Zimný kabát - ako si správne vybrať !

Široká ponuka kabátov a ich aktuálne trendy sú také pestré, až samy sebe protirečia. Diktát módy už vonkoncom nie je taký prísny, ako kedysi. Módne trendy sa stávajú skôr odporúčaním.

 

Kabátová sezóna vrcholí, no vzhľadom na mrazivé počasie je stále aktuálna. Výhodou je, že už máme prehľad v aktuálnej ponuke a vieme ju zhodnotiť. Neviem, aké sú vaše skúsenosti, ale my sme sa za pekným a kvalitným kabátom celkom slušne nabehali. Celková situácia v obchodoch je doslova DESIVÁ.

 

 

 

Zimný kabát - ako si správne vybrať !

Veľa z nás si vyberá na prvý pohľad možno aj pekné. No poväčšine tenké, nekvalitné a škrabavé umeliny. Stačí, že sa o ne zákazník v obchode len obtrie, a už sú na nich žmolky. Mnohokrát to nie je ani tak o peniazoch, ako skôr o neznalosti. Preto malý rýchlokurz nie je od veci :)

Široká ponuka kabátov a ich aktuálne trendy sú také pestré, až samy sebe protirečia. Diktát módy už vonkoncom nie je taký prísny, ako kedysi. Módne trendy sa stávajú skôr odporúčaním či inšpiráciou. Pri výbere zimného kabáta je dôležitý strih i jeho vypracovanie. Kabát musí sadnúť v pleciach a nesmie sa vlniť v driekovej oblasti. Kameňom úrazu je však materiál – ten určuje, či bude kabát teplý, ako sa bude udržiavať, či si zachová tvar a ako dlho vydrží „pekný“.

 

Zimný kabát - ako si správne vybrať !

Dôležité je vedieť, že v kvalitnej látke by mali prevažovať prírodné vlákna nad umelými.

Napr.: 80% vlny, 10% kašmíru, 10% polyamidu. Vlnenými tkaninami, ktoré sa na kabáty často používaju, sú flauš, velur, buklé, loden či tvíd.

Flauš a velur sú podobné materiály, ktoré svojím vzhľadom pripomínajú plsť, prípadne zamat – ak teda majú kratšie zastrihnutý vlas. Všeobecne sú veľmi obľúbenými materiálmi.

Loden je hrubšia látka s „kučeravým“ povrchom – odolnosť tejto tkaniny vás ochráni pred vznikom žmolkov. Kabáty z tohto materiálu sa nezvyknú podšívať.

 

Buklé je pôsobivý materiál uzlíkového vzoru. Čím je tento vzor pevnejší, tým bude kabát teplejší.

Zimný kabát - ako si správne vybrať !

Vlna sa často mieša s inými prírodnými či umelými vláknami. Ani umelé vlákna nie sú na škodu, pretože znižujú krčivosť – no radšej s mierou. Taktiež platí, že nie je vlna ako vlna. Ak chcete kvalitu, vyberiete si čistú strihanú vlnu, ktorá býva označená ako: lammwolle, lambswool, new wool či schurwolle.

Umelé vlákna znižujú konečnú cenu kabáta, ale žiaľ aj jeho hrejivosť.

Okrem zloženia si kabát poriadne ohmatajte. Látka musí byť príjemne hebká. Výrobcovia mnohokrát neoznačia, o aký typ vlny ide. Preto sa stáva, že hoci je v zložení vyššie percento obsahu vlny, kabát je tvrdý, škriabe a vy sa v ňom budete cítiť rovnako „príjemne“, ako keby ste boli oblečení v koberci. Takýto typ kabátov nájdete najmä v reťazcoch za minimálne ceny.


Pokiaľ je k vlne pridaný aj kašmír, uberie mu to na váhe, no pridá na hrejivosti. Výborná kombinácia. Ak je kabát tohto zloženia, môže byť tenký, no verte, že vás dostatočne zahreje.

S potešením oznamujem, že kašmírové kabáty som našla v ponuke slovenskej odevnej značky Ozeta. Objavila som tu kabáty rôznych materiálov. Dokonca aj z talianskej látky značky Loro Piana, čo je jedna z najlepších značkových látok na svete.

Náš tip: Využite výhodné zľavy až do výšky 73% a vyberte si zo širokej ponuky pánskych a dámskych zimných kabátov. To všetko vďaka zľavovým kupónom ZĽAVA DŇA a BOOMER

Zdroj foto: www.Ozeta.sk
18 komentárov
Ondakova Iveta

Ondakova Iveta

26.01.2013 19:44

Myslím, že čo sa týka kúpy kabáta určite sa oplatí investovat do kvality, nekupujeme si ich predsa každý rok nové...

Vaše meno:

Dominika Žužafková

Dominika Žužafková

28.01.2013 15:13

Ja som, bohužiaľ, vysoká a mám dlhé ruky,takže ja som rada ak vôbec nájdem taký, na ktorom sú mi rukávy dosť dlhé :(

Vaše meno:

Janka Ľalíková

Janka Ľalíková

29.01.2013 17:21

Krásne, štýlové, kvalitné: Ťažko by som si vybrala - všetky sú úžasné. Najviac však u mňa zabodovala kvalita látok spojená s perfektným strihom.......

Vaše meno:

Valeria

Valeria

29.01.2013 18:57

No najsť kvalitný kabát niekedy  môže byť problém, už ani cena nie je zárukou kvality. V niektorých naších značkových obchodov sa tie kabáty veľmi nelíšia od čínskych. 

Vaše meno:

Marieta Žulevičová

Marieta Žulevičová

30.01.2013 13:08

zaujímavé...podľa takýchto kritérií som si kabát nikdy nevyberala...zase som o niečo múdrejšia :) nikdy som nepozerala na zloženie, len na vonkajší vzhľad...

Vaše meno:

G.Prelecová

G.Prelecová

30.01.2013 18:39

Dalo by sa veru vybrať.. krásne sú..

Vaše meno:

Marianna

Marianna

30.01.2013 19:09

úžasne,jeden krajši ako druhy....:D

Vaše meno:

Zuzka Hanuliaková

Zuzka Hanuliaková

30.01.2013 22:34

ja keď si kupujem kabát musí byť pekný, sedieť mi na pleciach a pohodlný, mám rada dlhé kabáty :-)

Vaše meno:

erika

erika

04.02.2013 07:37

Dakujem za radu, uz viem aky si vybrat kabat k mojej postave.

Vaše meno:

Jana Be

Jana Be

04.02.2013 12:27

Takého poradcu by som potrebovala pri kúpe,nikdy ma nenapadlo toľko vecí,podľa ktorých by som mala kupovať.Ste zlatí,že sa tu takéto niečo nachádza.Sme múdrejšie!!!

Vaše meno:

Stanka Ad

Stanka Ad

08.02.2013 11:26

krásne sú, z týchto by sa vyberalo ťažko :)

Vaše meno:

Katarína Hugyárová

Katarína Hugyárová

08.02.2013 13:29

.

Vaše meno:

Katarína Hugyárová

Katarína Hugyárová

08.02.2013 13:30

Krásne kabaty, urcite by som si vybrala, mam rada tie krasne zenske vypasovane, bohuzial na to nemam ale postavu.

Vaše meno:

Miriama Dž

Miriama Dž

16.02.2013 22:00

No súhlasim, výber je strašne obmedzený najmä kvalitou, nájsť poriadny kabát je čoraz ťažie, pričom radšej dať za neho viac ako kúpiť nejaký čínsky zdrap látky.

Vaše meno:

Leonnie

Leonnie

07.03.2013 10:18

dobry clanok, netreba vyberat len podla vzhladu ale hlavne podla kvality

Vaše meno:

Danka

Danka

30.06.2013 21:02

Ak môžem odporučiť, tak s kabátmi som spokojná zatial jedine z
Marks & Spencer , nejak sa mi v iných obchodoch neosvedčili, dobré je ich kúpiť buď už po zime kedy sú zlavy tiež veľké alebo pred zimou alet

Vaše meno:

Danka

Danka

30.06.2013 21:02

ale to moc neušetríte...

Veronika Kulanová

Veronika Kulanová

23.10.2013 18:28

ten posledny je nadherny

Vaše meno:

Kristína Sekeráková

Kristína Sekeráková

19.06.2022 21:07

Veľká dilema ako pri všetkom :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE