Zelený čaj a jeho blahodarné účinky: Dopraj si šálku čaju aj ty!

Zelený čaj sa získava z lístkov rastliny Camelia sinensis, čiže čajovník čínsky. Pôvodne pochádza z Číny a Japonska. Nájdený bol pred viac ako 3000 rokmi. Už staroveká čínska medicína poznala výhody a účinky tohto čaju. Portugalskí prieskumníci, ktorí navštívili Japonsko v 16. storočí, ho používali proti bolestiam hlavy. Blahodárne vplýval aj na bolesti brucha, kĺbov a pomáhal pri horúčkach. Iné kultúry, bohužiaľ, neuznávali účinky tohto zázračného moku.

Teraz sa pestuje a vyrába po celom svete. Po vode je druhým najobľúbenejším nápojom. Používa sa taktiež vo farmaceutickom priemysle. Látky, ktoré sú prítomné v zelenom čaji, sú účinné antioxidanty. Katechín je údajne mnohonásobne silnejší než vitamín E a C. Ďalej obsahuje kofeín, theobromín a L-theanín, tiež známy ako unikátna aminokyselina. L-theranín je známy hlavne vďaka svojim relaxačným účinkom. Zistite, aké má zelený čaj účinky aj na vaše telo.

Odporúčame: Aké sú účinky koenzýmu Q10? Je to pre nás nevyhnutý životabudič?

účinky zeleného čaju

Zdroj: Shutterstock®

Silný bojovník proti rakovine

Jeden z najznámejších aspektov zeleného čaju, spočíva v jeho protinádorových účinkoch. V Japonsku, kde je spotreba tohto čaju najvyššia, sa rakovina vyskytuje v omnoho menšej miere. Bolo vedecky dokázané, že pitie zeleného čaju má ochranný účinok proti karcinogénnym ochoreniam. Samozrejme, že liečba musí byť nastavená od začiatku.

Má anti-aging pôsobenie

V zelenom čaji nájdeme vysoký obsah flavonoidov. Tie chránia naše srdce. Bojujú proti voľným radikálom, ktoré sú zodpovedné za starnutie kože. Flavonoidy posilňujú imunitný systém a spomaľujú proces starnutia.

metabolizmus

Zdroj: Shutterstock®

Vplýva na metabolizmus

Tento čaj reguluje náš metabolizmus. Posilňuje črevnú mikroflóru. Pôsobí antibakteriálne a pomáha pri chudnutí. Pitím čistého nesladeného čaju znižujete absorbciu cukrov. Obsiahnuté polyfenoly produkujú teplo, a to pomáha pri spaľovaní tukov.

Ďalšie výhody zeleného čaju

Výhod zeleného je oveľa viac. Je naozaj ťažké vymenovať všetky. Najblahodarnejší účinok má však na našu pečeň. Ďalej znižuje krvný tlak, zmierňuje bolesti hlavy a chráni naše telo pred zažívacími a respiračnými infekciami. Je veľkým pomocníkom pri liečbe osteroporózy a urýchľuje všetky hojivé procesy. Rovnako chráni aj naše zuby.

Pozri aj: Recepty na domáci peeling na tvár: Dopraj pleti očistu bez chémie!

vplyv zeleného čaju

Zdroj: Shutterstock®

Ako si správne pripraviť zelený čaj?

Dôležité je nezničiť aktívne zložky zeleného čaju. Po uvarení vody ju nechajte vychladnúť na 80 °C. Zalejte ňou čajové lístky a nechajte lúhovať po dobu troch minút. Zelený čaj pite teplý až horúci, nie však, pokiaľ je už úplne vychladnutý. Vychladnutý či dokonca úplne studený zelený čaj je lepšie vyliať, lebo je ako jedovatý had. Všetky pozitívne vlastnosti sa stratia a zmenia sa na negatívne.

Pitie zeleného čaju

Pozrime sa do Ázie. Japonský alebo čínsky čajový obrad je niečo viac, ako len pitie nápoja. Je to meditácia s čajom. Je to nástroj na posun nášho ducha opäť trošku ďalej. Keď uvaríme čaj a zabudneme naň, znamená to, že sme v zhone a že by bolo dobré dopriať si chvíľu oddychu pri šálke čaju. Nič tým nestratíme. Naopak, vidím v tom len samé pozitíva. Pri vedomom pití čaju si môžeme okrem krátkeho duševného relaxu naozaj vychutnať tento lahodný nápoj.

Nezabúdajte na to, že zelený čaj obsahuje mierne množstvo kofeínu. V niektorých prípadoch môže dokonca spôsobiť nervozitu a úzkosť. Odporúčané množstvo na deň sú preto 2 až 3 šálky.

Pozri aj: Mushroom blonde: Najväčší vlasový trend tejto jesene!

19 komentárov
Zkepi

Zkepi

25.01.2013 14:25

Je pravda, že keď som ospalá a nechcem kávu,tak mi postačí zelený čaj,ale má veľmi vodné trávacie účinky (netvorí mne osobne "šťavu") :)

Vaše meno:

Miriama Dž

Miriama Dž

27.01.2013 09:57

no tak tým, že studený zelený čaj nemám piť ste mi vyrazili dych. Ja si ho skoro stále necham uplne vychladnúť. No dakujem za radu teda.

Vaše meno:

Alena Vaneková

Alena Vaneková

27.01.2013 19:13

 Aj nás to prekvapilo, ale je to tak. V Číne dokonca dávajú piť studený zelený čaj ževraj iba väzňom !!!

Katka 29

Katka 29

27.01.2013 19:11

 zeleny caj milujem

Vaše meno:

Jana Sliviaková Zemková

Jana Sliviaková Zemková

27.01.2013 19:14

Pijem zelený čaj každé ráno už roky. Cítim sa po ňom skvele. Žiadnu kávu nepotrebujem :) 

Vaše meno:

Keksik

Keksik

27.01.2013 19:16

Pijem zelený čaj ráno už roky a cítím sa po ňom skvele. Žiadnu kávu nepotrebujem. :)

Vaše meno:

evulla

evulla

27.01.2013 19:37

ako má niekto kávu, tak mám ja na raňajky zelený čaj 

Vaše meno:

Dena

Dena

27.01.2013 20:12

Ja mam velmi rada Zeleny caj-kupujem si vzdy sypany-a neviem si vybrat v tych cajovniach.vyzivam sa v tych voniach) A dufam ze mi teda pomoze a nedostanem nikdy rakovinu... Je to hrozna pliaga-mama mi na nu zomrela minuly rok v novembri( Vychutnavam si kazdy dusok mojho zeleneho caju-nesladim ho akurat si dam donho par kvapiek citrona-ale ani ten by tam nebol potrebny..)

Vaše meno:

Marieta Žulevičová

Marieta Žulevičová

31.01.2013 12:18

o zelenom čaji som toho čítala už veľa a nepochybujem o jeho účinkoch na ľudský organizmus, len mne akosi nechutí a neviem sa prinútiť piť ho :(

Vaše meno:

Katka3

Katka3

02.02.2013 09:28

a skúsila si si kúpiť ochutený zelený čaj ? ja som mala na začiatku rovnaký problém že sa mi zdal čistý zelený čaj prliš horký tak som vyskúšala tento ochutený ..je jemnejší a chutnejší ako čistý ..teraz si už bez neho neviem predstaviť deň :)

Lienka Brindáková

Lienka Brindáková

01.02.2013 08:16

Keď som sa dozvedela o tom, aký je zdravý a prospešný zelený čaj pre náš organizmus, hneď som si ho kúpila a uvarila.. Prvýkrát keď som sa z neho napila ma striaslo, nechutil mi, nebola som na takú chuť zviknutá, tak som si ho už nevarila... No časom ma znova začali lákať jeho blahodárne účinky na náš organizmus, tak som si ho znova uvarila, skúsila som rôzne značky, a už po pár šálkach mi začínal viac a viac chutiť. Na jeho chuť som si rýchlo zvykla a chutí mi.. Varievam si ho takmer každý deň, a  keďže som študentka, veľmi dobre mi pomáha sústrediť sa pri učení. :)

Vaše meno:

Lubica

Lubica

03.02.2013 15:41

o tom že je zelený čaj zdravý sa píše už roky. Aj som si ho často kupovala, avšak kupovaný z nejakého dôvodu nechutí tak ako čaj pripravený v čajovni. Predpokladám, že porciované zelené čaje sa nerobia z prvotriedneho materiálu a že je to potom na škodu chuti. I fakt, že sa začali vyrábať "klony" - mám na mysli "ochutené" zelené čaje svedčí o tom, že slovenský jazyk si na chuť zeleného čaju zvyká ťažšie a preto obchodníci prišli s ideou nalákať nás na tie "pridané" zložky. Minule som požiadala kamošku aby cestou ku mne kúpila ovocný čaj. Doniesla zelený ochutený citrónom a medovkou. (ako priznala, chcela ho okoštovať, aby vedela, či si ho má kúpiť pre seba.:-) Necítila som ani bylinku ani ovocie - zelený čaj prerážal všetko. Nebol zlý, bol proste zelený. teraz mi ostáva pozývať ju čo najčastejšie na návštevu a nelievať ju ním.:-)) ja si dám radšej žalúdočný...

Vaše meno:

Peptina

Peptina

06.02.2013 18:49

no naucila som sa pit zeleny caj kedze moj muz ma rad bylinkove caje ...bola som skor zastancom ovocnych ale aj zelene caje su vyborne 

Vaše meno:

Helena Kravcová

Helena Kravcová

15.02.2013 13:55

Už dlhé roky ráno vypijem zelený čajik a citím sa po ňom skvele.

Vaše meno:

Ondakova Iveta

Ondakova Iveta

15.02.2013 20:49

Aj ja ho pijem denne, len ešte si musím ovojit ten klud pri jeho popíjaní...

Vaše meno:

Blažena Sádovská

Blažena Sádovská

24.05.2013 19:07

Zelený čaj u nás nikdy nechýba, vyskúšali sme už rôzne druhy, hlavne syn je čajový.

Vaše meno:

Jana Komadova

Jana Komadova

19.10.2013 13:35

skvelý článok aj u nás nesmie chýbať zelený čaj ja a dcéra ho máme radi

Vaše meno:

Dominika Sedliaková

Dominika Sedliaková

27.01.2014 18:00

Asi začnem viac piť zelený čaj!

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

07.03.2014 14:18

občas si dám aj zelený čaj a že sa nemá piť studený som ani len netušila zas som o niečo múdrejšia

Vaše meno:

Robert

Robert

22.11.2014 12:52

Zdravíčko, článok super. Ja osobne som vymenil kávu za zelený čaj a citím sa super. Tak isto sa mi zlepšilo aj zdravie a vitalita. Teraz som začal skúšať zelený čaj matcha, ktorý má výraznejšie účinky, širšie použitie a zaujímavejšiu chuť. Nájdete ho tu -

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

20.05.2020 12:42

Zelený čajík pijem každé ráno, keďže kávu vôbec nepijem. Ale musím povedať, že ma dokáže nakopnúť úplne rovnako ako káva :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE