MSG (monosodium glutamate), E621, či rastlinný alebo bielkovinový hydrolyzát. Pod všetkými týmito názvami sa skrýva starý známy glutaman sodný. Hovorí sa, že jeho história siaha do dávnej Číny a Japonska, kedy ho kuchári využívali na ochucovanie jedál použitím riasy Laminaria japonica, ktorá obsahovala veľké množstvo prírodnej formy glutamanu. Dlhé roky ostalo toto korenie vo svojej vlasti. Až niekedy v 20. storočí počas 2. svetovej vojny sa dostalo do sveta. Tesne potom nastal veľký boom a začala sa vyrábať náhrada prírodnej formy glutamanu sodného, ktorý dokázal, a stále dokáže, oklamať jazyky ľudí pri požívaní nekvalitného jedla s pomerne príjemnou mäsovou príchuťou.
Umami – piata chuť
Okrem kyslej, horkej, sladkej a slanej chute, existuje ešte piata, tzv. glutamátová chuť - umami. Zdrojom umami je práve glutaman sodný, ktorý po dotyku s receptormi nachádzajúcimi sa na jazyku vytvorí spomínanú chuť pripomínajúcu mäso.
Glutaman sa bežne vyskytuje v mozgu či vo svaloch. Taktiež aj v potravinách, ako parmezán, paradajky, hríby, mäso a ďalšie. Táto forma je však čisto prírodná a nie je nijako nebezpečná.
Na druhej strane sa však chemicky vytvorený glutaman sodný nachádza v instantných polievkach, koreninových zmesiach, fast foodoch, dressingoch, čipsoch atď.
Pozri aj: Alergia na kakao: Čo všetko môže človeku spôsobiť čokoláda?
Účinky MSG
Jeho najzásadnejší účinok je poškodzovanie, ba až dokonca usmrcovanie nervových buniek. Po ich usmrtení, začne naše telo vyžadovať vyšší prísun energie. Môžu prísť na rad bolesti hlavy, búšenie srdca, závraty, vyrážky ale aj chuť na sladké, ako náhrada rýchleho zdroja energie.
S týmto procesom sú ďalej spojené z dlhodobého hľadiska Alzheimerova či Parkinsonova choroba, depresie a obezita. Zo štúdie skúšanej na potkanoch sa zistilo, že potkany, ktoré dostávali do stravy dávky umelo vytvoreného glutamanu sodného, priberali na váhe viac, ako tie, ktoré ho nedostávali. Išlo o to, že skúmané potkany sa stávali rezistentné na leptín. Leptín je hormón, ktorý hlási telu, že je najedené. Ak máte príliš vysokú rezistenciu na tento hormón, vaše telo nedokáže rozpoznať, že už má dosť, a preto ste stále hladní. U ľudí sa rezistencia na leptín považuje za predzvesť inzulínovej rezistencie a následnej cukrovky.
Odporúčame tiež: Už viac nevyhadzuj škrupiny z vajec! Pozri, ako ti pomôžu.
Je vôbec možné vyhnúť sa mu?
Verte alebo nie, vyhnúť sa glutamanu alebo iným škodlivým látkam v potravinách je na Slovensku ťažšie, ako by sme si mohli myslieť. Po prvé, v potravinách sa MSG vyskytuje pod rôznymi názvami.
A druhý dôvod je, že výrobcovia môžu u nás dať do svojho produktu prakticky čokoľvek povolené v množstve menej ako 0,5 gramu na porciu a následne uviesť, že výrobok je bez danej prísady. Napríklad, ak váš obľúbený balík krekrov váži 100 gramov, potom môže výrobca doň s čistým svedomím dať 5 g glutamanu ak uvedie, že jedna porcia výrobku váži 10 g. Takýto výrobok by mohol mať na obale označenie: „Bez glutamanu sodného.” Je to síce prestrelený príklad, ale takto to u nás funguje.
Na záver už len veľa trpezlivosti pri čítaní etikiet a následnom výbere potravín, ktoré vás dovedú k pevnému zdraviu.