Zelený čaj a jeho blahodarné účinky: Dopraj si šálku čaju aj ty!

účinky zeleného čaju

Zelený čaj sa získava z lístkov rastliny Camelia sinensis, čiže čajovník čínsky. Pôvodne pochádza z Číny a Japonska. Nájdený bol pred viac ako 3000 rokmi. Už staroveká čínska medicína poznala výhody a účinky tohto čaju. Portugalskí prieskumníci, ktorí navštívili Japonsko v 16. storočí, ho používali proti bolestiam hlavy. Blahodarne vplýval aj na bolesti brucha, kĺbov a pomáhal pri horúčkach. Iné kultúry, bohužiaľ, neuznávali účinky tohto zázračného moku.

Teraz sa pestuje a vyrába po celom svete. Po vode je druhým najobľúbenejším nápojom. Používa sa taktiež vo farmaceutickom priemysle. Zistite, aké má zelený čaj účinky aj na vaše telo.

Čo ste o zelenom čaji možno nevedeli

Zelený čaj je považovaný za jeden z najstarších nápojov na svete, jeho história siaha až do starovekej Číny pred viac ako 5 000 rokmi. Pôvodne sa pestoval výhradne pre cisársky dvor a bol považovaný za elixír dlhovekosti. Zaujímavosťou je, že tradičný spôsob prípravy zeleného čaju bol obradný – lístky sa starostlivo zbierali ručne a lúhovali pri presne stanovenej teplote, aby sa zachovali všetky jeho vlastnosti.

Vedeli ste, že zelený čaj patrí k nápojom, ktoré môžu „chutiť“ rôzne podľa toho, kde bol vypestovaný? Čaj pestovaný v Japonsku má napríklad sviežu, trávnatú chuť, zatiaľ čo čaj z Číny je často jemnejší a sladší. Tento rozdiel je spôsobený nielen pôdou a klímou, ale aj spôsobom spracovania – v Japonsku sa lístky spracúvajú parením, zatiaľ čo v Číne sa pražia, čo zásadne ovplyvňuje ich chuťový profil.

Účinné látky v zelenom čaji

Zelený čaj je bohatý na množstvo účinných látok, ktoré majú silné antioxidačné vlastnosti. Medzi najvýznamnejšie patrí katechín, považovaný za oveľa účinnejší antioxidant než vitamíny C a E. Okrem neho obsahuje aj kofeín a theobromín, ktoré prispievajú k povzbudeniu organizmu.

Jednou z unikátnych zložiek zeleného čaju je L-theanín – špeciálna aminokyselina, ktorá je známa svojimi relaxačnými účinkami. L-theanín pomáha znižovať stres a zároveň podporuje pocit uvoľnenia bez vyvolania ospalosti. Tieto látky spoločne prispievajú k blahodarným účinkom zeleného čaju na telo i myseľ.

účinky zeleného čaju
Shutterstock®

Účinky zeleného čaju:

1. Silný bojovník proti rakovine

Jeden z najznámejších aspektov zeleného čaju, spočíva v jeho protinádorových účinkoch. V Japonsku, kde je spotreba tohto čaju najvyššia, sa rakovina vyskytuje v omnoho menšej miere. Bolo vedecky dokázané, že pitie zeleného čaju má ochranný účinok proti karcinogénnym ochoreniam. Samozrejme, že liečba musí byť nastavená od začiatku.

2. Má anti-aging pôsobenie

V zelenom čaji nájdeme vysoký obsah flavonoidov. Tie chránia naše srdce. Bojujú proti voľným radikálom, ktoré sú zodpovedné za starnutie kože. Flavonoidy posilňujú imunitný systém a spomaľujú proces starnutia.

3. Podpora zdravia srdca a ciev

Zelený čaj má priaznivý vplyv na zdravie kardiovaskulárneho systému. Obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú znižovať hladinu „zlého“ LDL cholesterolu a podporujú elasticitu ciev, čím znižujú riziko vzniku srdcových chorôb. Pravidelné pitie zeleného čaju môže znižovať krvný tlak a podporovať lepší krvný obeh.

metabolizmus
Shutterstock®

4. Priaznivý vplyv na metabolizmus

Tento čaj reguluje náš metabolizmus. Posilňuje črevnú mikroflóru. Pôsobí antibakteriálne a pomáha pri chudnutí. Pitím čistého nesladeného čaju znižujete absorbciu cukrov. Obsiahnuté polyfenoly produkujú teplo, a to pomáha pri spaľovaní tukov.

5. Zlepšenie funkcie mozgu

Kofeín v zelenom čaji stimuluje mozgovú činnosť a podporuje koncentráciu. Okrem toho obsahuje L-theanín, ktorý má upokojujúci účinok a zlepšuje pozornosť. Kombinácia týchto dvoch látok môže zlepšiť kognitívne funkcie, vrátane schopnosti učenia sa a pamäti.

6. Detoxikačné účinky

Zelený čaj pomáha očisťovať organizmus od toxínov. Vďaka obsahu katechínov podporuje činnosť pečene, ktorá je kľúčovým orgánom pri detoxikácii tela. Pitie zeleného čaju môže napomôcť odstraňovaniu škodlivých látok z tela a zlepšiť celkovú funkciu vnútorných orgánov.

7. Podpora imunity

Pravidelná konzumácia zeleného čaju posilňuje imunitný systém. Obsahuje antioxidanty a polyfenoly, ktoré chránia telo pred infekciami a zápalmi. Tieto látky môžu znižovať riziko vírusových ochorení, prechladnutí a dokonca zlepšovať odolnosť organizmu voči alergiám.

vplyv zeleného čaju
Shutterstock®

Ako si správne pripraviť zelený čaj?

Dôležité je nezničiť aktívne zložky zeleného čaju. Po uvarení vody ju nechajte vychladnúť na 80 °C. Zalejte ňou čajové lístky a nechajte lúhovať po dobu troch minút. Zelený čaj pite teplý až horúci, nie však, pokiaľ je už úplne vychladnutý. Vychladnutý či dokonca úplne studený zelený čaj je lepšie vyliať, lebo je ako jedovatý had. Všetky pozitívne vlastnosti sa stratia a zmenia sa na negatívne.

Pitie zeleného čaju

Pozrime sa do Ázie. Japonský alebo čínsky čajový obrad je niečo viac, ako len pitie nápoja. Je to meditácia s čajom. Je to nástroj na posun nášho ducha opäť trošku ďalej. Keď uvaríme čaj a zabudneme naň, znamená to, že sme v zhone a že by bolo dobré dopriať si chvíľu oddychu pri šálke čaju. Nič tým nestratíme. Naopak, vidím v tom len samé pozitíva. Pri vedomom pití čaju si môžeme okrem krátkeho duševného relaxu naozaj vychutnať tento lahodný nápoj.

Nezabúdajte na to, že zelený čaj obsahuje mierne množstvo kofeínu. V niektorých prípadoch môže dokonca spôsobiť nervozitu a úzkosť. Odporúčané množstvo na deň sú preto 2 až 3 šálky.

Sú nejaké kontraindikácie pitia zeleného čaju?

napriek množstvu priaznivých účinkov môže mať pitie zeleného čaju aj niektoré kontraindikácie alebo vedľajšie účinky. Tu sú niektoré z nich:

  • Vyššia citlivosť na kofeín: Zelený čaj obsahuje kofeín, čo môže byť problém pre osoby citlivé na túto látku. Nadmerná konzumácia môže spôsobiť nespavosť, nervozitu, búšenie srdca, trasenie rúk alebo podráždenosť.

  • Problémy so žalúdkom: Niektorí jedinci môžu mať po konzumácii zeleného čaju podráždený žalúdok. Tento čaj obsahuje triesloviny, ktoré môžu zvýšiť produkciu žalúdočnej kyseliny a vyvolať pálenie záhy alebo nevoľnosť, najmä ak sa pije na prázdny žalúdok.

  • Interakcia s liekmi: Zelený čaj môže ovplyvniť účinnosť niektorých liekov, napríklad liekov na riedenie krvi (antikoagulanciá), liekov na krvný tlak alebo niektorých antidepresív. Pred pravidelným pitím zeleného čaju by sa osoby užívajúce lieky mali poradiť s lekárom.

  • Zníženie vstrebávania železa: Pravidelná konzumácia zeleného čaju môže znížiť schopnosť tela vstrebávať železo z potravy, čo môže byť problémom u osôb trpiacich anémiou alebo nedostatkom železa.

  • Tehotenstvo a dojčenie: Tehotné a dojčiace ženy by mali obmedziť pitie zeleného čaju kvôli obsahu kofeínu a trieslovín. Nadmerný príjem môže mať negatívny vplyv na plod alebo dojčené dieťa.

  • Problémy so spánkom: Konzumácia zeleného čaju vo večerných hodinách môže narušiť kvalitu spánku v dôsledku stimulačného účinku kofeínu.

Aktualizovaný článok: 25.01.2025

19 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

20.05.2020 12:42

Zelený čajík pijem každé ráno, keďže kávu vôbec nepijem. Ale musím povedať, že ma dokáže nakopnúť úplne rovnako ako káva :-)

Vaše meno:

Robert

Robert

22.11.2014 12:52

Zdravíčko, článok super. Ja osobne som vymenil kávu za zelený čaj a citím sa super. Tak isto sa mi zlepšilo aj zdravie a vitalita. Teraz som začal skúšať zelený čaj matcha, ktorý má výraznejšie účinky, širšie použitie a zaujímavejšiu chuť. Nájdete ho tu -

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

07.03.2014 14:18

občas si dám aj zelený čaj a že sa nemá piť studený som ani len netušila zas som o niečo múdrejšia

Vaše meno:

Dominika Sedliaková

Dominika Sedliaková

27.01.2014 18:00

Asi začnem viac piť zelený čaj!

Vaše meno:

Jana Komadova

Jana Komadova

19.10.2013 13:35

skvelý článok aj u nás nesmie chýbať zelený čaj ja a dcéra ho máme radi

Vaše meno:

Blažena Sádovská

Blažena Sádovská

24.05.2013 19:07

Zelený čaj u nás nikdy nechýba, vyskúšali sme už rôzne druhy, hlavne syn je čajový.

Vaše meno:

Ondakova Iveta

Ondakova Iveta

15.02.2013 20:49

Aj ja ho pijem denne, len ešte si musím ovojit ten klud pri jeho popíjaní...

Vaše meno:

Helena Kravcová

Helena Kravcová

15.02.2013 13:55

Už dlhé roky ráno vypijem zelený čajik a citím sa po ňom skvele.

Vaše meno:

Peptina

Peptina

06.02.2013 18:49

no naucila som sa pit zeleny caj kedze moj muz ma rad bylinkove caje ...bola som skor zastancom ovocnych ale aj zelene caje su vyborne 

Vaše meno:

Lubica

Lubica

03.02.2013 15:41

o tom že je zelený čaj zdravý sa píše už roky. Aj som si ho často kupovala, avšak kupovaný z nejakého dôvodu nechutí tak ako čaj pripravený v čajovni. Predpokladám, že porciované zelené čaje sa nerobia z prvotriedneho materiálu a že je to potom na škodu chuti. I fakt, že sa začali vyrábať "klony" - mám na mysli "ochutené" zelené čaje svedčí o tom, že slovenský jazyk si na chuť zeleného čaju zvyká ťažšie a preto obchodníci prišli s ideou nalákať nás na tie "pridané" zložky. Minule som požiadala kamošku aby cestou ku mne kúpila ovocný čaj. Doniesla zelený ochutený citrónom a medovkou. (ako priznala, chcela ho okoštovať, aby vedela, či si ho má kúpiť pre seba.:-) Necítila som ani bylinku ani ovocie - zelený čaj prerážal všetko. Nebol zlý, bol proste zelený. teraz mi ostáva pozývať ju čo najčastejšie na návštevu a nelievať ju ním.:-)) ja si dám radšej žalúdočný...

Vaše meno:

Lienka Brindáková

Lienka Brindáková

01.02.2013 08:16

Keď som sa dozvedela o tom, aký je zdravý a prospešný zelený čaj pre náš organizmus, hneď som si ho kúpila a uvarila.. Prvýkrát keď som sa z neho napila ma striaslo, nechutil mi, nebola som na takú chuť zviknutá, tak som si ho už nevarila... No časom ma znova začali lákať jeho blahodárne účinky na náš organizmus, tak som si ho znova uvarila, skúsila som rôzne značky, a už po pár šálkach mi začínal viac a viac chutiť. Na jeho chuť som si rýchlo zvykla a chutí mi.. Varievam si ho takmer každý deň, a  keďže som študentka, veľmi dobre mi pomáha sústrediť sa pri učení. :)

Vaše meno:

Marieta Žulevičová

Marieta Žulevičová

31.01.2013 12:18

o zelenom čaji som toho čítala už veľa a nepochybujem o jeho účinkoch na ľudský organizmus, len mne akosi nechutí a neviem sa prinútiť piť ho :(

Vaše meno:

Katka3

Katka3

02.02.2013 09:28

a skúsila si si kúpiť ochutený zelený čaj ? ja som mala na začiatku rovnaký problém že sa mi zdal čistý zelený čaj prliš horký tak som vyskúšala tento ochutený ..je jemnejší a chutnejší ako čistý ..teraz si už bez neho neviem predstaviť deň :)

Dena

Dena

27.01.2013 20:12

Ja mam velmi rada Zeleny caj-kupujem si vzdy sypany-a neviem si vybrat v tych cajovniach.vyzivam sa v tych voniach) A dufam ze mi teda pomoze a nedostanem nikdy rakovinu... Je to hrozna pliaga-mama mi na nu zomrela minuly rok v novembri( Vychutnavam si kazdy dusok mojho zeleneho caju-nesladim ho akurat si dam donho par kvapiek citrona-ale ani ten by tam nebol potrebny..)

Vaše meno:

evulla

evulla

27.01.2013 19:37

ako má niekto kávu, tak mám ja na raňajky zelený čaj 

Vaše meno:

Keksik

Keksik

27.01.2013 19:16

Pijem zelený čaj ráno už roky a cítím sa po ňom skvele. Žiadnu kávu nepotrebujem. :)

Vaše meno:

Jana Sliviaková Zemková

Jana Sliviaková Zemková

27.01.2013 19:14

Pijem zelený čaj každé ráno už roky. Cítim sa po ňom skvele. Žiadnu kávu nepotrebujem :) 

Vaše meno:

Katka 29

Katka 29

27.01.2013 19:11

 zeleny caj milujem

Vaše meno:

Miriama Dž

Miriama Dž

27.01.2013 09:57

no tak tým, že studený zelený čaj nemám piť ste mi vyrazili dych. Ja si ho skoro stále necham uplne vychladnúť. No dakujem za radu teda.

Vaše meno:

Alena Vaneková

Alena Vaneková

27.01.2013 19:13

 Aj nás to prekvapilo, ale je to tak. V Číne dokonca dávajú piť studený zelený čaj ževraj iba väzňom !!!

Zkepi

Zkepi

25.01.2013 14:25

Je pravda, že keď som ospalá a nechcem kávu,tak mi postačí zelený čaj,ale má veľmi vodné trávacie účinky (netvorí mne osobne "šťavu") :)

Vaše meno:

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.