doma so susenej zeleniny.... a ine nezdrave produkty s glutikom nekupujem

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

01.01.2018 14:53

Glutamanu sa vyhýbam ako sa len dá, občas síce zhreším, ale nie je to také strašné...no veru, nenapadlo ma odsledovať, či bolesti hlavy alebo búšenie srdca nemajú niečo spoločné s tým čo som zjedla.

Vaše meno:

Mária Frnová

Mária Frnová

01.01.2018 16:37

glutamanu sa snažím vyhnúť...ale mám pocit,že je vo väčšine potravín, takže nie vždy je to možné

Vaše meno:

Ján Komada

Ján Komada

01.01.2018 17:14

domáca strava je naj

Vaše meno:

Marie Gutmannová

Marie Gutmannová

01.01.2018 19:37

...to ste ma nepotesili, tieto cenné informácie sú šokujúce, aj keď ozaj pomaly budeme mat umelotinu, chémiu...ozaj vo všetkom alebo ako náhradu klasickej poctivej stravy

Vaše meno:

Ľuba Reháková

Ľuba Reháková

01.01.2018 22:53

Neprijemne, hlavne ked sa v potravinach glutaman tazko odhaluje ...

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

02.01.2018 14:14

Malý, veľký jed, zostáva sa mu naozaj vyhýbať.

Vaše meno:

Jana Čipková

Jana Čipková

02.01.2018 19:49

Pri nakupovaní vegety, bujónov a hotových výrobkoch vždy čítam, či obsahuje glutaman, ak áno nikdy tovar nekúpim.

Vaše meno:

Anna Bútorová

Anna Bútorová

03.01.2018 07:26

veru ruky preč od tohto "super dochucovadla"

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

08.01.2018 20:24

Ja varím každý deň . Viem čo do toho dávam ,čerstvé potraviny sú Naj.. Niekedy som mala rada Kebab,ale v Nemecku ..Tu čo predávajú ,je hnus..!! Vlastne vôbec nejedávam vo Fast foodoch . Pozerám na obaly v potravinách ,snažím sa kupovať veci bez Ečiek a pod. umelín..!!!!

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

10.01.2018 10:54

V dnešnej dobe je to potrebné čítať zloženie a pôvod potravín

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.