Modrotlač: Módny ošiaľ, ktorý ťa jednoducho očarí

V minulosti úplne bežná až všedná, neskôr absolútne v úzadí až takmer zabudnutá a dnes? Dnes zažíva svoju renesanciu a každý, kto má rád tradície a vie oceniť čaro krásy a kvality, sa z toho nesmierne teší. Jedným slovom: Modrotlač.

Modrotlač v móde aj v bytových dekoráciách

Modrotlač je späť a vyskytuje sa, na naše potešenie, všade. Na oblečení (dokonca aj na svadobných šatách), na kabelkách a batohoch, na najrôznejších módnych doplnkoch, no zároveň aj na posteľnej bielizni a iných textíliách v domácnosti. Modrotlač nie je len obyčajná látka; je to o čosi viac. Preto sme sa jej prizreli zblízka. Čo to teda tá modrotlač je?

 

Ako ste si isto domysleli, ide o špeciálnu techniku farbenia látky, predovšetkým bavlny. Látka je farbená v indigu a vzor sa na ňu tlačí cez takzvanú rezervu (špeciálnu zmes, vďaka ktorej sa látka na mieste, kde je vzor, nezafarbí a zostáva biela). Pôvodne vznikala modrotlač na zdobenie látok, z ktorých sa šili kroje.

 

Odporúčame: Folklórny motív: Trendová záležitosť alebo návrat ku koreňom?

čo je modrotlač

Zdroj: Shutterstock®

Modrotlač pod mikroskopom

Spomenuli sme indigo, preto treba poznamenať, že ide o farbu z rastliny s názvom indigovník (Indigofera tinctoria). Farbivo je, ako isto viete, v konečnom dôsledku tmavomodré, hoci pôvodne má zelenožltú farbu. Na modrú sa mení až oxidáciou. Ale späť z chemického laboratória k samotnej látke. Tá musí byť pred tlačou starostlivo naškrobená.

Možno nám dáte za pravdu, že istý čas bolo všetko tradičné, ľudové, folklórne, pôvodné... nami zatracované, zosmiešňované, jednoducho sme sa odmietali „ťapkať“ v minulosti a naopak, boli sme vo vytŕžení zo všetkého svetového, teda západného, teda amerického. Dnes sa toto naše smerovanie otočilo, respektíve pomaly, ale isto otáča. Obraciame sa späť k tradíciám a koreňom, možno aj trošku zahanbení, že sme ich na chvíľku zatlačili do úzadia kvôli tomu novému a „super bombastickému“.

modrotlač v móde

Zdroj: Shutterstock®

Nech žije návrat ku koreňom!

Dôkazom toho, že nám začína byť čoraz vzácnejšie to, čo vyrobili a čo nám zanechali naši praprastarí rodičia, je aj veľkolepý návrat modrotlače. Svedčí o tom znovuzakladanie modrotlačových dielní po celom Slovensku, v ktorých je poctivosť výroby hodnotou číslo jedna. Mimochodom, vedeli ste, že prvá slovenská dielňa na modrotlač fungovala už na začiatku 18. storočia? Tomu sa hovorí módny návrat vo veľkom štýle, čo poviete?

Vyrobiť modrotlač však vôbec nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Veď už len fakt, že si vyžaduje stopercentnú bavlnu, ukazuje kvalitu a význam tohto „remesla“, o samotnom procese ani nehovoriac. Samotné know-how si však dielne modrotlače, pochopiteľne, starostlivo strážia.

Neprehliadni: V jednoduchosti je krása: Vie to aj Adela Vinczeová Banášová

modrotlač v oblečení

Zdroj: Shutterstock®

Ak je aj vám blízke všetko pôvodné, tradičné, ľudové a navyše kvalitné a poctivé, modrotlač si rozhodne zaobstarajte, či už v podobe módneho doplnku, textílie do domácnosti alebo na chalupu či niekoľkých metrov poctivej modrotlačovej látky, z ktorej si samy vyrobíte niečo pekné, podľa vlastných predstáv. Veríme, že vás modrotlač očarila rovnako ako nás. :-)

15 komentárov
Mária Chromíková

Mária Chromíková

12.06.2018 10:45

určite nie je na zahodenie,nejaké šaty a blúzky by som privítala v mojom šatníku.

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

12.06.2018 18:01

pamätám si z detských čias, je dobre, že sa to vracia späť a určite si kúpim niečo, keď sa mi naskytne príležitosť, lebo v bežných obchodoch v nákupných centrách to určite nekúpim

Vaše meno:

Alžbeta Remencová

Alžbeta Remencová

12.06.2018 19:28

zatial mam u seba v skrini len folklorny opasok, ale asi je cas rozsirit si satnik :)

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

12.06.2018 20:52

modrá sa mi vždy páčila a prevažuje dodnes v mojom šatníku..

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

12.06.2018 21:35

Modrotlač je krásna,pamätám si ju,ked som bola malá.Už len zájsť niekde do obchodu a pár kúskov si kúpiť.

Vaše meno:

Ľudka Uličná

Ľudka Uličná

13.06.2018 16:47

pekná je ta modro tlač

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

13.06.2018 19:12

modrotlač mi vždy pripomínala len zástere, ale dnes slávi návrat vo veľkom štýle a prijala by som nejaké kúsky do šatníka

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

13.06.2018 21:07

modrotlač sa mi veľmi páči..

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

18.06.2018 16:03

Krásne,slovenské!

Vaše meno:

Juliana Šurkovská

Juliana Šurkovská

19.06.2018 09:43

zaujímavé šaty, páčia sa mi

Vaše meno:

Jana Pitonakova

Jana Pitonakova

19.06.2018 20:41

zatiaľ mám len sukňu, ale určite by som privítala niečo aj na vrch tela. Len pre tie prsatejšie ako ja je to občas problém.

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

22.06.2018 12:46

taky jsem modrotisk moc ráda nosila a slušel mi

Vaše meno:

Jana Uhrová

Jana Uhrová

08.07.2018 16:30

toto sa mi páči, vyzerá to super

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

09.07.2018 21:33

Stará dobrá klasika úžasné a orginálne a hlavne naše slovenské

Vaše meno:

Ľudmila Sedlická

Ľudmila Sedlická

06.08.2018 06:52

móda sa stále opakuje, aj modrotlač je toho dôkazom

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE